| chiftelutacrocanta a întrebat:

Muncim ca sa traim sau traim ca sa muncim?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu traiesti pentru a munci, si nici nu muncesti ca sa traiesti. Cred ca... doar traiesti. Toata aceasta "munca" este tot viata, pe care o traiesti.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Muncim ca sa traim dar fara munca nu poti trai deci ambele sunt valabile, ai tu ceva cu munca, man nu fi puturos du-te la munca

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns:

Ambele, asta ne e scopul, sa muncim, si asa nu traim mult si ne chinuim toata viata, asta este adevarul!

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Pentru nimic altceva decat cele spuse de tine, este intrata in reflex munca, face parte din ''traditie'' si din obiceiuri, eu unul asa as deduce lucrul asta.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Muncim ca sa traim.
Fara munca nu poti sa iti asiguri cele necesare traiului tau.
Cu totii muncim la un moment dat chiar daca vrem sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amândouă. Dar, sunt persoane care uită să mai și trăiască... devenind dependente de muncă.

| JetBlueJet a răspuns:

Ar fi cam ambele variante.
Muncim ca sa nu murim de foame.
Asta ar insemna ca muncim ca sa traim.
Nu traim ca sa muncim.*Muncim de nevoie*
Traim sa descoperim lucruri noi.Sa ajutam tehnologia sa evolueze etc. Daca stau sa ma gandesc mai bine...traim sa muncim.

| Krixxus a răspuns:

Ambele