| anonim_4396 a întrebat:

Noi ne nastem cu inteligenta noastra? Adica e ceva setat de "soarta" la inceput cat suntem sau cat vom fi de inteligenti pe tot parcusul vietii? Sau depinde de noi cat antrenam acest muschi?

Mereu ma surprinde cand am vazut dar si cand am citit gen : copii prosti din parinti inteligenti (prin prosti nu ma refer la handicap mental ) si copii inteligenti din parinti nu foarte inteligenti. Ma face sa ma intreb, pana la urma de ce anume "depinde" inteligenta noastra? Doar de cat antrenam creierul? Sa fie doar atat de "simplu" raspunsul?

34 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Te nasti cu un anumit nivel de inteligenta, in functie de "bagajul" genetic mostenit. Continutul "bagajului " genetic nu provine numai de la parinti, ci de la oricare dintre antecedenti! Dupa nastere,se presupune ca neurogeneza ar continua o perioada de timp( mai mult la unii, mai putin la altii), asociatiile functionale intre neuroni se inmultesc, se diversifica, se intaresc in functie de factori educationali si de mediu--- totul, pe un fond genetic mostenit.
Asa cum ai intuit, inteligenta noastra depinde de antrenament(se inmultesc si se diversifica legaturile functionale intre neuroni)--- iar daca, teoria neurogenezei postnatale se adevereste a fi si adevarata, cu atat mai mult in favoarea unui "belsug" de inteligenta!

| Inferno a răspuns:

Inteligenta se dezvolta in primii ani de viata si nu se transmite gentic. Unul din factorii determinanti il reprezinta mediul social in care copilul creste. Daca este un mediu social stabil sau nu.

Faptul ca ca pe masura ce te antrenezi la un lucru devi din ce in ce mai bun la el nu are legatura cu inteligenta.

| KodrutZ a răspuns:

Nope, inteligenta e in mare parte nativa. De antrenat se antreneaza insa intr-o mult mai mica masura. Ai vazut cum arata testele MENSA? Si un semianalfabet poate sa le dea. Eventual sa se dovedeasca ca e genial si tu cu 7 scoli sa pici, lol.

| Prezidentul a răspuns:

Conteaza modul in care este EDUCAT fiecare individ in copilarie.

Mai tarziu, depinde cat de "inteligenti" dorim sa fim.

Desigur si GENETICA are un rol foarte important.
https://www.youtube.com/watch?v=fax09ksviY8

| Fatamuntilor a răspuns:

Inteligenta trebuie,, lucrata'
Degeaba te nasti inteligent daca nu iti lucrezi mintea...
Pe de alta parte s-au vazut cazuri in care cei cu inteligenta sub medie au facut progrese uimitoare.
Totul depinde de interes, de imaginea pe care vrem sa ne o lasam in societate, de ceea ce lasam in urma noastra ca si oameni!

| SkyPilot a răspuns:

Cred ca sunt necesate ambele: te si nasti cu o anumita "dotare" dar o pierzi daca nu o antrenezi. E setat doar nivelul maxim la care poti ajunge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai c-am sa rad bine azi pe-aici.Deja au fost aruncate doua comm-uri haioase (intr-un sens semi-retard) pana acum.
Poate las si-un comentariu explicit si la subiect mai tarziu, desi intrebarea de fata pare mai mult conversationala decat o problema de lamurit/o dilema proprie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum inteleg de ce te intelegi asa bine cu "pantera aia plina de dume", chiar sunteti gemeni. as fi continuat dar dupa parea un comentariu facut la misto, si chiar nu e.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu...te rog...continuă! ^_^ Daca nu consideri ca pana acum nu e penibil ca doar lasi asemenea reply-uri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te-ai suparat? lasa ca iti trece

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Incercasi cumva sa ne insulti pe aman2 dintr-o lovitura? raised eyebrowsNaughty thought.
Dar...da, asa este, suntem gemeni in realitate, gemeni siamezi mai exact.
Stii tu, 2 brate, 2 picioare, 4 membre-n total, ma rog, 2 capete, unul retard altul briliant (ramane la latitudinea ta care cum), bisexuat (cam dificil la partea cu,, jerk-off-ul).
Per-total viata noastra este cam a oricarei pers. normale, la scoala insa ce eram marginalizati si priviti drept ultimiii freaks de pe planeta, pana si profesorii ne cam evitau, in pauza de masa era si mai dificil cand unul incerca sa se rostogoleasca in timp ce altul sa manance.
Avantaje: un prost avand intotdeauna unul si mai prost de la care sa copieze la teste.
Dezavantaje... well, i prefer to remain silent on this one.
Acum iti scrie thepugmuster, floatingshit ii inca in tara viselor, mi-am pus castile sa nu-i mai aud simfoniile sforaiturilor sale magestrale.
Cand se va trezi si va descoperi ca mi-am luat libertatea sa ne expun adevarata identitate aici pe tepeu probabil ca va incerca sa intre pe contul sau propriu sa nege, asta desigur in timp ce ma va tine numai in capace si tras de par pentru ca...nu trebuia sa scriu asta.Eheh, ce o fi acum tongue.

P.s.: https://whopix.files.wordpress.com/2013/04/tardis-siamese-twins.jpg

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

„unul retard altul briliant".

I'm starting to get the picture.

Asadar, in concluzie si prin urmare, nea Dorele, inteligenta e intr-o buna parte mostenita genetic. I'm going to slap that b I t c h. Sforaituri...ia de aici, si de aici!

https://youtu.be/RMQfrXC6XEM?t=2m35s
Get your ass over here! Hasn't your mom taught you nothing?
*slap, slap, slap*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Incercasi cumva sa ne insulti pe aman2 dintr-o lovitura?" nu. eu nu am personalitati multiple ca pantera aia. acum vorbesc dupa incep sa insult. observ ca devii paranoica ca el. poate nu ajungi chiar ca el

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Noname te simti cumva? vorbeam despre point mai sus. numai dusi cu pluta pe aici. "doamne fereste".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai, cocosel, ea a crezut ca faci referire la "pantera albastra" cum ii zic eu. Trebuie sa intelegi ca e trademark, asa ca a fost indreptatita. big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca era atat de inteligenta pe cat se minte ca e isi dadea seama dupa acel "el". dar cum zic mereu, de unde pretentii

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate si rasp. in pv, cine stie, peste 7 ani thinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

If you saw what only I can see
you'll understand why I'll beat you so desparately ( ͡° ͜ʖ ͡°).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

You don't kno-o-o-w...you don't know you're dreadful.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Cu inteligenta nu te nasti.
Cel putin eu n-am vazut copil la 2 luni sa citeasca si sa scrie.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

TU AI HABAR CE E AIA INTELIGENTA? Inteligenta, intelepciune, cunostinte. Trei chestii complet diferite.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Da, eu am habar CE E AIA INTELIGENTA.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nope, habar n-ai. Poti fi inteligent si complet analfabet. Ce ai zis tu e ca si cum omu' preistoric era prost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteligenta fara antrenament/educatie corespunzatoare este cam nula.
Si, mai ales, aceasta este pusa cel mai bine in valoare prin originalitate, creativitate, imaginatie, capacitati de analiza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai, ce bengos e avatarul asta al tau cu House. Pun si eu unul sa fim frati. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

E ca la muschii de pe corp. ii poti avea genetic din mos stramos dar trebuie sa ii intretii. si sa nu ii "lovesti". daca dai cuiva inteligent mult alcool iti dai seama ca ii va scadea inteligenta. daca ia alcool in mod repetat isi distruge reteaua neuronala. IQ-ul e potentialul din nastere dar trebuie lucrat. mai conteaza si unde aterizezi cu acel IQ, daca ai acces la internet. ca daca te trezesti intr-un sat din africa, e de rau. s-a descoperit in ultima vreme ca unele gene nu se activeaza decat in anumite conditii sociale etc.

| unprietenaproape a răspuns:

Sunt unii oameni care, chiar daca nu s-au omorat prea mult cu invatatul, nu pot fi numiti prosti.

| Kyılε a răspuns:

Unii se nasc, altii ba (care pe care acuma)laughing

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Cu inteligenta te nasti ea nu depinde neaparat de parinti. dar daca nu faci nimic cu ea o pierzi pe parcurs. cei care se nasc 'prosti' ei au mari sanse sa ramana asa. pot deveni invatati pe parcursul vietii dar nu inteligenti. inteligenta e un fel de dar

| Dante30 a răspuns:

Din momentul in care ne cream ca fiinte in placenta, si ne nastem pe lumea asta ne sunt inglobate caracteristici mentale/cognitive si psihologice cat si abilitatea de a percepe, intelege si invata un lucru, de la ambii parinti in codul nostru genetic. Mai departe tine de societate, nivelul nostru de adaptare, perceptia fiecaruia bazat pe ceea ce a invatat, cat si constiinta, In esenta cu totii avem potentialul necesar unei evolutii grandioase a sinelui, insa de cele mai multe ori il negam find pusi intr-un colt intunecat si plin de descurajari de tot ce ne inconjoara: familie, societate, prieteni cat si orice eveniment ce ne-a afectat pe parcursul vietii. Idea este ca nimeni nu e prost cel putin nu pana nu i se dovedeste ca e sau realizeaza ca e.

| ThePathWalker a răspuns:

Depinde si de norocul recombinarii genomului (vreo 50% daca vrei un procent). dar in general daca cineva are abilitati mediocre poate prin munca sa exceleze in orice mai mult decat cei norocosi, chiar daca acestia au un avantaj

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Nu e vorba ca ne nastem cu aceasta inteligenta. Dar unii sunt mai destepti decat altii deoarece s-au nascut cu mai multa ambitie, perseverenta. Orice prost poate deveni destept daca se chinuie, daca invata, daca-si face temele corect. Deci: NIMENI nu se naste cu inteligenta. O dobandeste datorita ambitiei si perseverentei lui.

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Toti ne nastem cu un IQ care din cate am auzit poate fi marit, sau scazut cu pana la 15 puncte dar el e ca un fel de capacitate de invatare si de intelegere totul depinde de cat inveti.