| navarre a întrebat:

Maleahi 2: 3, 4-,, Iata va voi nimici samanta, si va voi arunca balega in fata, balega viteilor pe care le jertfiti, si veti fi luati impreuna cu ele.Veti sti atunci ca EU v-am dat porunca aceasta pentru ca legamantul meu cu Levi sa ramana in picioare zice DOMNUL OSTIRILOR" Puteti crede ca Divinitatea absoluta care a creeat universul, aceea forta care tine in echilibru universul sa poata avea asa,, comportament"? Il puteti inchipui in asemenea mod, indiferent de context? Din pacate asemenea,, descrieri" injosesc Divinul, si cei mai grav multi chiar cred in ele.

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Mi-e greu sa cred. Nu pot sa concep nici macar in imaginatia mea cava fara sa aiba un inceput. D-zeu daca este sa credem in Biblie nu are un inceput, este peste orice fel de imaginatie iar acest D-zeu este creatorul universului care si universul intrece orice fel de imaginatie. Este greu de crezut ca creatorul nostru si a tot ce ne inconjoara, a tot ce inseamna legi, timp sau logica, a acestui infinit univers care este dincolo de orice imaginatie, sa se "coboare" atit de jos si sa aiba calitati de natura omeneasca

12 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Biblia e o scriere atat de vasta incat am gasi fragmenrte de pus in discutie pentru inca un secol! Dar daca nu acesta e Divinul, in acceptia ta care este? Si cum ai ajuns la revelatia sa? Caci pot foarte bine sa-ti dau si eu exemple, tot din Biblie si tot din Vechiul Testament. Iata unul:"Intelepciunea striga pe ulite, isi inalta glasul in piete, striga unde e zarva mai mare, la porti, in cetate isi spune cuvintele eitongueana cand veti iubi prostia, prostilor?"\Pana cand le va placea batjocuritorilor batjocura si vor uri nebunii stiinta?"(Pildele1/20)

| Parintele a răspuns:

Si ce ai fi vrut sa scrie niste primitivi? Cauti cumva drepturile omului in biblie?hee hee Biblia este o "carte" pentru prosti. Si tu pana la urma ce vrei sa ne arati? Ca biblia este o poveste horror stim cu toti. Ca biblia a fost alcatuita in functie de interesele unora stim si asta. Ca nu se potriveste societatii contemporane e clar. Biblia este cea mai penala colectie de atrocitati si absurditati.insa credinciosul indoctrinat a ajuns masochist si accepta crimele si nedreptatile din biblie ca fiind drepte...balega!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca pot, e un adevar si exact divinitatea e cea care trebuie sa afirme adevarul, oricat de urat ar fi el. Nu e nimic injositor aici.

soothe
| soothe a răspuns:

Biblia este plina de simboluri. Afirmatia pe care o faci este punctul tau de vedere. Daca intr-adevar, doresti sa vorbesti in cunostinta de cauza, citeste de cateva ori Biblia fara sa scoti nimic din context.
Divinul nu poate fi in-josit pentru simplul motiv ca Divinul este suprem. Crezi ce vrei. Daca ai gasit o vorba care nu ti-a convenit si ai gasit de cuviinta sa acorzi timp acestei chestiuni, cred ca este benefic. Vei continua sa descoperi fata oamenilor si a scanteii Divine. Ai vazut filmul Ostrovul? Cauta-l! vei avea o revelatie.

soothe
| soothe a răspuns:

Domnule Navarre, Biblia este scrisa de oameni in numele Divinului. Cred ca stii deja, si multi oameni, ca si tine cred ca au intotdeauna dreptate. si uneori se considera Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. aveau indicatii clare in privinta credintei. odata ce le-au incalcat, si dumnezeu neputand incalca legamantul facut; trebuiau luate masuri radicale.asa cum si noi luam cu hotii, criminalii, violatorii. uite si noi daca nu facem, si nu urmam indicatiile; ue, sau fmi, suportam consecintele toti si ei au discutat despre astea dar nu cu mine sau cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Navarre, de ce nu spui prost, asa cum face parintele? super indogmat? e posibil.de asta nu puteti voi dormi noaptea? e o problema. dar a voastra.