| Mariela_1621 a întrebat:

Majoritatea credinciosilor spun ca teoria evolutiei este doar o teorie si atat.
cu alte cuvinte este nedovedita. daca totusi se dovedeste a fii adevarata ati aaccepta-o? daca nu de ce?
raspundeti cat mai scurt va rog nu scrieti romane

41 răspunsuri:
| Alex_7297 a răspuns:

@Afrodita nu ai cum să nu deviezi de la subiect când vezi oameni îndoctrinaţi care nu pot deschide ochii de frică să nu-i pedepsească Dumnezeu, nu pot accepta nici cele mai logice explicaţii, nu acceptă decât existenţa unui atotţiitor care le face viaţa mai uşoară şi cu ajutorul căruia fac TOT.

| Alex_7297 a răspuns:

Păi dacă e să o luăm aşa. Einstein, care ne-a scos dintr-un mare impas în fizică, era ocupat de Lucifer? Că şi el era ateu!straight face

| Alex_7297 a răspuns:

Ella sufletul de care vorbeşti tu e comandat de creier... Chiar şi sentimentele! Chiar şi conştiinţa!
Şi apropo, uite că o bacterie poate evolua atât de mult încât să-mi poată da mie sentimente! Dacă preferi să te consideri sluga lui Dumnezeu (cum ne-a dat noua azi la religie, o rugăciune în care zicea "eu, sluga Ta")... Ce să mai cred? Chiar dacă există un dumnezeu, de ce ne-ar creea, doar ca să fim slugile lui?

| mariobros a răspuns:

Numai de ras nu e subiectul asta; cum pot sa cred intr-o idee fondata pe baza unor minciuni? cum imi dovedeste mie cineva ca in urma evolutiei unor organisme am aparut noi? si de ce nu au evoluat si alte organisme, nu numai din maimute, care sa fie asemanatoare noua, oamenilor, cu constiinta binelui si a raului? daca a fost evolutie, de ce n-au evoluat si bipezi din lei, ursi, soparle, etc? tam-nisam, un grup de maimute s-au ridicat in doua picioare si au avut parte de o revelatie...
`Daca se dovedeste a fi adevarata`- oare cum ar putea fi dovedita ma intreb, din moment ce teoria este fondata pe baza unor minciuni si omisiuni voite si premeditate din partea celor care au emanat-o?

| mariobros a răspuns:

@daddy, ai raspuns pe langa subiect, si inca f departe. totusi, poti sa-mi raspunzi la ceea ce am postat eu? din moment ce am pus intrebari si nu am dat sfaturi este clar ca nu ma cred destept; si pentru linistea ta sufleteasca, nu citesc/citit biblia, nu sunt vreun indoctrinat dupa cum vad ca m-ai catalogat tu, si ai facut-o extrem de superficial. am trecut si ce spune stiinta si ce spune ortodoxia prin filtru si am tras o concluzie, iritanta pentru unii dupa cum se pare, pentru ca nu pot sa-si sprijine teoriile si atunci recurg la `injectii`.
Si pe ce baza ma cataloghezi tu ca fiind neconform in a discuta acest subiect? Oare sa dea pe afara desteptaciunea din vasul tau?
@Alex, nu stii sa faci deosebirea intre ceea ce te invata Biserica sa faci, strict dpdv al invataturilor/sfaturilor si cei care au MANIPULAT aceste invataturi pentru folosul propriu sau de grup.

| Punct a răspuns:

Deci, te consider maimuta?
crezi ca o bacterie ar putea evolua atat de mult incat sa-ti dea o multitudine de sentimente?
Sufletul, consider ca este singurul care poate defini neexistenta adevarata a evolutiei. Si desigur si Biblia este documentul in care se spune clar CA DUMNEZEU A Creat PAmanatul si omenirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-ar putea dovedi. eventual niste minciuni bine puse la punct.cum am fost obisnuiti.sa exlud faptul ca nu cred in nici o teorie si nu mi se par credibile chestiile din trecut, indiferent de perioada...da.si cred ca asa am face cu totii.totusi e o intrebare sfwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lume, are dreptate, daddy, v-ati deplasat de la subiectrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex, fiul de pacat, cum să intelegi si ceea ce altii spun, asa ca vedeti de Luciferul tau, care te-a corupt de asa!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum sa negi evolutia? te negi pe tine ca individ.
Cum adica evolutia nedovedita?
Ce este evolutia dupa voi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alex pe aici nu se stie nici macar ce-i aia evolutie, dar se contesta.