| Inferno a întrebat:

Moartea este un dar sau un blestem. Oare daca am fi nemuritori am fi mai fericiti?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Trebuie mai intai lamurita o problema. Daca viata ar fi tot asa, sa ne confruntam cu razboaie, cu saracie, cu poluare, cu dezbinari in familie si divorturi, cu droguri si vicii de tot felul, atunci nu ar merita sa traim vesnic. In aceste conditii moartea este bine venita. Dar daca conditiile ar fi cu totul altele, atunci da, ar fi de preferat sa fim nemuritori.

| WR104 a răspuns:

Este o necesitate.
Am fi la fel de fericiti ca si muritorii.

| Coconutz a răspuns:

Sufletul este nemuritor. Moarte este un stagiu.In nici un caz un blestem.

| Delicacy a răspuns:

Se spune că moartea uneşte oamenii, iar credinţa îi desparte.Eu consider că moartea este un dar binevenit.Nu aş fi fericită sa trăiesc o eternitate printre sufletele oamenilor.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nu am fi fericiti, daca populatia planetei ar fi nemuritoare vom fi prea multi, resursele s-ar termina intr-un timp scurt.
Daca noi am fi nemuritori, atunci Terra sigur "va muri" din cauza noastra.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

N-avem nevoie de resurse daca suntem nemuritori, nu va mai trebui sa mancam sau sa bem. Spatiul n-ar fi o problema, e loc pe Terra chiar daca am fi de 1000 de ori mai multi. Daca n-am avea nevoie de lichide, am putea seca oceanele pentru mai mult spatiu.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Daca ai fi singurul nemuritor dintre apropiatii tai nemurirea ar fi un blestem cred, sa vezi atatia oameni dragi ca re se sting in jurul tau de-a lungul timpului, daca am fi toti nemuritori nu am mai fi incaput demult si nu era o lumea mai buna, oricum e utopie happy

| unul1 a răspuns:

Cand moare corpul nostru sufletul nostru se duce sa gasesca altul (evident la un embrion ). E ca si cum acum avem o haina prea folosita, rupta etc si ne-am cumpara o haina noua.

| Jijell a răspuns:

Cred ca ne'am plictisi groaznic, nu am mai avea nicio motivatie sa facem ceva, stiind ca putem sa le facem si peste 1000 de ani.

| stapanullumii a răspuns:

Eu o sa iti dau un raspuns simplu, care m-a socat, atunci cand l-am auzit spuns intr-un jocu numic Alpha centauri (2004 cred)
tradus ar veni ceva de genu:
"ce frumos ar fi sa iti pui corpul intr-o cutie, sa te eliberezi de lumea in care traiesti, in acea cutie timpul sa inghete si tu sa fi nemuritor, si sa fi martor la evolutia omenirii si sa asisti chiar la propria sa distrugere"
este or replica... nu ai ce sa comentezi, chiar nu ai, daca nu te face sa te gandesti la intreaga ta existenta este o problema cu tie, sau din potriva ai inteles demult mesajul, ganditi-va putin sunt 7 ani de cand am auzit replica (sau 2005 anul de lansare nu mai stiu sigur), si mi-a ramas in minte replica, bien si vocea era. colosala, i found it:
http://www.youtube.com/watch?v=obdOkJeq9FE

acum, credeti ca intrebarea mai are chiar asa o relevanta, la o as areplica. i think. no.

| Razeph a răspuns:

Mai mult ca sigur nu. I-am vedea pe cei dragi cum se duc unul dupa altul si nu ne-am gasi locul nicaieri, plus ca daca toata lumea ar fi nemuritoare, nu am mai incapea pe pamant.

| euforiaa a răspuns:

Cred ca am fi foarte nefericiti! In viata ni se intampla multe lucruri care ne fac sa ne dorim moartea. Asa avem o speranta ca totul se va termina! Daca am fi nemuritori, ce speranta am mai avea?!

| JustMyLove a răspuns:

Eu nu cred ca am fi mai fericiti. In primul rand pentru ca ne'am plictisi si in al doi'lea rand pentru ca cei care nu au o viata prea fericita pe pamant nu vor ajunge in rai si nu vor fi fericiti niciodata.