Întrebare recomandată | dragos9234 a întrebat:

Lăsand religiile deoparte...
De ce omenirea este atat de cretină încat se opune, cu atata vehementa, casatoriilor intre persoanele de acelasi sex?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Din cauza ignoranţei, îndoctrinării (în special religioase), prejudecăţilor, egoismului şi obiceiului de a-şi băga nasul în curtea vecinului.

În opinia mea, fiecare, indiferent de orientarea sexuală (sau de orice alt fel), ar trebui să aibă dreptul la fericire şi la o familie. Este o treabă strict personală şi nu văd de ce aceşti oameni ar trebui să aibă nevoie de acordul cuiva ca să-şi trăiască viaţa aşa cum îşi doresc.
Consider că li se încalcă drepturile şi libertatea.

90 răspunsuri:
| SSWK a răspuns (pentru suffarstar):

Defineste normalitatea.

| SSWK a răspuns (pentru spy2o):

Ciuda? Nu, deloc, sunt baieti destepti! Prost este cine da, nu cine cere! Nu este vina lor, daca as fi in locul lor, la fel as proceda. Este atat de simplu, dar multora le place sa se complice... inutil!

| Alphawolf a răspuns:

Asa cum spune si NOname din cauza indoctrinarii, prejudecatilor si egoismului. Indoctrinarea - obisnuinta, normalitatea stabilita ii tine la om ratiunea captiva, nu mai poate vedea ceea ce este normal si ceea ce este anormal, ceea ce este benefic si ceea ce nu societatii. Egoismul la fel, inlatura tot ce i-ar putea crea disconfort propriei persoane, asfel ii creaza incapacitatea de a putea concepe ceva diferit de ceea ce este stabilit.

Cu ce sunt mai buni religiosii? Cu ce sunt mai normali? Ca asa suntem obisnuiti!? Mi-e scarba de gay(asta mi-a bagat societatea in cap), dar in aceeasi masura mi-e scarba de tot ce insemna religios, diferenta ar fi ca sentimentul e putin diferit, insa ratiunea imi spune ca trebuie sa-i accept, ca sunt drepturile lor.
Majoritatea credinciosilor cred ca ateii sunt rai, posedati, ei sunt pleava societatii, e o normalitate pentru ei, pentru ca nu pot gandi independent de valorile lor "spirtuale". Ei impart lumea in buni si rai, ei despart... si, tinand cont de subiectul homosexualitatii, dupa modul lor de a gandi este stabilit si normalul.

| Alphawolf a răspuns (pentru WhatheWow):

Copiii nu stiu ce este normal si ce este anormal, copiii gandesc in functie de ce le-a bagat parintii si societatea in cap.

| Paulla a răspuns:

E doar o chestiune de timp, istoria ne învaţă că unele minorităţi o să fie discriminate dar o să-şi câştige drepturile. Peste câţiva ani o să arate la fel de stupid ca ăia care se opuneau căsătoriei între persoanele de etnii diferite (iar pentru mulţi arată la fel de stupid şi acum). Nu e o diferenţă între rasişti şi homofobi, ura lor se manifestă la fel şi e justificată la fel (de bine).
http://1.bp.blogspot.com/......rotest.jpg

| M25M a răspuns (pentru Azµre):

Sunt doua cauze ale homosexualitatii, cea hormonala care se petrece inainte de nastere si cea psihica care survine in timpul vietii. Deci aceasta schimbare se produce ori intainte de nastere cand nu ai cum sa intervii ori in timpul vietii cand ai putea sa suprimi aceasta "pronire". Daca copilul meu ar fi homosexual nu as incerca sa schimb nimic la el, nu l-as ostraciza, nu am eu ce sa decid cand natura a decis de la sine asa ca decat sa il fortez sa fie "normal" hetero si sa fie nefericit mai degraba sa fie homosexual dar fericit, pentru ca pana la urma asta este o sarcina a parintilor, printre altele, sa isi vada copii fericiti. Sunt de acord cu imbecilizarea prin mass media pe care ai atins-o si tu insa nu prea are treaba aici mass media. Sunt niste amarate drepturi care se exercita in casniciile dintre indivizii de acelasi tip si nu vad unde este problema. De fapt problema este in noi, cei hetero, fiindca prejudecam si etichetam.
Etichetezi conceptul meu ca fiind antediluvian dar oare al tau nu se incadreaza tot in aceasta "perioada"?

| Azµre a răspuns (pentru M25M):

Mintea unui copil este fragilă și poate fi modelată după anumite modele pe care și le i-a el în viață. Promovați homosexualitatea și o să fie bine. N-are rost discuția aceasta, ai vrut o părere ți-am zis părerea mea. Fiecare cu părerile lui. Acum nu trebuie să ne certăm happy. Multă sănătate și să ai o zi plăcută.

| M25M a răspuns (pentru Azµre):

Nu o consider cearta ci o discutie, o zi buna si tie!

| Shammal a răspuns:

Observa comportamentul tau spui de cretinitatea si vehementa omenirii in ce priveste casatoria persoanelor de acelasi sex iar la sfarsit spui ca 2 persoane sa se abtina in a raspunde?!
vreau sa spun ca tu ceri omenirii sa nu judece, sa respecte libertatea persoanele gay iar tu opresti 2 utilizatori pe un site sa se exprime.
n-am nimic cu relatiile intre oameni de acelasi sex, e alegerea lor

| acidickiddo a răspuns:

Parerile sunt impartite in ceea ce priveste acest aspect.O mica parte este de acord cu casatoriile de acest gen, majoritatea avand ceva impotriva lor, asta generalizand.Adica si impotriva lor ca oameni, si impotriva casatoriilor intre persoanele de acelasi sex.Eu n-am nimic impotriva, fiecare este liber sa aleaga.E vorba de libera alegere, de libertatea fiecaruia dintre indivizi.Si oricum, cei care se opun practic o fac decat prin vorbe, fizic cum ar putea reactiona? Iii poate incatusa pentru un lucru atat de marunt? Sunt alte aspecte care trebuiesc puse la zid, nu casatoriile intre persoane de acelasi sex. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Tocmai de aia ar trebui sa treaca pe la psiholog inainte de a merge la Starea Civila. A fost un caz in state: un homo si-a facut operatie de sex dupa ce a fost declarat dereglat genetic, si dupa ceva timp si-a dat seama ca nu-i mai place sa faca sex cu barbati si a devenit lezbiana.
P.S. daca vrei libertate in adevaratul sens al cuvantului ar trebui sa desfiinteze si casatoria intre hetero. casatoria este un contract prin care ambele parti se obliga sa bla, bla, bla. nu este libertate nici pe departe. Nu poti sa dai libertate dragostei printr-un contract. asa ca sunt liberi, daca asta cer. sau nu?
Iar copii nu dau spre infiere nici la cupluri de hetero daca nu indeplinesc anumite conditii...

| Inferno a răspuns:

Eu nu inteleg de ce se discuta atat de mult pe subiectul acesta.
Gata, cautam in dex termenul homosexual, vedem ce inseamna, observam ca se manifesta si la animale, punct. Caz inchis.
Homosexualitatea este un fenomen natural, nu ar trebui sa discutam despre asta decat din punct de vedere biologic.

| suffarstar a răspuns (pentru SSWK):

Normalitatea.A avea o gandire sanatoasa.Cred ca natura este cea mai normala si putem lua exemplede acolo.Atractiile sexuale apar intre parteneri de sex opus. Avem instincte, urmarirea instinctelor native inseamna normalitate.In ultima vreme s-au trezit unii sa schimbe niste reguli,pincipii de mult stabilite,ca deh, suntem evoluati, avem ratiune superioara, ne credem gaura de la covrig, oameni care alta treaba n-au decat sa se apuce de tampenii.Treaba lor. Urat e ca au sfere de influente si corup si copii nevinovati.In curand, cei care vor avea relatii cu persoane de sex opus vor fi considerati anormali.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

Sa inteleg ca esti gay, punct.Caz inchis!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

„Intrebare:
„De ce baietii au par pe corp mai mult decat femeile?"

23 Martie 2013 15:57
Jυsтℓσяγ a răspuns:
Întrebarea trebuia formulată aşa :
De ce bărbaţii sunt mai urâţi (fizic vorbind) ca femeile?"devil

23 Martie 2013 18:19
dragos9234 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):
De unde stii tu ca un barbat este mai urat fizic decat o femeie?

23 Martie 2013 18:28
Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru dragos9234):
Nu, nu stiu laughing...
Am stat in pestera toata viata mea, n-am vazut niciodata un om.
Lasand gluma la oparte, in cazul in care esti baiat/barbat te-as ruga sa nu te simti atacat caci nu aceasta a fost intentia mea ci aceea de a sublinia un adevar, deja foarte bine cunoscut.

-Numai bine.

23 Martie 2013 19:18
dragos9234 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):
Nu ma simt atacat...
Intreaba un homosexual daca barbatul este mai urat ca femeia...
Probabil raspunsul unora te va soca.
Atat timp cat ceva nu este unanim recunoscut acel ceva nu poate fi considerat adevar."

Sa inteleg ca si tu esti homosexual?

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am afirmat ca libertatea s-ar intersecta cu casnicia ci ca aceasta este un drept. Daca vrei te casatoresti daca nu nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Pai sa se marite atunci. sa mearga in strada sa faca demonstratie pana ii casatoreste careva si sa ma invite la toate nuntile lor ca...eu mereu fur mireasa! happy

| SSWK a răspuns (pentru suffarstar):

Normalitatea este relativa. Gandirea sanatoasa este relativa. Natura este relativa.
Totul este relativ.
Exista specii homosexuale peste tot in natura, oamenii nu sunt exceptie.

Si homosexualii au instincte, dar altfel. Pentru ei sunt normale. Deci asta este normalitatea lor. Tu mi-ai definit normalitatea ta. Ce-i normal pentru tine, poate nu-i normal pentru altul.

Ai spus bine ca natura-i normala, desi o mai ia razna happy Dar dupa cum spuneam, in natura sunt si lucruri anormale, deci mai e natura normala?

Eu nu sunt contra homosexualitatii, dar asta nu inseamna c-o incurajez. O tolerez. In multe tari civilizate ale lumii, sunt acceptate casatoriile intre persoane de acelasi sex. Mai sunt unii care se casatoresc si cu animale, dar asta-i deja alta poveste.

Ideea este: daca doi oameni se iubesc, sau cred ca se iubesc si considera ca se iubesc si se potrivesc, nu conteaza sexul lor. Sunt homosexuali (si cand spun asta, ma refer atat la homosexualitatea masculina, cat si cea feminina) mai oameni decat cei care nu sunt gay.

Plus ca nu am vazut, pana acum, cel putin, vreun homosexual pedofil, altii decat - ma scuzati ca am deviat - popii, indiferent de religia lor. Deci, din acest punct de vedere, homosexualii sunt mai normali si pentru asta-i respect.

Zici tu: "In curand, cei care vor avea relatii cu persoane de sex opus vor fi considerati anormali." - asta nu este adevarat, este doar indoctrinare si prozeletism. Otravire lenta si intentionata.
Mintea trebuie sa fie deschisa, daca se inchide, se strica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Principala cauza este religia. Pentru cei care cred ca a fi homosexual inseamna a fi bolnav psihic recomand filmul Brokeback Mountain.

| sabin89 a răspuns:

Mie mi-e jena sa ii spun cretin si unui singur om. Dar sa faci cretina omenirea...

| dragos9234 explică (pentru sabin89):

...fac o remarca, nu incerc sa jignesc.

| Paulla a răspuns (pentru sabin89):

Eu zic fără ezitare că toţi homofobii şi ăştia de genul lor dau dovadă de cretinism, pentru că asta fac.

| Paulla a răspuns (pentru Zmantana):

Da, cu siguranţă le e mai bine copiiilor pe stradă şi prin orfelinate decât să aibă doi taţi/două mame(şi vezi că ăsta-i sarcasm, nu m-aş mira dacă nu l-ai sesiza şi m-ai lua pe bune). Aşa se zicea şi despre copiii dintre negri şi albi, că vor trebui să înfrunte discriminări de genul. Lumea se dezvoltă din punctul ăsta de vedere.
Lăsând asta la o parte, cât de arogant trebuie să fii ca să poţi afirma că TU cunoşti 'toate regulile naturii'? N-are o limită şi supraevaluarea asta?

| Lizzu a răspuns (pentru Azµre):

Da..nu putem controla, nu? Si de ce ne-am ura propriul copil doar pentru ceva ce el traieste? Cu toate ca anturajul acela este putin periculos eu stiu? sau poate nu, dar nu cred ca voi inceta sa-l iubesc, voi incerca cat de mult pot sa-l inteleg happy

| Lizzu a răspuns (pentru Inferno):

De acord.

| usuk a răspuns:

Nu. nu este deloc cretin sa crezi ca ar fi IMORAL sa vezi pe strada asa orori ale naturii.
adica WTF?(in cazul in care asa distrusi psihic ar dorii sa aiba o familie-adica si copii) cu ce dracu a gresit acel copil ca a fost adoptat de niste ticalosi dereglati psihic? ce vina are el?

(in cazul in care ar vrea sa fie doar ei, pentru mine unul tot ar fi imoral dar chiar si asa, nu as avea nimic impotriva deoarece nu m-ar deranja in mod direct cu nimic)
(si totusi, de ce cred eu ca ar fi imoral? deoarece e atat de scarbos sa vezi fiinta umana care, btw, dispune de ratiune, cum se injoseste in asemenea hal>e o idiotenie fara margini)

| Prunela a răspuns:

Fiind (intr-o oarecare masura) in cunostinta de cauza, va pot zice ca nu sunt nici sarita de pe fix, nici o neimplinta. Obsesia, iubirea, afectiunea sau cum vreti sa-i spuneti se simte exact la fel pentru ambele sexe.Nu inteleg ce atata tam-tam contra homosexualitatii si a bisexualitatii, nu se alege chestia asta, cum nu alegi de cine te indragostesti.

| PredatoR a răspuns:

De ce ma ori esti poponar? Cati poponari pe siteul asta...

| eleaveyou a răspuns:

Nu poti sa "lasi religiile la o parte". este singurul motiv. Casatoria este un "Contract" din punct de vedere juridic. nu exista niciun motiv ne-religios de a fi interzisa in cazul persoanelor homosexuale. Poate doar cel electoral happy

| PredatoR a răspuns:

Lasa ma sa fiu eu prost daca pentru. tine asta inseamna prostie... mai bine sa fiu prost decat poponar!