| CLaludiu1234 a întrebat:

Nu ca ma laud, ce scriu e strict pentru scopul intrebari.Eu sunt o persoana destul de emotiva de cand m-am nascut, si acum am 25 de ani.Credeti ca emotivita puternica si stresul pot afecta creierul in momentul in care esti mai emotiv ca omul sa nu mai fie asa de destept pe cum ar putea fi? De ce pe TPU sunt mai deștept ca în viata reala,ma refer la gandire,am idei,și gânduri mai bune, care in viata reala nu mi-ar veni de ar fi sa vorbesc cu cineva fata-n față? De ce?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, afecteaza masiv creierul.

| CLaludiu1234 explică (pentru Violleta2022):

La mine gen când sunt mai stresat sau nervos nu mai gândesc cum trebuie

| relian a răspuns:

Nu esti mai destept, esti al fel atit aici cit si fata in fata cu cineva.
De ce nu-ti vin idei, dar pe aici ce idei ti-a venit sa spui wow?

De ce crezi tu ca aici pe net ai avea idei mai bune, care nu tiar veni atunci cand esti linga alti oameni?

Goindurile care iti vin aici, de fapt iti vin cand nu esti aici, aici doara le spui, deci nu vad nici o relevanta ca ai avea ginduri mai bune pe net.
Daca ar fi sa spui ca vorbesti pe aici live, tiar veni asa ceva idei bune cum spui, si asta s-ar intampla des, atunci ai putea sa spui ca atunci cand esti pe net ceva te stimuleaza sa ai acele idei bune.

Dar ideile alea bune, is bune poate doar in mintea ta, lasa pe ceilanti sa zica daca ideile ce le ai is bune sau nu.

Emotiile nu emotiva, cei aia emotiva? Mai spui ca esti destept pe net laughing dar vad bagi niste dume de sta mita in coada.
Deci emotiile ar putea sa te faca sa uiti acele ginduri, sa le uiti atunci pe moment, ma refer sa le spui, nu sa nu le mai gindesti.

Deci daca esti emotiv, da poti uita sa dai raspunsuri cand esti fata in fata cu cineva, copmparativ cu atunci cand esti singur si esti mult mai relaxat.
Dar asta nu inseamna ca iti vin idei atunci, poate te referi la conexiuni.Da si conexiunile pot fi cumva suprimate, sau blocate, atunci cand esti foarte emotiv.

Dar poti rezolva asta stind de vorba cu cunoscuti, incepi cu familia, apoi cu prieteni, colegi la scoala daca esti la acoala si usor usor iti vor trece aceste emotii care te fac sa nu mai vezi lucrurile asa cum trebuie.
Dar emotiile nu au legatura cu iteligenta, ori cu ideile ce iti vin sau nu-ti vin.

| ioana748 a răspuns:

Tu acum vorbesti despre relatii interpersonale si comunicare.
Comunicarea la distanta, in scris, este diferita de cea verbala si fata in fata cu o alta persoana. Mai ales daca este o persoană noua, cu care nu ai mai comunicat inainte.
Comunicarea aceasta la distanta iti ofera o stare de confort si relaxare. Exprimarea in scris, in propriul spatiu si timp nu se poate compara cu un dialog pe parcursul caruia trebuie sa comunici intr-un timp util, aproape instant cu partenerul de conversatie.
Insa, totul tine de exercitiu. Esti foarte tanar, ai timp sa inveti cum sa nu lasi emotiile sa ti joace feste. Nu le poti elimina, dar le constientizezi si mergi pas la pas cu ele. La un moment dat, acestea dispar si ramane siguranta de sine.
Toate cele bune,

| Torrpi a răspuns:

Emitivitatea poate fi controlata, stapanita.
Pe TPU nu esti emotiv pentru ca esti tu cel real. Nu cunosti oamenii si te porti normal. Poarta-te la fel si in viata reala, fara frica.