Întrebare recomandată | dragos9234 a întrebat:

Lăsand religiile deoparte...
De ce omenirea este atat de cretină încat se opune, cu atata vehementa, casatoriilor intre persoanele de acelasi sex?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Din cauza ignoranţei, îndoctrinării (în special religioase), prejudecăţilor, egoismului şi obiceiului de a-şi băga nasul în curtea vecinului.

În opinia mea, fiecare, indiferent de orientarea sexuală (sau de orice alt fel), ar trebui să aibă dreptul la fericire şi la o familie. Este o treabă strict personală şi nu văd de ce aceşti oameni ar trebui să aibă nevoie de acordul cuiva ca să-şi trăiască viaţa aşa cum îşi doresc.
Consider că li se încalcă drepturile şi libertatea.

90 răspunsuri:
| SSWK a răspuns:

In Romania - raspunsul este simplu: din cauza imbecilitatii BOR - biserica ortodoxa romana.

| Zmantana a răspuns:

Pentru ca este împotriva tuturor regulilor naturii. Sunt extrem de rare simpatiile animalelor de acelasi sex încât este inuman a se aproba căsătoria între persoanele de acelaşi sex. Căsătoria implică multe şi este ilogic să permită căsătoria între persoanele de acelaşi sex. Rolul căsătoriei (motivul pentru care aceasta s-a inventat) este pentru a uni 2 persoane de sexe diferite cu scopul de a avea copii. Două persoane de același sex nu pot avea copii (naturali), iar adoptarea, din punctul meu de vedere, nu este o soluție deoarece, eu cel putin, nu aș vrea să-mi strig părinții tata și tata; și să nu mai zic de situația mea socială că "prietenii" care ar face mișto de mine din cauza "părinților". Sunt de părere că viața unui copil adoptat de un cuplu căsătorit de același sex este o pedeapsă.

| spy2o a răspuns:

Gay-ulelaughing,eu sunt de acord atat timp cat se interzice lesbianismulrolling on the floor

| Nimixpecial a răspuns:

Pentru ca e in mentalitatea oamenilor sa urasca tot ce e diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate din acelaşi motiv pentru care este atât de cretină încât să se opună rasismului, nazismului, xenofobiei, crimelor, violurilor, avorturilor, prostituţiei, etc.

| Azre a răspuns:

Nu ți se pare că e deplasat? Nu ți se pare că este imoral? Împotriva naturii?

| zHeArTz a răspuns:

O intrebare foarte buna, sunt sigur ca foarte multe persoane au aceasta dilema. Parerea mea este ca majoritatea oamenilor traiesc dupa obiceiurile vechi si de aceea li se pare ceva anormal ca doua persoane de acelasi sex sa-si intemeieze o familie. Poate o data cu trecerea timpului o sa constate si omul ca viata ti-o traiesti cum vrei si ca nu iti este altul stapanul, punandu-ti interdictii si restrictii referitoare la calea pe care vrei sa o urmezi.

| spy2o a răspuns (pentru SSWK):

Ce ciuda am pe hotii astia, se scalda in bani si noi murim de foame!

| dragos9234 explică (pentru Zmantana):

""Sunt extrem de rare simpatiile animalelor de acelasi sex î""
DEsi omul este un animal este mult superior celorlalte animale.

""prietenii" care ar face mișto de mine din cauza "părinților""
Acei prieteni(si oameni) sunt niste cretini.Acel "misto" este facut, printre altele, din cauza acestei impotriviri tampite.

Fiecare face ce vrea.Nu este nimeni in masura sa spuna ca este rau sau bine...

| dragos9234 explică (pentru Azre):

Nu.
Am trecut ( ca specie) de stadiul cand stiam doar sa ne inmultim si sa murim.
Evolutia este imposibil de oprit.

| Epigonul a răspuns:

Sunt ipocrit, nu sustin homosexualitatea masculina, sunt impotriva a tot ce reprezinta acest subiect, consider ca homosexualii nu trebuie lasati sa-si arate sentimentele liberi pe strada, cu atat mai mult sa fie legalizata casatoria intre acestia.Este cea mai dezgustatoare imagine posibila.Cat despre homosexualitatea feminina,sincer n-am nimic impotriva,asta nu inseamna ca trebuie sa reinviem sodoma bineinteles,dar nu vad lesbiencele atat de respingatoare precum homosexualii,ba dimpotriva! De aici rezulta si ipocrizia maxima despre care vorbeam,privita din perspeciva altora evident,dupa mine nu sunt ipocrit deloc, sunt doar un om de tip masculin ce gandeste ca unul. Oricum, subiectul este discutabil, as avea mult mai multe de zis, dar nu merita efortul.Pace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea complicat la starea civila sa declari 'sot si sot' sau 'sotie si sotie'. Cine preia numele cui, si cine vine beat acasa?
Nu sunt cretini, isi apara drepturile si propriul bors.Cuvantul casatorie, reprezinta o conventie intre doi oameni de sex opus. Daca alte cupluri cu alte inclinatii, indraznesc sa faca acelasi lucru, cuplurile normale risca sa piarda din farmecul unei casatorii.
Asa ca e bine sa inventeze alta metoda mai aparte de impreunare, una prin care nu vor deranja pe nimeni.Pana la urma oamenii nu impun, ei vor doar sa-si pastreze traditiile intacte.
Acu' sa nu se inteleaga ca am ceva impotriva, e doar un motiv sau intelegere din partea mea cu privire la cei care se opun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest lucru tine de mai multe aspecte,evident ca biserica interzice asta,datorita faptului ca, casatoria a fost data pe pamant cu un scop, si anume procreerea, lucru care nu se poate realiza intre persoane de acelasi sex, si atunci alegerea este aceea de a adopta unul sau mai multi copii.Nu am nimic impotriva,acest "simt" il dobandim de mici,de cand incepem sa ne exploram propriul corp,pana in adolescenta, cand invatam o multime de lucruri si legam primele prietenii, mai ales cand ne manifestam interesul fata de anumite persoane si le etichetam de cuviinta "best friends".
Nu poti impune cuiva pe cine sa placa si cu cine sa aleaga intemeierea unei familii, desi suntem marginalizati ca placem o persoana de acelasi sex. Explicatia nu este tocmai una simpla, si aici este vorba de atractia fizica in principiu.De cele mai multe ori,cei care se simt dezamagiti de partenerii/partenerele lor,si ma refer strict la cei heterosexuali, adica persoanele care menifesta interes doar fata de persoanele de sex opus, aleg sa se interiorizeze si sa gaseasca sprijin in persoanele de acelasi sex, lucru care mai tarziu sau mai devreme conduce la o relatie de genul, si eventual la o casatorie.Omenirea se opune cu vehementa acestui lucru,pentru ca mai marea majoritate sunt un fel de robotei (no offence),care copiaza atitudinea si comportamentul altora,un fel de brain wash,care conduce la o singura parere,una globala, sa ii zic asa.Pot sa spun ca nu exista capacitatea aia de a vedea si dincolo de simplul aspect; casatoria intre persoanele de acelasi sex numai este un tabu de ceva timp, si s-a acceptat ca si lege, ca sa satisfaca nevoile acestor persoane, le-a oferit aceasta libertate pentru a se bucura de o viata dusa langa o persoana de sex asemanator.Omenirea,fara sa bat vreun apropo,s-a indobitocit din multe alte cauze,suntem rationali,ar trebui sa ne gandim sa ne autocriticam, inainte de a critica pe altii, cum sunt, ce fac, si cu cine aleg sa-si imparta viata.Nu cred ca lucrul asta este prioritar, adica sexul persoanei respective, ci mai degraba mentalitatea, gandirea si mai ales decizia care a condus la o astfel de alegere.Nu ar trebui nimeni sa se lase influentat pe planul asta,fiecare este liber sa isi cladeasca cariera si viata,in maniera in care vrea,sa fie maniac,sau trist,prost sau destept s.a.m.d.
Specificasem ceva mai sus cu gandirea la nivel global,exista aceasta gandire " de turma",afirma unu ceva, sar toti sa il aprobe, Noi insine putem fi proprii nostri critici, nu altii, si noi alegem ce facem in confortul propriilor noastre case.

| Zmantana a răspuns (pentru dragos9234):

Dar dacă omul este superior celorlalte animale nu înseamnă că trebuie să dea în extreme din cauza minorității. Sunt de părere că homosexualitatea este boală mintală, deși cred că este mai mult un mod prea extrem de a ieși în evidență; tot tam tamul care se face în jurul acestui subiect este fără rost și sunt de părere că homosexualitatea ar trebui pedepsită (din cauza bolilor care se transmit prin ea și care, DA sunt mai dese decât cele din relațiile intime dintre două persoane de sex diferit).

| dragos9234 explică (pentru anonim_4396):

" isi apara drepturile""
Pai cine le incalca drepturile?

| dragos9234 explică (pentru Zmantana):

Bolile se trasnsmit si prin faptul ca beau din aceeasi cana cu tine...Asta nu-i un motiv.
Homosexualitatea este intr-adevar o dereglare de la ceea ce suntem noi genetic programati dar nu inseamna ca trebuiesc pedepsiti.

| RAY a răspuns:

Nu mai pot ei de gay, asta e problema nr 1 a romaniei gay

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

Scrie mai jos... cei care incearca sa se foloseasca de taina casatoriei, avand alte orientari.Fiecare are dreptul sa-si protejeze traditiile.In traditii nu poti aduce alte tipare de comportament si pana la urma e dreptul la integritate, drept care-l avem cu totii, adica sa nu schimbi forma de baza a casatoriei sau a unui lucru de care te-ai folosit. Daca si homosexualii se casatoresc, eu cu femeia mea ce ar trebui sa mai facem? sa ne facem transplant de creier in fata ofiterului de la starea civila?

| Azre a răspuns (pentru dragos9234):

Adică tu vrei să spui că asta e evoluție? ca un bărbat să se culce cu altul? Unde ai văzut tu așa ceva?! Eu zic să renunți la astfel de idei că nu sunt bune, nici pe departe sănătoase!

| dragos9234 explică (pentru anonim_4396):

Traditiile impiedica dezvoltarea...Nu sunt un fan al traditiilor.(poate gresesc)

| Lizzu a răspuns (pentru Azre):

Fiecare fiinta umana de pe aceste Pamant are dreptul de a alege sa traiasca in felul in care se simte implinit/a.
Nu este gresit, nu este de judecat, fiecare e stapanul propriului destin.

| dragos9234 explică (pentru Azre):

Evolutiile in sensul ca nu trebuie sa ramanem la conceptiile de acum sute-mii de ani.

| VallachorumTyranorum a răspuns (pentru Zmantana):

Dacă animalele nu ar mânca, ar fi imoral şi greşit d.p.d.v etic ca oamenii să mănânce?
Din moment ce nu te deranjează pe tine în mod direct, chiar nu văd de ce te strofoci.

| dragos9234 explică (pentru Lizzu):

Intocmai.
De asta nu inteleg de unde atata impotrivire.

| dragos9234 explică (pentru Nimixpecial):

Nu a tuturor oamenilor.

| Lizzu a răspuns (pentru dragos9234):

Stiu. Nici eu nu inteleg de ce ne uitam in gradina altora decat in propria gradina? E total gresit.
Si ce e cel mai rau este ca niciodata "razboiul" si ura aceasta nu se vor termina. Se vor cere mereu si mereu satisfacute ...trist.

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune, nu am nimic cu nimeni atata timp cat aceea persoana imi respecta opinia/parerea.
Privesc cu ochii buni o relatie dintre o fata si o fata laughinginsa dintre un baiat si un baiat mi se cam face scarba laughing probabil ca sunt baiat, cine stie.
Insa nu sunt contra acestor relatii, fiecare are libera alegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai deh, daca tot ne p, ace sa ne uitam asa mult in curtea vecinului poate gasim si o iapa compatibila. Mi se incalca drepturile omului daca nu mi se accepta casatoria cu iapa? Ca asa as fi cea mai smechera: maritata cu o iapa lezbiana...
Cred cel mai sincer ca nu sunt acceptate pentru ca o foarte mare parte din relatiile de genul sunt bazate doar pe toane. Cunosc destul de multi homosexuali si nici unul nu pare a fi absolut deloc deranjat de chestia asta.

| dragos9234 explică (pentru anonim_4396):

Iapa aia de care vorbesti tu nu este constienta, nu poate lua decizii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

Din experienta iti zic ca 90% din cei care se casatoresc nu sunt constienti. Asa ca: adica te iei de iapa mea? Ca acu ma iau si eu de navasta-ta!