| Sawarekh a întrebat:

Nu ma intereseaza viata lui Andrew Tate, nu il urmaresc, insa sunt curios de un lucru.

El chiar a fost vinovat de toate condamnariile sale? cu trafic de persoane, etc?

Adica, de ce nu e inchis, daca era vinovat?

8 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Am studiat putin subiectul. Nu doar ca voi afirma ca e nevinovat de trafic de persoane, dar nu am gasit nici macar dovezi ca ar fi acuzat de asa ceva. Dat fiind cat de controversat este el ca individ, s-a creat un fel de telefon fara fir cu privire la arestarea sa. Din cate am inteles, s-a judecat mai multe pentru un fel de abuz de informatii personale ale altcuiva (ceva conturi de tiktok ale unor gagici pe care le platea la negru sa puna reclame cu el), nicidecum ca ar fi proxenet. Dar stim cu totii cat de usor circula stirile senzationalizate.

Din nou, nu ii iau apararea, dar nici macar nu am gasit dovezi ca ar fi ACUZAT de trafic de persoane, totusi unii sustin ca e deja dovedit ca ar fi si vinovat de asta. Pornind de la un arest care chiar a avut loc, jurnalistii l-au prezentat in mod ambiguu ca sa permita oameniilor sa speculeze, si oamenii fix asta au si facut, au inceput sa speculeze pana in punctul in care au uitat si care erau faptele asupra carora speculau.

O alta teorie ar fi ca totul a fost inscenat chiar de el, pentru a-si face si mai multa reclama. Indiferent ce vrajeli invarte el pe video, adevarul e ca aproape toate veniturile lui vin din barbati tineri si usor frustrati care sunt dispusi sa-i cumere cursurile si ce o mai vinde la el pe site, cu promisiunea ca asta i-ar ajuta sa faca parte dintr-o comunitate ce promoveaza virtutile traditionale ale masculinitatii, si care este atacata de "Matrix". Daca asta suna prea tare a teorie a conspiratiei (si inteleg de ce ai crede asta), te anunt ca genul asta de strategii de marketing sunt foarte comune. Ca exemplu, a aparut un joc prin 2010, care se petrecea in iadul biblic, asa ca producatorii au angajat actori care sa se dea drept crestini fundamentalisti sa protesteze impotriva lansarii jocului, doar de dragul de a creste notorietatea acestuia si de a-si face reclama.

Pe scurt: Nu, fratii Tate nu au nici o treaba cu traficul de persoane. Astia au fost un MLM dubios care vinde cursuri online.

| johnnny123 a răspuns:

Nu este închis pentru că procesul este în desfășurare, deci nu există încă o sentință.

| Anonimul151 a răspuns:

Cel mai probabil că e vinovat, atât e cât și celalalt.

Nu știu motivul pentru care nu este închis, dar mai există persoane care au făcut trafic de persoane, droguri, crime, accidente etc... și nu sunt închiși. Deci...

| mODIN a răspuns (pentru Anonimul151):

Din nou, nu le iau apararea sau ceva, dar nu-mi plac genul asta de acuzatii, indiferent la adresa cui sunt facute. Cum adica "cel mai probabil"? Nu-i un lucru minor sa acuzi pe cineva ca 'cel mai probabil' ar face trafic de persoane, mai ales chiar in lipsa unei acuzatii cum ca asta ar fi cazul...

| Anonimul151 a răspuns (pentru mODIN):

Eu nu acuz pe nimeni. Pur și simplu mi am spus părerea.

Am spus "cel mai probabil" pentru că acele persoane sunt extrem de dubioase. De unde crezi ca au atât de mulți bani de ex? Crezi ca au muncit "cinstit". Cu siguranță au făcut și lucruri ilegale.

Eu îmi spun părerea...

| mODIN a răspuns (pentru Anonimul151):

Ok, dar asta nu e o parere, e o acuzatie care nu se bazeaza pe dovezi...

De unde are atat de multi bani?

1. Nu are. Isi exagereaza averea pentru a promova ideea ca e ceva ulta mega multi miliardar. Intre timp el locuieste intr-un fost depozit de rulmenti la intrarea in Voluntari, fix langa unde aterizeaza avioanele de la Baneasa. Conduce masini inchiriate, a mers odata cu un avion privat si a facut 30 de videorui din el, in aceleasi haine. A mers in Dubai odata si a facut si acolo 100 de story-uri pentru tiktok etc. Nu ma intelege gresti, omul e mult mai bogat decat un amarat ca mine laughing Dar nu te lasa pacalit, daca investighezi putin iti dai seama ca nici el nu e chiar Jeff Bezos.

2. Si banii aia de unde i-a facut? Omul are un MLM care angajeaza zeci de mii de copii de 18-19 ani care posteaza toata ziua clipuri cu el. Ii zice ceva gen "Tate Academy" sau nu stiu cum, si in promoveaza de parca e un sistem de dezvoltare personala care te scoate din **** si te face miliardar intr-o luna, dar de fapt ia bani de la tineri care mai mult nu stiu si dupa ii mai si pune la munca in folosul sau. Cumva mi se pare isteata ideea, dar e profund imoral laughing

Dar din nou, e un drum lung de la a avea un MLM la a face trafic de persoane. Nici aia de la OVB sau Herbalife nu-mi place in mod special, dar nu i-as acuza fara dovezi de chestii de genul.

| Anonimul151 a răspuns (pentru mODIN):

Ți am spus, nu acuz. Îmi spun părerea.

Nu mai vreau să continui discuția asta pentru că chiar nu isi are sensul.

Dar: De unde știi tu că nu are bani? De unde știi că locuiește într un depozit în Băneasa, că închiriază mașini, avioane etc?
În orice caz, are destui bani... Dar oricum cum mai spuneam. Atât el, cât și celalalt sunt dubioși.

Nici autoritățile nu au dovezi, nici noi.

Noi doar ne dam aici cu părerea. Dar, poate se vor găsi dovezi...

Știi care e chestia? Trăim în România, și aici orice e posibil să se ascundă. Înțelegi ce vreau sa zic... Deci., poate e vinovat dar a "rezolvat".

Din nou..., NU ACUZ. E doar părerea mea.

| vodami92 a răspuns:

Fratii tatelaughing