| anonim_4396 a întrebat:

Multe lucruri care sunt puteau si sa nu fie. Intr-o postare anterioara discutam despre faptul ca 's-a intamplat ca eu sa exist'. Am avut o sansa fericita. Daca momentul conceperii mele ar fi fost decalat (dintr-un motiv oarecare) si numai cu putin timp, nu m-as mai fi nascut eu, ci altul. Acelasi lucru valabil si pentru fiecare din voi. Deci, s-a intamplat sa fim noi cei care stam acum la discutii pe acest site; puteau fi altii. Mergand mai in urma, gasim ca s-a intamplat si sa apara omul pe pamant. Daca din acel stramos comun cu al maimutei nu s-ar fi desprins o ramura care sa fi intalnit exact conditiile de mediu necesare, nu ar mai fi fost astazi om pe pamant. Probabil alte animale ar fi preluat controlul. Poate magarii; nu stim. La fel putem zice si despre aparitia vietii. Daca nu s-ar fi intamplat sa se intalneasca exact elementele necesare si exact in ordinea respectiva, nu ar fi fost viata pe pamant. Si, de ce nu, putem spune si ca s-a intamplat sa existe universul. Daca nu se intampla sa se creeze conditiile necesare formarii acelui punct minuscul care urma apoi sa "explodeze", nu mai aveam nici univers.
Exista ceva despre care sa putem spune nu ca s-a intamplat, ci ca trebuia sa fie?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil nu.

| alessia5158 a răspuns:

Trebuie sa fi fost o vointa de inceput/primordiala---asta, daca fac o parafraza la versetul din cea mai citita carte, Biblia, care spune :"la inceput era Cuvantul, si Cuvantul era Dumnezeu"!

| sabin89 a răspuns (pentru alessia5158):

Cand spui "trebuie sa fi fost...", spui o parere personala, un fel de "cred ca"; deci nu o certitudine. Asta am si vrut: pareri. Cum a zis si NOname: "Probabil nu".
Si ca sa imi spun si eu parerea, mi se pare ca intamplarea patroneaza totul. Vezi si la un cutremur, mor sa zicem douazeci; dar puteau fi douazeci si cinci sau niciunul. Depinde cum s-a intamplat, depinde de imprejurari, de sansa.

| alessia5158 a răspuns (pentru sabin89):

Exact!---imi spun doar parerea.
p.s. Daca stai sa te gandesti, la originea momentului conceptiei tale se afla tot o vointa initiala ---de asta data, a parintilor tai.

| sabin89 a răspuns (pentru alessia5158):

Da, a fost o vointa a parintilor. Atentia le putea fi sustrasa de un element oarecare ( un zgomot exterior, de exemplu) si daca momentul respectiv se decala si numai cu cateva minute (sau secunde), alta combinatie se forma si alt individ lua nastere. Eu vad cumva jocul hazardului aici. Si nu numai aici. Intr-un accident de circulatie se intampla sa moara cinci oameni, trei sau niciunul; depinde de circumstante. Uneori mor si oameni nevinovati (ricoseaza masina si il loveste pe individ pe trotuar), alteori numai cei vinovati; sau, te miri cum happy

Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca ai o oarecare dreptate.
Omul s-a deprins dintre animale, dar in multi au ramas in gene caracteristici de la alte rase.
Eu, de exemplu, la multi regasesc in comportament caracteristici comune cu diferite animale: magari, porci, iepuri, etc.
Cred ca zodiile chinezesti nu au primit denumirile degeaba...
big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Tu despici legea universului in 4 fara nici un sens.
Cum am putea stii de existenta a acelui ceva, care inca nu exista?
Sfatul meu este sa te ocupi de ziua prezenta pentru ca pierzii esentialul vietii si construirea unui viitor frumos pentru tine si posibilii copii ai tai, deci, focus pe ziua de azi, cea prezenta, in care tu te aflii, nu altii.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Joj! Daca te-ai ocupa si tu de putina gramatica, pentru viitorul tau si nu de "focus pe ziua de azi"...

| sabin89 a răspuns (pentru Violleta2022):

Esti simpatica; fara gluma. "Tu despici legea---fara niciun sens" - Ba un sens este: un exercitiu al mintii. "Sfatul meu este---" - chiar crezi ca esti in masura sa dai sfaturi? Iti recomand sa cauti pe Google despre "sutor ne ultra crepidam", sa vezi cam ce se spune in anecdota aia.

| doctorandus a răspuns:

Dilema determinism vs. indeterminism nu a fost rezolvata de stiinta.

| Mădă0611 a răspuns:

Totul exista fara o constiinta care sa-l creeze, e doar magnetism, sau cum se numeste, nu e vreo suferinta daca existam sau nu, stelele se "nasc" si "mor", galaxiile la fel, cel mai probabil si universurile, ce sa mai zic de animale si plante? Nu cred ca ceva trebuia sa fie, si daca a fost, nu-i vreo bucurie, ca n-o sa mai fie, nici macar cine sa isi aminteasca. smug

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Nu cred ca ceva trebuia sa fie" - Nu crezi sau esti sigura? Mai veniti si cu certitudini, nu doar cu probabil, cred ca, stiu eu?, mai stii, parca mai poti sa stii... happy Despre magari inteleg ca n-ai nicio opinie, te abtii. Mai bine asa. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Sunt sigura. devil
N-am treaba cu magarii, ca nu-s magari, nici nu stiu de unde cuvantul a capatat sensul de nesimtit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" Probabil, alte animale ar fi preluat controlul, poate magarii."
Oricum, la carma sunt animale mai putin evoluate decat maimutele.
Ce s.ar fi intamplat daca nu ar fi existat in structura adn. ului uman carbonul(cel ce ne diferentiaza de Dumnezeu)?

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Oricum, la carma sunt animale..." - Te gandesti cumva ca sunt magarii la carma? happy

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

N.as putea spune asta, as jigni magarii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru majoritatea oamenilor ar fi fost interesant ca momentul conceperii sa fie decalat pana la momentul niciodata...

Răspuns utilizator avertizat
| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns:

Ai avut tu o sansa fericita, nu si noi citindu-ti intrebarile fiindca s-a intamplat sa dam pe la categoria asta, nu ca ar fi trebuit.