| Sawarekh a întrebat:

Nu inteleg, de ce Americanii au pus ghiara pe Taiwan?

Care este istoria Taiwan-ului si de ce nu mai apartine Chinei?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au pus gheara americanii? Eu nu cred. De fapt chinezii vor sa puna iar gheara pe un stat care si a declarat suveranitatea acum multi ani de zile. E putin asemanatoare cu povestea Ucraina Rusia.

| relian a răspuns:

Ai si tu o mare durere, americanii laughing Ai mai gasit ceva, au pus astia ghiara pe Taiwan.
Care este istoria Taiwan? Citeste si tu, ori vrei mura in gura laughing

Taiwan na foat a nimanui, n-a fost nici macar a Chinei desi este acolo linga, Taiwan a fost libera, a avut locuitorii ei acolo, bastinasi care nu vorbeau chineza.
Istoria spune ca primii care au mers peste locuitorii insulei cu intentii tilharesti au fost olandezii.

Asa ca de pe la 1600 si ceva Olanda a patruns acolo si a facut ceva baze militare.
Locuitorii aveau limba lor, bastinasii, mai tirziu pentru ca au patruns si chinezi comercianti, au introdus in limba lor si cuvinte chinezesti.

Dupa olandezi, au venit chinezi, se bateau care cum apucau laughing au venit si francezii, si spaniolii, japonezi, apoi a venti ultimul raboi mondial, japonezii au fost alungati, iar americanii astia ce spui tu ca siau pus gheara pe Taiwan, a dat insula Chinei laughing spre administrare, sau ceva genul asta, dar nu sa apartina Chinei.

Dupa razboi, o inceput balamucu, China comunista a intra in Taiwan, gata teritoriul asta e al lor, desi nimeni nu recunoscuse asta pe undeva, ori nu semnasera vreun acord genul asta.

Cam asta e asa istoria in mare a Taiwanului si dupa cum observi americanii nu au pus nici o ghiara pe nicaeri laughing

Cum am spus ai tu ce ai cu americanii, de fapt mai toti romanii is asa, orice se intampla, gata americanii is de vina laughing

Raspunsul la intrebarea ta, este : Taiwanul nu apartine Chinei, pentru ca n-a fost a Chinei niciodata, de aia.
Faptul ca au ocupato ei o vreme, asa si Spania si Olanda si Franta au ocupat multe teritorii, care nu erau ale lor, au stat o vreme, dupa bastionasii sau razvratit, iau alungat, ori dupa caz au cerut ajutorul altora sa fie si ei liberi.

Americanii nu s-au bagat in Taiwan decat in timpul celui deal doilea razboi mondial, asta pentru ca acolo erau japonezii, insula era deja ocupata de Japonia de dinainte de razaboi.

Taiwanul a fost ocupat de ce am spus mai sus Olanda, Spania, China, Japonia, dar nu de SUA. Dupa razboi, normal ca cei din Taiwan nu erau curiosi sa fie ocupati de Chinezi, mai ales ca aia erau comunisti.
De fapt, bastinasii mereu sau razvratit impotriva asupritorilor, dar nu au reusit pana dupa razboi sa isi recapete o anume independenta.

Cind au inceput europenii si chinezi sa intre in Taiwan prima data, bastinasii de fiecare data iau raspins, pana pe la cum am zis 1650, cand olandezi au reusit sa ocupe anumite zone acolo.

Concluzia, nu vad americanii aia cu ghearele lor de vulturi pe acolo, asa cum crezi tu, ori majoritatea romanilor laughing

Iti spun o informatie, asta daca vrei sa retii.SUA cand s-a format, in constitutia lor, spune clar, nu au voie sa ocupe teritorii straine, imperialismul este impotriva constitutiei SUA, asta daca nu stiai.

Totusi SUA desi constitutia lor spune asta, nu mai stiu cand, pe la 1900, nu mai stiu exact, cand a inceput populatiile din america centrala si de sud sa se razvrateasca impotriva spaniolilor, acestia vazind ca nu prea au suscces impotriva armatei spaniolel cei ocupau de 4 sute de ani, incepind de la Columb, au cerut ajutorul SUA.

Asa ca SUA a cerut Spaniei sa isi retraga trupele si sai lase pe ocupati liberi, daca ei aia vor. Spania, bineinteles ca n-a fost de acord, asa ca SUA a declarat razboi Spaniei, or trimis o nava de razboi si lea scufundat la spaniloi 2 flote, Spania avand in momentul ala 3 flote, 2 vechi si una noua. Vzind asa Spa nai si-a retras flota ramas in jurul coastelor ei, adica in Spania, au foarte speriati ca vin americanii si ocupa de tot laughing asa cum is si astazi romanii si mai stiu eu care, ori cu ideile astea ca SUA ar fi balauru cu 7 capete laughing

Ce vreau sa spun? Dupa ce Spania a fost rapid invinsa, a pierdut tot ce avusese ca teritorii ocupat, atit pe continentul american cit si in toate oceanele si amrile lumii.
Cei din Puerto Rico, au cerut SUA sa ramana cu ei, asa a dorit populatia, SUA a cerut insula Guam, aia la fel or spus ca vor sa intre in componenta SUA.

Vreau sa te duc sa iti arata ceva.Dar miamintii altceva laughing SUa pentru Guam da dat Spaniie nu stiu cate milioane de dolari, despagubire pentru ca spaniolii au spus ca ei au facut in Guam infrastructura si ca au cheltuit nu stiu cit peste prajit, asa ca SUa, desi ei fusesera invingatori in razboiul americano spaniol, le-a dat milioane de dolari la timpul ala.

Arata tu o tara care sa mai fi facut asa ceva? Al dreacu americanii astia siau pus gheara peste tot laughing

Ok sa revin la c e urmaream sa arat.SUA cum am spus contintutia nu le da voie sa ocupe prin forta tyeritorii straine. Daca tu ca tara, doresti ca aia sa te administreze, ori mai stiu eu ce, aia este alegerea ta.
Dar SUA dupa cel razboi, au intrat in Philipine, desi initial aia ceruse ajutorul americanilor, spunind ca vor sa fie independenti, si aia erau ocupati de spanioli.
Dupa ce iau eliberat, americanii iau ocupat laughing in ciuda constitutiei lor.
Filipinezii cand au vazut asa, sau dedat la tot fe.lu de *** aturi, iau macelarit pe soldatii americanii ce erau pe acolo.Asatia la rindul lor au trimis trupe, sau omorit aia acolo aiurea in tramvai.

Apoi cineva din Congres, o venit si le-a spus la torti acolo, asa cum face si Sosoaca in RO laughing ba ce dreacu, uite ce spune constitutia, nu aveam voie sa facem asa ceva.

Americanii vorba aia, tot americani, doar nor fi romani, or zis toti, da asa este, ne-a luat valu laughing au sunat pe aiai le-au cerut scuze, zic pe filipinezi, siau retras aramata si cam aia a fost tot.

Arata alta tara care sa ceara scuze alte tari, ori altui teritoriu c a sau dus peste aia?

Ca sa vezi americanii astia cei mai rai, cei mai imperialisti laughing

Cam asa stau lucrurile cu SUA. Terirtoriile straine ce ei le au, acei lopcuitori au dorit sa ramana cu americanii, nu au fost cuceriti si ocupati asa cum crezi tu sau altii.

Plus au cumparat teritorii, cum e Alaska, cum e Louisiana, nu au ocupat aceste teritorii cu forta.

Cel mai recent eveniment de genul asta, so cosnumat recent, pe timpul lui Trump, daca ai vazut la stiri, Trump sau SUA au dorit sa cumpere Goenlanda laughing doar ca cei care administreaza sau de cine apartine au zis ca nu vor sa vinda.

Daca cumva inslandezi sau cui apartine insula, ar fi vinduto, sa te fi atinut comentarii din partea, multora, iar amerricanii astia au pus ghearele pe altii laughing

Aveti acces la informatie, va piuteti informa si singuri, nu doar ce va arata cei de pe acolo la TV, ziare sau mai stiu eu pe unde.

| LordCristobal a răspuns:

Americanii nu au pus gheara pe Taiwan in schimb taiwanezii au acceptat de buna voie si nesiliti de nimeni sa fie aliati cu americanii ca sa nu fie invadati de chinezii comunisti.
Taiwan este o insula in care s-au refugiat toti fostii luptatori anticomunisti din China.In trecut a apartinut Chinei imperiale dar dupa ce China a devenit comunista Taiwanul a devenit o tara independenta fondata de chinezi antocomunisti si sustinuta de americani. Daca China este o tara comunists Taiwanul este un stat democratic si capitalist binecunoscut pentru productia de tehnologie noua.

| EestiSodalane a răspuns:

Americanii nu au pus gheara pe Taiwan ci sunt aliati. Cand comunistii au castigat razboiul civil chinez guvernul democrat legitim al republicii Chineze s-a retras pe insula Taiwan și așa au rămas lucrurile până atunci. De fapt Taiwan este adevarata Republică Chineză, iar ce numim noi "China" este de fapt ocupația comunistă a țării.

| Sawarekh explică (pentru EestiSodalane):

OKe, am inteles, dar ce treaba are America in povestea asta?

| relian a răspuns (pentru Sawarekh):

Ce treaba are America in treaba asta? Cum ce treaba sa aiba, tu daca ai un prietren si ala iti cere ajutorul, ce faci? Exact prietenu la nevoie se cunoaste, il ajuti, il sprijini, il aperi, daca e nevoie.

Ro ce treaba are cu America? Acelasi lucru, este aliat, un fel de prietenie, in caz ca cineva sare sa te bata, sa iti dea in cap, ai pe cineva care sa te ajute, sa te sustina, etc.

Pui intrebari de gradinita.

| Sawarekh explică (pentru relian):

Si tu probabil raspunsuri de gradinita
In politica lucrurile nu stau asa, sunt niste interese mari ale Americanilor, nu fac asta doar sa ajute.

| relian a răspuns (pentru Sawarekh):

Vad au raspuns mai multi, au explicat ce situatie este, tu spui ca ai inteles, dar continui, ce treaba au americanii laughing asta ma face sa cred ca ori nu ai priceput raspunsu, ori nu esti multumit de raspuns, ori cauti nod in papura laughing

Daca cineva pe aici tio raspuns ca cei din Taiwan is prieteni cu americanii, ce altceva mai vrei sa stii? Ce treaba are America in povestea asta, adica, banui ca vrei sa stii cum de au ajuns americani sa aiba relatii cu Taiwan corect?

Eu am raspuns dar se pare ca ori nu ai citit, ori refuzi sa crezi ce am spus, desi este luat de pe wikipedia, nu am spus eu.

America a fost tara care ia eliberat pe cei din Taiwan, era ocupata de Japonia, SUA la sf razboiului, iau invins pe japonezi, au eliberat toate tarile ce acestia le ocupase cu forta si asta a fost tot.

Cum spun cei care stiu istorie, sau chestia asta se stie f clar, SUA dupa ce a eliberat Taiwan de japonezi, au spus ca e bun sa ramana sub influenta Chinei, ceva genul asta.Doar ca chinezii conistii, au incercat sai ia pe cei din Taiwan, sai ocupe, sa anexeze Taiwanu, asa sa ajuns la aceasta relatie, locuitori din Taiwan au cerut ajutor.Cine sa-i ajute daca nu cineva care sa o poata face, cineva mai tare ca china, mai tare ca Japonoia, adica SUA, astia erau in zona aia la vremea respectiva, cu armata, baze acolo calare pe japonezi.

Spune cui era sa ceara ajutorul, la Australia, la Anglia, cui? Asa sa ajuns sa intervina si China sau nu anexeze Taiwan.

Ai intrebat de ce nu mai apartine Taiwan de China.Am raspuns ca Taiwan niciodata na apartinut chinei, nu a fost teritoriu chinez niciodata.
Dar si aici nu ai spus nimic.Tot ce am scris in primul raspuns este cit se poate de clar si adevarat.
Cum am spus primii care au mers in Taiwan cu intentii cotropitoare n-a fost China, a fost Olanda, pana la ei nici picior de China prin Taiwan, doar asa de astia comercianti liberi, pescari, chestii de genul asta.

Ce vrei sa stii mai exact? Asta este Istoria Taiwan, nici macar nu vorbeau chineza, acolo erau bastinasi, care nu erau chinezi, acolo fusese de cand lumea, ce anume nu iti este clar?

Faptul ca china o avut insula la un mom dat sub stapinire, aia nu inseamna ca era teritoriul lor.
Este ca si cum ai intreba, de ce Moldova nu mai este a Rusiei? Nu mai e pentru ca niciodata n-a fost, n-a fost teritoriu ruseasc, locuitori nu au vorbit niciodata limba rusa, exact la fel sta treaba si cu Taiwan.

Spune ce nu iti este clar din ce am enumerat aici si inainte in celalalt raspuns?
E cumva prea mult scris, nu poti pricepe fraze asa lungi, zii ce nedumerire ai.

Interesul Americanilor, a fost atunci sa opreasca imperialismul japonez, dupa sa opreasca raspindirea comunismului chinez, adica un sistem fortat, asta e sistemul ala aplicat comunist, e ceva impus cu forta, vrei nu vrei, trebuie sa faci ce spun ei.

Americanii lasa omu sa aleaga el ce vrea sa faca, plus de asta SUA nu are voie sa cotropeascca alte tari, sa anexeze teritorii, asa scrie clar in constitutia lor,

Tot timpul a exista interese din partea marilor puteri.Anglai a fost de exemplu dusmanul Rusiei, de ce? Pt ca Rusia avea ginduri expansioniste, care le are si astazi, tot voiiau sa ocupe teritoriile altor state, ceva ii tot roade pe undeva, asa ca Anglia in razboiul Ruso-Turc de nu stiu in ce an, sa aliat cu Turcia, tocmai pentru a opri expansiunea Rusiei.
Despre asta este vorba.Americvanii daca merg undeva sa ocupe ceva influenta, o fac dar liber, nu opcupa, nu forteaza si asa mai departe cu o face Rusia, China, nu te duci si dai in cap vecinului sa-i iei ce are.

De aia exista la ora asta un echilibru in lumea asta.De nu ar fi fost SUA fi sigur ca multe razboiaie ar fi avut loc.Rusia si China is doua tari care mereu cauta sa ocupe, sa supreasca pe altii, SUA este ca o contramasura, la care se aduga astazi si Anglia, Ausdtralia, Canada, tari care au moralitate, care is mai oameni decat cele 2 tari fara mila.

Nu zic ca gata astia is cinstit 100% dar aceste tari asigura acel echilibru si mentine pacea in lume, ma refer la scara mare, ca asa razboaie locale mai sunt.

Daca nu-ti plac amemricanii, spune asa, uite frate nu-i sufar, ca asa nu imi place mie de figura lor, dar nu cauta nod in papura, ca no sa gasesti.

| relian a răspuns (pentru Sawarekh):

Raspunsurile mele nu sunt de la gradinita, is de pe wikipedia, is din istorie, a celor care au scris istorie, aia reala nu cea din Ro sau tari ca Rusia si China.
Intrebarile tael chiar is de gradinita, sincer, vii, intrebi ceva, iti raspund ce spune istoria, tu spui ca dau raspuns de gradinita, Cauta tu raspuns academic sa vad ce gasesti.

Ce interes are America de la Taiwan? ce interes are America de la RO? Au dat romanii macar 1 leu la bazele ces acolo? Zero, toti banii ce s-au bagat in acele baze is banii americanilor, ce interes au americani in Ro?
Te pomeni ca SUA e la veste de RO si hai sa folosim RO cimp de lupta laughing
Unde e SUA si undei Ro? Baza au si in Polonia, si in Turcia, aia oare de ce nu spun nimic? Nu zic pentru ca bazele alea le apara lor fundu de aia.

| EestiSodalane a răspuns:

Taiwanul e de fapt China adevărată. După al doilea război mondial a avut loc continuarea unui război civil între guvernul legitim chinez republican și comuniști. Comuniștii au castigat întreaga Chină continentală, iar China republicană legitimă s-a retras pe Taiwan.

| vodami92 a răspuns:

Nu americanii! coreea de nord!