| Dorotheea21 a întrebat:

Muzica.
Ce este, (in afara explicatiilor seci de pe wikipedia) si de ce "o insiruire de note" are impact asupra lumii vii.
Cum actioneaza "insiruirea de note", (si asupra A CE?) in cazul plantelor?
Am fost intrebata azi si nu am stiut sa dau un raspuns foarte complex. happy

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

Nu prea sunt in tema cu muzica dar te-ai gandit ca poate muzica influenteaza pe ingrijitor si nu pe planta in sine? Pentru ca nu am auzit de dovezi definitive ca muzica ar afecta plantele.

Acum daca gandim putin logic
Muzica presupun ca actioneaza asupra multor parti din creier.
Lobul frontal si temporar lucreaza la procesarea sunetelor.
Daca muzica are versuri atunci activeaza aria Wernicke si Broca.
Muzica mai este legata si cu amintiri, deci activeaza si cortexul prefrontal.
Suntem bombardati cu muzica de cand ne nastem deci e normal sa dezvoltam o metoda de a interpreta si reactiona la ea.

| Dorotheea21 explică (pentru drutzix):

Multumesc.
Am sa ma mai interesez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Din curiozitate, ce-s alea "dovezi definitive"?
Sunt o gramada de experimente care au demonstrat ca muzica influenteaza nu numai plantele si animalele, dar chiar si apa.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum influenteaza muzica apa?
Ce experimente au demonstrat ca muzica ( nu sunetele in general, ci muzica) ar afecta plantele?

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu stiu de nici un experiment care sa arate ca muzica influenteaza plantele si apa. Imi poti da exemple?
Imi amintesc de tine, esti tipu cu punctul de la intrebarea lui inferno laughing. Ai mai invatat fizica intre timp? happy.
In fine imi poti spune cum exact influenteaza muzica apa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Nu pot, toate sunt secrete si nici macar pe deep web nu le poti gasi.
Nu mai stiam de ce intrebare a lui Inferno zici, credeam ca te referi la alta, cu un filmulet de pe YouTube in care cineva incerca sa demonstreze ca se poate ajunge de la infinit la un punct.
Am gasit-o pana la urma si pe aia de care ziceai tu, cu laserul si e amuzant ca tocmai tu sa ma intrebi daca am mai invatat fizica.

| Dorotheea21 explică (pentru anonim_4396):

Mi-ar fi placut sa lasi un raspuns la care sa ma pot lega si eu.
Nu cred in "inteligenta" si "memoria" apei, explicate de google.
Daca vrei sa pleci, ia-l si pe Inferno cu tine.
Stie ca nu are ce cauta aici, dar e autist. Tine-l de mana!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Problemele dintre tine si Inferno sunt problemele voastre.
Scuze pentru deranj, nu o sa se mai intample.

| Dorotheea21 explică (pentru anonim_4396):

Problema lui Inferno este ca nu stie sa scrie "Iarta-ma", iar daca il blochez, revine cu alt cont, ca sa scrie tot: "Intrebari cretine", "raspunsuri cretine".
Pe bune, nu sunt interesata de turpitudinea lui.
I-am cerut sa ma blocheze el. laughing Nu a facut-o.
La cine e "problema"?
Scrie ce vreau, si nu-mi mai pasa.
Nu o face?
Atunci sa dispara de la intrebarile mele "cretine".

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mor de amuzament cand vad unu care habar n-are fizica se crede mare fizician, stai linistit nu incerc sa reiau descutia, e fara speranta.
Vi si imi spui ca muzica afecteaza apa si cand iti cer dovezi zici ca e top secret si nu gasesti nici pe deepweb informatii (nu cred ca stii ce e ala deep-web). Ma scuzi daca nu te cred. Tu cum ai gasit informatiile aste care nu pot fi gasite? Ai facut tu experimente?
Ori imi dai dovezi sau explicatii logice ori nu ma mai deranja cu raspunsuri aiurite.

| onɿɘʇnI a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ha ha. Ar trebui sa consulti un psihiatru, ti-ar prinde bine.
https://www.google.ro/......ps?/search

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este exprimarea naturi umane,este exprimarea unei stari emotionale, pentru mine muzica este o exprimarea, genul hip hop este reflectia realitati de zi de zi, muzica a aparut cand am devenit umani, muzia face parte din ceea ce se poate numi umanitate la fel ca picturile

| ALGator a răspuns:

O alta explicatie se bazeaza pe notiunea de "exformatie" introdusa de eseistul danez Tor Nørretranders https://en.wikipedia.org/wiki/Exformation
E simplu. Exformatia este informatia pe care cineva o exclude (pentru ca nu ar mai termina niciodata de explicat) intr-o conversatie simpla cu altcineva. De exemplu cand spui cuiva de un smartphone, acesta se gindeste instantaneu la o groaza de lucruri legate de acest obiect, lucruri pe care le stii si tu.

Compozitorul isi incepe compozitia pornind de la un germene. Un fragment de melodie, un ritm, un sunet de instrument. Dupa aceea continua sa adauge, la fel cum cineva impleteste un pulover, rechemind tot felul de trairi, idei si sentimente pe care apoi, selectiv, le transforma in note. Toate aceste "trairi, idei si sentimente" care nu au loc pe portativul muzical dar se "imprima" oarecum in muzica, sunt "exformatie" lucruri la care toti oamenii se gindesc.
Atunci cand cineva asculta muzica compozitorului, el face procescul invers, cupleaza melodia, ritmul, timbrele instrumentelor la "trairi, idei si sentimente" din mintea lui. Exformatia compozitorului se intilneste cu cea a ascultatorului, fara ca sa fie identice. Nu vom sti niciodata ce trairi, idei si sentimente a avut compozitorul. Dar il vom "suspecta", bazindu-ne pe ce simtim noi.
Acest proces creaza o stare de exaltare la ascultator ("fiori pe sira spinarii"). Nu se stie de ce si nu se poate explica probabil, fiind ceva biologic. Tot ce stim este ca functioneaza aproape intotdeauna.
Ca exemplu, s-a mai gindit "cineva" sa explice in felul lui:

Ce e cugetarea sacră? Combinare măiestrită
Unor lucruri n'existente; carte tristă şi-ncâlcită,
Ce mai mult o încifrează cel ce vrea a descifra.
Ce e poezia? Înger palid cu priviri curate,
Voluptos joc cu icoane şi cu glasuri tremurate.
Strai de purpură şi aur peste ţărâna cea grea.

P.S. La legume nu stiu cum e.

| Dorotheea21 explică (pentru ALGator):

La legume nici eu nu stiu cum e. happy
"Inteligenta plantelor" de care am tot auzit inclusiv pe TPU ma face sa ma simt stresata de toate "cadavrele" de brad, stejar etc pe care le am prin casa.

| drutzix a răspuns (pentru Dorotheea21):

Vei fi bantuita de fantomele brazilor laughing

| Dorotheea21 explică (pentru drutzix):

Iti dai seama! laughing
Toti avem cate un cimitir in casa. happy
Prefer totusi sa le cred proaste ca noaptea si sa ma pregatesc pentru momentul in care un nene descopera inteligenta plasticului.

| Nitunitu a răspuns:

Muzica este sunetul loviturilor cauzate de om instrumentelor

| Nitunitu a răspuns:

Muzica este sunetul vibratiei loviturilor cauzate de om instrumentelor

| Dorotheea21 explică (pentru Nitunitu):

Am specificat ca doresc explicatii mai profunde decat genul wikipedia: ''siruri de note'' sau ''vibratii''.
Intrebarea ramane:
Cum, in ce fel poftim!: ''vibratiile'' care alcatuiesc muzica influenteaza lumea vie?
La om, e psihicul, dar in cazul animalelor sau chiar al plantelor, despre ce ''nivel'' vorbim?

| Nitunitu a răspuns (pentru Dorotheea21):

Intra pe aceeasi frecventa cu emotiile umane la oameni si provoaca tristeste sau bucurie, si la animale liniste sau agitatie iar la plante armonie

| UnderPressure a răspuns:

Muzica e Iron Maiden si stiu cum actioneaza asupra mea da' nu vreau sa spun.

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Very funny. :D
Muzica mea e asta:
https://www.youtube.com/......tps?/watch
Vezi sa nu-mi devii!

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Si mie imi place cum comunic. big grin
Esti prea mic sa pui linkuri. Esti prea mic sa ma interesezi. happy

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

M-am facut mai mare. Sunt aproape major. happy
Deci, vorbesti si cu mine?