| mastadont a întrebat:

Problemă găsită într-un roman, pentru a o rezolva, trebuie să gândim puțin altfel: având 6 bețe de chibrit cum le așezăm pentru a forma patru triunghiuri echilaterale?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E vorba de o piramida. simplu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu 4 - un pătrat. Apoi cu două puse una peste alta în cruciș, facem două diagonanale la pătrat.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sadrian46):

Pai da, dar diagonala unui patrat este latura * radical din doi. Si nu o sa fie egala cu latura unui patrat, deci nu o sa poti sa formezi un triunghi echilateral folosind si diagonala si latura patrautului big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Rupi bețele în două.

| mihai69 a răspuns:

Faci o piramidă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Prima variana: formezi un paralelogram cu o diagonala dintr-un bat de chibrit (batul 5) si taiat pe mijloc (batul 6);
A doua varianta: faci o piramida in spatiul.

| mastadont explică:

Într-adevăr, e vorba de o piramidă. Felicitări celor care au găsit răspunsul.

| Molusca a răspuns:

Ce înseamnă triunghiuri echilaterale?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Molusca):

Pai ai putea sa te documentezi inainte despre asta si apoi sa dai un raspuns big grin

Un triunghi echilateral este caracterziat in primul rand de faptul ca are toate laturile egale, urma ca si unghiurile sale interne sa fie egale ( de 60 de grade), la care se adauga mai multe proprietati ca madiana sau medianele sa fie si inaltime si mediatoare si bisectoare. ^_^