| ShakeRattleRoll a întrebat:

Nu o mutati la alta categorie pentru ca este vorba de stiinta si filosofia orgasmului. Se stie ca in somn poti experimenta orgasmul, deci chestiunea se intampla fara contact fizic direct cu cineva. Asta inseamna ca orgasmul obtinut prin puterea mintii se poate efectua. Un vis are durata de 20-30 minute, in functie de orele de somn efectuate. Asta poate inseamna ca in viata reala, poti ajunge in cateva ore la orgasm prin puterea mintii, whatever, era asa, o idee.
Voi ce parere aveti de posibilitatea obtinerii unui orgasm doar prin puterea mintii?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am vazut un doc la discovery in care se spunea ca forta minti poate sa mareasca muschii fizic fara ca sai lucri,opri durerea,da durere,mintea este incredibila, tot ce simtim este o iluzie creata de creier, in somn creierul se joaca cu noi de fapt el se joaca tot timpul ceea ce placem, iubim etc este dorit de creier, orgasmul da este cauzat de creier se stie ca orgasmul are implicari mari dar fara ceva chimic nu merge la fete si baieti

| neutrino a răspuns:

Puterea mintii este fara masura, dar, personal, nu stiu de ce m-as chinui sa obtin aceste performante, atata timp cat in jurul meu sunt atatea fete frumoase, respectiv baieti frumosi si interesanti, pentru cazul tau.

| ShakeRattleRoll explică (pentru neutrino):

Eu am intrebat altceva, nu de ce sanse aveti voi sa faceti sex.
e vorba de puterea mintii, sa vezi de ce e mintea ta in stare, pentru ca noi oamenii nu suntem in general constienti de puterile/capacitatile noastre latente.

| relian a răspuns:

Ai avut tu orgasm in vise? Eu sincer nu am auzit de asa ceva, cel putin in cazul barbatilor.Acum la femei nu stiu cum este.Ce se intimpla la barbati este ca poti avea in timp ce dormi involuntar si nu neaparat in vise erectii si ejaculari dar orgasme nici pe departe.Orgasmul presupune de fapt prezenta constientului, care din cite stiu eu atunci cind dormim doarme si el si nu prea vad ce orgasm poti avea.Subconstientul nu stiu daca comunica cumva cu constientul sa-i spuna ia de aici frate orgasme si simte-te bine. Odata ce dormi nu stiu ori nu ai pus intrebarea bine ori poate sint eu depasit, desi nu stiu sa fii auzit de asa ceva.Deci prin puterea minti adica a constientului nu prea vad cum poti avea orgasm fara atingere. Unde mai pui ca in vis ce putere mai are mintea.E cam complicat.

| ShakeRattleRoll explică (pentru relian):

Eu am avut primele orgasme in vis de la vreo 6 ani, iar acele vise nu erau de natura erotica.
la femei se intampla asta mai des, pentru ca orgasmul lor si stimulii sunt diferiti fata de cele ale barbatilor, la noi simtamintele sunt mai puternice, iar corelatia dintre acestea si creier este una stransa.

si btw...http://en.wikipedia.org/wiki/Nocturnal_emission
ejacularea in somn este legata de prezenta orgasmului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se face de cand lumea si pamantul. Sunt persoane care au orgasm asa din senin. Asta, poate insemna pierderea virginitatii dupa parerea unora, mai exact: http://www.tpu.ro/......irgineaza/ Nu era neaparata nevoie de link la intrebarea asta, stiu, dar inca ma amuza :).
In fine, si pentru toti ceilalti, 80% din orgasm o reprezinta partea mentala, deci...asta chiar se intampla.

| ShakeRattleRoll explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am referit la orgasme spontane, mai Megan.
si nici la orgasme clitoridiene, cum a experimentat probabil cea din linkul tau.
"80% din orgasm o reprezinta partea mentala", asta intamplandu-se in timpul contactului direct.
nici aici nu ai nimerit-o.
Of of, greu greu mai Megan.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ShakeRattleRoll):

In fine...

| ShakeRattleRoll explică (pentru anonim_4396):

Da, asa credeam si eu.

| AlexandraSt13 a răspuns:

Mintea umana are capacitati inimaginabile... daca te poti concentra doar acteva fractiuni de secunda la un anumit lucru, fara sa intervina alte ganduri, sa ai mintea complet goala, acel lucru se va intampla...visele sunt o proiectare a subconstientului, un fel de rezumat al ziei respective si chiar daca tu visezi o chestie complet inofensiva, subconstientul tau poate fi "cu gandul" in alta parte, la chestii erotice, la filmul porno pe care l-ai vazut acum cateva ore/zile si probabil ca te poate stimula la nivel inconstient atat de tare in cat sa ai un orgasm

| ShakeRattleRoll explică:

A doua intrebare... uitasem sa o pun.
ati obtinut orgasmul fara contact fizic de orice natura?
oricum, in vis, avem parte de imagini care ne fac horny, de aici si vizionarea filmelor pentru adulti in viata reala, care ne fac sa ajungem la orgasm dupa un timp de vizionat.

anumite vise nu contin imagini care ne fac horny, dar tot se ajunge la orgasm.
de aici si intrebarea mea, ce implica doua actiuni: implicarea imaginilor care ne fac horny, sau inexistenta lor.

gata editul, for now.

| ShakeRattleRoll explică:

Ca nu sunt vreun sabin care isi pune intrebari stupide si analizeaza prea mult, si alege sa obtina orgasme prin puterea mintii in loc sa faca sex.
e doar o intrebare filosofica cu privire la cat de departe pot ajunge sentimentele noastre extatice doar cu mintea.

| ShakeRattleRoll explică:

@Onulica, stii cine ajunge la nivelul tau? groparul.

| Andy_6451 a răspuns:

Spoiler alert: Nu toti termenii o sa fie corecti 100% deci scuze daca zic ceva gresit. E doar din ce imi amintesc ca am citit.

Deci creierul este format din nervi cerebrali care sunt activati prin impulsuri electrice. Exista nervi ce stimuleaza durerea, nervi ce stimuleaza vazul, auzul si in final nerv ce stimuleaza placerea si in final orgasmul. La fel cum unii oameni reusesc sa isi controleze impulsurile elctrice trimise spre nervii ce stimuleaza durere si aproape ca nu simt durere deloc, inseamna ca acest lucru poate merge si invers. Putem controla cantitatea de impulsuri transmise catre anumiti nervi ai creierului, ajungand in final la negarea totala a unui simt sau concentrarea creierului asupra sa. Precum ai spus si tu, nu e nevoie de contact fizic sau de ganduri erotice ca sa ai un orgasm respectiv ca un baiat sa initieze o erectie sau sa ejaculeze. trecand la contact fizic stimularea inconstienta a unor muschi vaginali sau care nu au nicio legatura cu organele genitale poate sa transmita impulsuri electrice nervilor ce creeaza placere.(asa s-au creeat oamenii sadici). Acum partea fara contact fizic nu sunt prea sigur. Daca omul va reusi sa invete cum sa controleze impulsurile elctrice transmise creierului sau nervilor va reusii sa nege durerea voluntar pentru o vreme sa se autosatisfaca doar prin aceasta metoda de controlare a impulsurilor. Stiu ca e multa abureala dar sper ca am fost de ajutor.