| AlexBitza a întrebat:

Presupun ca intrebarea : "De ce traim?" s-a pus de zeci de ori dar eu o sa incerc sa o formulez atlfel : de ce muncim pe mai nimic? Traim ca sa muncim, sa ne imbolnavim? sau ca sa ne distram? Eu cred ca unii nu inteleg viata, adica ce rost are sa muncesti atat timp cand stii ca odata o sa mori si nu o sa iei nimic cu tine?
Sfatul meu, distrati-va (nu spun sa nu munciti dar nu intreceti masura nu are rost sa muncesti pentru nimic )!

Răspuns Câştigător
| roberta_3262 a răspuns:

Stiu, si mie mi se pare cam ciudat sa muncesti o viata in treaga, sa faci o gramada de ore suplimentare, ba chiar sa ajungi sa nu mai poti face nimic decat munca.

Trebuie sa te si distrezi in viata, nu numai sa stai la lucru mai mult de 12 ore pe zi...hee hee Te pop.happy

12 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Nu iei nimic cu tine, dar nici sa te zbati aiurea in saracie...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca asa pui problema, dupa mine foarte gresit, te intreb si eu doua lucruri: 1.De ce sa mananci ca tot flamanzesti? 2.Cine sa munceasca pentru a te hrani? Vezi daca poti trai numai din distractie si daca distractia iti este oferita gratis.

lolita
| lolita a răspuns:

Ai drepatate de acum inainte voi munci mai putin. dar ma intreb, oare de unde voi avea bani sa ma distrez in timpul ala liber?

| NoKidding a răspuns:

Am un prieten care are facultatea de informatica terminata...pe langa asta este si in spania(ca si mine), si nu are de munca de 3 ani(cateodata mai zugraveste pe unde mai apuca), si spui ca fara studii nu ajungi nicaieri, uite ca si cu studii tot acolo ajungi. Uitati'va la oamenii inundati, atatia ani de munca si chin ca sa o duca mai bine, si in 30 de min...la revedere casa.masastraight face Traiti'va viata la maxxxim fratilor, dar cu cap!

| roberta_3262 a răspuns:

Lolita, de exemplu daca mergi in parc nu trebuie sa platesti sau in alte locuri. Fata nu a spus sa nu muncim, ci sa nu muncim atat de mult incat sa nu mai putem face nimic.

| SeNyS a răspuns:

Adevarat, unii oameni isi irosesc viata muncind, incercand sa agonoseasca multa avere, iar in final ajung la o varsta la care nu mai pot face multe lucruri pe care le puteau face cu mult timp in urma, dar sunt de acor cu munca pentru a-ti oferi strictul necesar plus mici placeri ale vietii!

Peace!winking

| anotherchild a răspuns:

Ok. - nu munci!
Tu prin aceasta `intrebare` - `sfat` indemni oamenii sa nu munceasca.
1. Ii indemni pe copii sa nu invete la scoala.
2. Ii indemni pe oameni sa devina mult mai saraci decat sunt - nu ca nu ar fi - dar nu incerca sa ingreunezi situatia.
3.Indemn toti elevii - sa invete [cat puteti] si sa incercati sa ajungeti ceva in viata - numai noi putem creste economia Romaniei.
4. Fara studii nu ajungi nicaieri.
5. Daca nu iti convine plata din Romania - incearca sa te stablilesti in alta tara - cu o ptere economica mai mare - si cu un salariu mediu pe economie cu care sa te descurci.
Dar in primul rand trebuie sa ai studii.
Nu sunt trecut prea mult prin viata - dar indemnul tau ori nu a fost formulat corect - ori esti invidioasa ca nu ai reusit ceva in viata.

| Addah a răspuns:

Se spune ca lumea munceste pentru o viata viitoare mai buna sau pentru a supravietui. Problema nu este munca prea multa sau alte lucruri asemanatoare, ci faptul ca lumea uita sa se imi si simta bine cateodata. Se scufunda in abisul depresiei si uita. Important este sa stii sa-ti traiesti viata, putin din aia si din aialalta. Ce-i prea mult strica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca nu muncesti cum te distrezi? Cu ce bani? Ce mananci? Cum platesti toate taxele? big grin etc etc

| AlexBitza explică:

Voi chiar nu intelegi? Am spus eu sa nu munciti? asta se intelege prin "nu spun sa nu munciti dar nu intreceti masura nu are rost sa muncesti pentru nimic", sincer cei care spun ca eu sugerez sa nu muncim sunt niste cretini.

| DdDdde a răspuns:

Pai toti oamenii au fost invatati sa munceasca pentru ca altfel nu au bani sa traiasca sau sa isi intretina copii.Plus ca toti copiii cer haine, mancare, tot ce vor iar daca nu am mai munci nu am avea cum sa ne intretinem copiii.

E adevarat poate te intrebi de ce totul nu este gratis. Daca totul ar fi gratis si oamenii nu ar mai muncii, toti ar lua cata mancare ar vrea si nu ar lasa poate si pentru altii. E greu de explicat!

Eu cred ca traim ca sa invatam pentru ca acolo unde ne ducem poate ca nu putem sa stim decat sa citim si atat.Viata este ca sa aprofundezi cunostinte si adevarat sa te distrezi sa vezi ce nu ai vazut pana acum! Copaci, flori, iarba stii povestea cu orbu care cand ca prin minune a inceput sa vada si se mira cat de frumosi sunt copacii florile iar noi care le vedem zilnic nu admiram nimic?

| djvali67 a răspuns:

De ce muncim pe nimic? - De foame!
De ce muncim peste 8 ore/zi? - De fraieri!
Cu exceptia celor care au un servici in care se ia spaga sau a celor care au salarii nesimtite, nu cunosc pe nimeni care s-a imbogatit prin munca.
Da - sfatul meu este sa nu munciti pe nimic sau sa nu stati la servici mai mult de 8 ore, chiar daca colegul tampit sta 12 ore. Trebuie sa te gandesti ca in cel mai rau caz te da afara si practic ce pierzi? un servici prost platit! Mâine poate vei gasi un job mai bun iar colegul tampit va ramane pe acelasi job. Spun asta pentru ca nu numai salariul e important dar si timpul de lucru. Daca lucrezi 12 ore/zi, iti garantez ca in week-end nu mai ai chef de distractie.