| Aihao19 a întrebat:

Mai merita viata traita daca stii ca poti sa mori oricand,in orice moment si fericirea sau binele (putin, mult) pe care il ai sau viata iti este furata deodata?

29 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Merită, că trebuie să aflăm care e treaba exact cu găurile negre şi cu radiaţia Hawking.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde cat de existentialist vrei sa fii, logic vorbind nu prea are sens. Sartre zicea in Mitul lui Sisif ca acel Sisif care urca bolovanul pe varful muntelui doar pentru a se rostogoli inapoi la vale trebuie vazut ca fiind fericit si cam asa e si viata.

In general fericirea este data de relatiile pe care reusim sa le legam cu ceilalti similari si semnificativi dar in final totul se va termina intr-un moment si nimic nu va mai conta (cel putin pentru tine).

| RAY a răspuns:

Asta e si interesant ca nu stii cat traiesti,asta e si misterul vieti,parerea mea, asa ca traieste viata e singura nu visa la viata vesnica astea sunt basme, nu exista nici o dovada ca exista asa ceva, nimeni nu a venit de acolo, deci acest gand poate te va ajuta

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Nu exista nici o dovada ca nu exista (de fapt exista dar alegi dintre ele doar ce-ti convine) dar exista dovezi ca nu exista?

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Da-mi dovezi ca nu exista spiridusi, asa functioneaza logica ta

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Doar nu mai fii asa sigur... omul uneori nu e sigur cat fac 1+1 si ne punem atata incredere in orice... just wait till death son and you'll see the beauty of what you refused to belive. i'l keep my words back for now.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Sa vezi ce logica ai, daca x te acuza de furt nu conteaza daca are dovezii sau nu, important e sa spuna ceea ce afirmi tu

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Tu ai zis ca nu exista dovezi CA exista afterlife, dar nu exista si dovezi ca NU EXISTA afterlife. Asta e ce voiam sa intelegi... -_-

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Dar nu exista si dovezi ca NU EXISTA afterlife.
nu poti dovedi ce nu exista si ce exista

| Avaricum a răspuns (pentru Superior):

Da, nu poti sa dovedesti ca ceva nu exista. Nu poti sa dovedesti nici ca nu e o masina de spalat ingropata intr-un crater pe luna.

Afirmatiile pozitive sunt confirmate cu dovezi pozitive. (Valabil si pentru afirmatia cum ca ceva nu exista)
Ceea ce e afirmat fara dovezi poate fi ignorat sau scos din calcul fara dovezi.

| Sn4k3 a răspuns:

Normal, pai traiesti pentru moment nu pentru ce o sa fie mai tarziu, iar viata nu-ti este furata, doar se termina ca orice lucru bun.

| johnnny123 a răspuns:

Păi dacă privești lucrurile așa, atunci ce rost ar avea chiar și o viață de 120 ani plină de cele mai mari satisfacții imaginabile și lipsită de orice greutăți? Pentru că și aia se termină.

Cu alte cuvinte, ți se pare că singurele lucruri care "merită" sunt cele eterne? Pentru că în cazul ăsta s-ar putea să rămâi cu o listă destul de scurtă, poate chiar fără niciun punct.

Și ultima întrebare: ce înseamnă "să merite"? La ce te raportezi atunci când determini dacă ceva "merită"? Pentru că dacă te raportezi la non-existență, atunci chiar și o existență de o zi pe care ți-o petreci fiind bătut la tălpi "merită".

| Lioana a răspuns:

Da. Viata merita traita pana la ultima secunda. Oricat ar fi de grea are frumusetea ei. Tocmai pentru ca e scurta e atat de pretioasa. E o ocazie rara de a trai, de-a te bucura, de-a face bine. Trebuie sa profitam cat mai mult de ea si sa-i dam valoare.

| Steregoi a răspuns:

Daca treci testele Dumnezeu îți va da in dar viață veșnică fericita.

| Lostlyric a răspuns:

5 pasi spre o viata implinita si de succes (for dummies):
-Renunta la a pune intrebari care au acelasi subiect, la infinit.
-Daca faci, inseamna ca actionezi. Daca tastezi, inseamna ca iti bati capu'. Actioneaza!
-Kylie Minogue a dat odata un anti-motiv al lucrurilor gandite. Ea spunea "I'm spinning around". Numai ca nu arata ca tine. Si, pe langa asta, mai avea si o pereche de tanga galben-stralucitori si isi misca funduletul in toate partile. Stop the overthinking process!
-Daca ti se pare ca ceva e in neregula, sigur e treaba de logout.
-Daca ti se pare ca viata nu merita traita, nu-i intreba pe ceilalti, care in tot timpul cat iti vor raspunde la insatisfactii virtuale personale, isi traiesc viata crezand ca merita sa te ajute.

Un pas mic pentru un om, un pas mare pentru umanitate: Nimeni nu iti poate lua fericirea sau "binele". Daca crezi acest lucru, inseamna ca nu le-ai detinut niciodata sau ele au depins de restul. Asa ca pune capusorul la treaba si creeaza-ti singurel fericirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci moartea va veni dintr-odata si iti va rapi fericirea si depreso-lenea deodata. Pe cine crezi ca pacalesti cu "depresia" asta?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, sa nu mai vorbim de aia care ne pacalesc cu schizofrenia si aia
care se sinucid pentru atentie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel cum știi că poți muri oricând, îți poți da seama că poți trăi și 90 de ani și mai bine... Așa că unde e logica?
Dacă aveai o certitudine măcar peste 50% (adică majoritară) că poți muri, atunci vedeam măcar o logică la întrebare. Dar în realitatea de zi cu zi cam care sunt șansele să te calce o mașină pe trecere, sau să te trântească vreun fulger sau mai știu eu ce alte prostii de astea?
Eu zic așa că întrebarea asta nu prea-și are rostul in primul rând.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa... și ce legătură are traiul vieții că în final și la urma urmei tot suntem toți datori cu o moarte în viața asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,merita traita, atat iti spun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te-a intrebat nimeni daca sa te nasti sau nu. Te-ai nascut si asta-i viata! Si nu te intreaba nimeni cand sa mori si cand nu.

| b4stefa a răspuns:

Pai tu nu stiai ca te traieste ea pe tine, nu tu pe ea! laughing)

| justmemari a răspuns:

Buna ziua, viața merita trăită așa cum e ea cu bune și cu rele. Am
Primit-o in dar și nu noi decidem cand se sfârșește.

| LG280 a răspuns:

Viata este un dar de la Dumnezeu. Tot El ne promite viata vesnica daca credem in El. Citeste Biblia; nu degeaba este cea mai tradusa si vanduta (mai mult se primeste gratuit) carte a tuturor timpurilor.

| Balaban_Bianca_2002 a răspuns:

Viață merită trăită până-n ultima clipă!

| UtilizatorAlex a răspuns:

Bună! Urmrește-l pe Jordan Peterson, prezentările lui pot oferi multe răspunsuri în legătură cu viața și propria persoană. https://www.youtube.com/watch?v=Bi-RT1jYP_A

| completerefill a răspuns:

Da! Viata merita oricum traita! Azi poate ploua dar maine va fi soare!

| Seth007 a răspuns:

Normal ca merita traita, depinde si de asteptarile pe care le ai tu de la viata happy In general in viata ca sa castigi, trebuie sa risti big grin Si cum ai zis si tu, poti sa mori in orice moment. deci profita de viata si traieste-o la maxim din plin happy O viata ai pana la urma, fiindca nu se stie ce este dupa moarte laughing Deci nu o trai si pe aia in depresie si suparariwinking

| iApple a răspuns:

Merita traita tocmai pentru ca este imprevizibila. Ce farmec ar mai fi sa stii dinainte ce-ti va aduce ziua de maine.
Vei intalni multe caricaturi de oameni dar nu trebuie sa te lasi niciodata descurajat/a! Viata inseamna mult mai mult decat doar momentele bune sau cele rele. E, in orice caz, o experienta in sine ce merita dusa la bun sfarsit. Vorba aia, doar una ai.