| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu daca a mai fost pusa intrebarea, dar intrucat se vorbeste despre prostie...cum definiti prostia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prostie= starea celui lipsit de inteligenta sau de invatatura, starea omului prost, incultura, nestiinta.
Si sa nu zici ca nu iti convine ca mi-am pierdut 5 minute din viata ca sa caut in dictionar pentru tine

21 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Ca să înţelegi că eşti prost, trebuie totuşi să-ţi meargă mintea. happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Prostia este incapacitatea omului de asi depasi limitele! ...toti suntem prosti in felul nostru la fel cum si cel mai prost om are momentele sale de stralucire!

| Cryss a răspuns:

Eu ma ghidez dupa vorba asta :
Intelept este cel care a reusit sa inteleaga ca totul este de neinteles.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

S-au scris si carti pe tema asta, deci te poti documenta brici!

| Shery a răspuns:

@paula: eu zic ca de acum incolo sa nu mai zicem nimanui prost, sa le zicem doar ca le-a reusit experimentul antoine laughingrolling on the floor

| ellai a răspuns:

Cea mai raspandita boala tongue

| NoName_9903 a răspuns:

Buna intrebare, Nobody :-)
In primul rand as face diferenta intre prostia pe care o resimtim cateodata la noi insine ( suntem intr-un examen greu si ne simtim depasiti de subiecte, etc) si prostia pe care ceilalti o vad in noi.
O alta impartire pe care as face-o prostiei este "prostia intelectuala" :-) ( tabla inmultirii, regula de 3 simpla etc) si "prostia sufleteasca" ( si aici fiecare poate sa isi aminteasca o perioada in care s-a simtit prost...)
Pentru mine, prostia este incapacitatea cuiva de a rezolva o problema oarecare, pe care majoritatea ar putea-o rezolva.
Oricum...am putea sa adunam toate raspunsurile la aceasta intrebare si sa lansam un "mic tratat despre prostie"

prfml
| prfml a răspuns:

Boala incurabila.

prfml
| prfml a răspuns:

Am mai spus asta o data, dar imi face placere sa o repet. Culmea prostiei :Sa fi atat de destept incat sa realizezi cat de prost esti.happy

prfml
| prfml a răspuns:

Nu putem fi cu totii asi, consider ca prostia este atunci cand nu accepti sfatul celorlalti.Cateva glumite cu un mic sambure de adevar : Daca o persoana iti spune ca esti prost nu o crede, daca 2 persoane iti spun ca esti prost nu le crede dar daca toti iti spun ca esti prost, atunci asta este realitatea. Chiar daca esti prost ar trebui sa iti sara inima in sus de bucurie cand vezi altul mai prost decat tine. happy

| therock a răspuns:

Prostia se poate defini prin mai multi factori, prostia invidiei, prostia ignorantei, prostia arogantei etc.
De exemplu prostia individului care se asociaza superior fata de omul cu un nivel scazut pe plan profesional, prostia se poate cataloga drept infinitul suprem al realitati crude si lipsite de bun simt, e un sindrom ce molipseste intreaga comunitate, e ca un virus dar din pacate la acest virus nu se gaseste "antidot", nu exista oameni iluminati ci doar oameni cu cunostinte superioare fata de individul naiv care isi complica gandurile cu restul prostiei umane atingand un nivel scazut datorita incadrari grupului needucat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incapacitatea individului de a se descurca in anumite situatii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru un raspuns corect, te rog frumos sa te adresezi Ingineruluirolling on the floor. Multumesclaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Excesul de nestiinta se numeste prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu o definitie foarte exacta: daca faci ceva total gresit, lumea te atentioneaza asupra acestui fapt, tu iti dai seama ca ai gresit, insa nu faci nimic pentru a corecta greseala, atunci cu siguranta esti PROST (este cea mai exacta definitie pe care am gasit-o pana acum).
Prostia nu trebuie confundata cu incultura, sau lipsa inteligentei, eu am avut de-a face cu oameni ce isi faceau doctoratul, si erau prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dezinteres fata de ceva sau cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite o carte care merita citita:,, M-am hotarât sa devin prost'' de Martin Pagewinking
Sa devii ceva mai prost poate fi o idee inteligenta. Sa gandesti mult este, in lumea de azi, un handicap ca oricare altul. Cel putin asa crede Antoine, un tanar de 25 de ani, care sufera de boala ganditului si se simte foarte batran. Drept urmare, isi pune toata inteligenta la bataie ca sa intre si el in categoria reconfortanta a imbecililor fericiti. Intr-o actiune alerta, plina de surprize, veti afla cate neajunsuri aduce inteligenta, la ce e buna prostia si, mai ales, cum poti s-o dobandesti. Cartea ofera satisfactii intelectuale atat oamenilor inteligenti, cat si fericitilor carora experimentul lui Antoine le-a reusit deja.
Sper sa iti placa...asta daca vrei sa o citestiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai aceste raspunsuri nu sunt definitii ale prostiei.se apropie harciog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am mai postat acum ceva vreme. Prostul e prea prost, sa-si dea seama ca e prost rolling on the floor Astefel iata ca ai si o definitie a prostiei big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-am premiat esti multumita? eu da, de raspunsul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr constanta proca; Respectele mele doamna