| Tirri28 a întrebat:

Propun sa aduc in discutie o intrebare mai interesanta si poate putin ambiguu pentru unii utilizatori TPU. In zilele noastre se vorbeste asa de mult despre organizatii secrete si obscure care ar manipula intreaga masa si populatia este prostita de absolut tot ce exista in media / produse alimentare / sistem politic / pana si muzica / etc. Se spune ca ar exista o organizatie secreta numita " Illuminati " care a fost fondata prin secolul 18 si controleaza totul din umbra : Hollywood, guvernul american, muzica si multe altele. S-ar spune ca au planuri de a uni omenirea intr-un singur stat si totul sa fie controlat de ei, practic asta demonstrand o miscare masonica ( diavoleasca [ opiniea mea personala ] ). Deci intrebarea mea este, credeti ca suntem manipulati de o societate secrete care se ascunde in umbra tuturor lucrurilor care sunt prezentate la tv / alimente / politica, pentru a incerca sa ne manipuleze sau sa preia controlul si a incerca sa ramana puterea in mainile lor?

16 răspunsuri:
| AlxMro a răspuns:

Nu. Doar va place sa credeti ca exista asa ceva.

| WR104 a răspuns:

Da, eu cred ca asa e, numai bine.

| Wehrmacht a răspuns:

Populatia este controlata doar din cauza fricii.Niste oameni nu au com sa controleze o tara sau un glob intreg cum zici tu decat daca oamenii sunt niste fraieri.Presedintii sau mai stiu eu cine nu au nici o putere.Sunt considerati puternici doar pentru ca au o armata care ii asculta.Ei sunt 0, nu au nici o aparare fara aia. Daca lumea se satura de ei si chiar vor sa faca ceva atunci or sa faca, iesitul in strada nu reprezinta nici o limita.
Lumea nu poate fi controlata, decat fraierii vor fi controlati.

| NoShit a răspuns:

Mass media vă manipulează să credeţi că există astfel de organizaţii. Se mănâncă bine în ziua de azi de către majoritatea mediocră care acceptă nişte lucruri fără a se documenta şi a gândi în afara cutiei.

| TrixLove a răspuns:

Da, a devenit un subiect destul de interesant în ultima vreme. De la muzica cu mesaje diavolești până la politică...Da, e foarte posibil să existe astfel de grupuri și organizații care controlează totul și totuși, pare destul de SF să te gândești că ar reușii să unească omenirea într-un singur stat. Oricum oamenii de rând nu prea au un mare impact asupra hotărârilor luate de "cei mari", soo....noi nu putem decât să ne vrem binele și să sperăm la ce-i mai bun. big grin

| doctorandus a răspuns:

Astea se incadreaza la teorii paranoide ale conspiratiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca realizezi ca te lasi manipulat de TPU, care e o unealta condusa secret de... rolling on the floor

| Aneurysm a răspuns:

Vorbeau câţiva colegi despre asta la orele de civică. Păcat că eu dormeam atunci...

| Gogu06 a răspuns:

Atat timp cat exista grupuri mafiote exista si organizatii care nu stiu cat de secrete sunt dar scopul lor este acela de a face foarte multi bani cam cu orice pret si se folosesc de tot felul de mijloace. Iar majoritatea au ca scop indepartarea noastra de adevar si de adevarata lor fata. Sunt usor de depistat, iar urmele lasate de aceste "organizatii" sunt banii. Ideea este ca nu fac nimic ilegal dar au puterea de a schimba legi si a finanta mediul politic cu scopul de a implementa idei si de a vinde produse. Eu asa vad aceste "organizatii secrete". Au ca responsabilitate mentinerea profitului iar asta trage dupa sine controlul oamenilor influenti si parteneriatele cu acestia. Cat despre manipulare, e usor de facut asupra maselor. Cel mai usor mod de a ascunde un lucru este sa spui ca nu exista sau sa il decridibilizezi.

| mihaitaLGP a răspuns:

Tot ce ai insirat tu, este tot un mesaj de indoctrinare.

| TraficDeMentosane a răspuns:

Ai vazut si tu "Demascarea Industriei Muzicale" asa-i? big grin. M-am uitat si eu din curiozitate, si intr-adevar asta reiese, si acolo demonstreaza ca pana si in muzica, unii artisti spun in melodieile lor acest "Illuminati, RainMan, Societatea Secreta, New World Order " dar eu personal nu cred ca o sa mai apuce generatia noastra sas fie chiar manipulada, deoarece [cei mai multi, nu toti ] suntem realisti totusi, si nu nne lasam chiar asa. Copii/nepotii nostri poate vor avea problema asta, dar nu se stie, poate murim pana atunci laughing.

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

DA!
Nouă ni se ascund foarte multe lucruri.Tu crezi că viaţa e atât de "roz"? Precum ne-o prezintă ei?
A început să apară fenomene paranormale şi "urme" de la finţe care nu sunt oameni nici animale! Nouă ni se neagă foarte multe lucruri şi motivul special e "să nu se agite populaţia".E un motiv banal.Ei cred că suntem "reduşi" mintal şi nu ne putem da seama.
E chiar penibil după părerea mea!
Ei încearcă să ne ascundă foarte multe chestii.
Intră aici şi o să vezi mai multe articole.
www.lovendeal.ro

| CPR a răspuns (pentru ƛƝƊƦЄЄƛ):

Andreea nu mai citi acel site este pur si simplu o mizerie scrisa de un paranoic daca ne-am lua dupa acel site trebuia sa murim de vreo 5 ori in ultimi 3 ani.
Oricum daca e sa credem in iluminati si alte organizati secrete, sa stii ca toate informatiile de pe internet sunt atent verificate si filtrate de aceste organizati si la noi ajung doar parti care ne induc in eroare.

| unul1 a răspuns:

Cam greu sa controleze lumea un grup de oameni happy. Au argumente, unele mai plauzibile, altele nu. Muzica este cel mai bun argument al lor. Oricum mare atentie la cip-urile biometrice! big grin

| victorr_3274 a răspuns:

Atata timp cat exista libertate pe internet, dreptul la libera exprimare, nu vor reusi sa faca asta. Pe internet informatia circula repede, poti trimite un semnal de alarma usor, te poti face auzit. Ei asta au incercat sa opreasca prin ACTA&SOPA dar au esuat...se spune ca vor sa modifice legile alea incat sa fie aprobate.

| IgoToHellForThis a răspuns:

In mare parte cred.De ce muzica si,, artisti'' asa de stupizi au ajuns celebrii? Ce voi credeti ca Lady Gaga sau multi alti fac ce fac de capul lor sigur e cineva in spate e imposibil sa nu fie.Si in plus muzica pana la urma va devenii si o forma de manipulare deoarece cam 60% sin populatia planetei asculta muzica comerciala.Desigur dar noi suntem niste oameni de rand nu avem cum sa stim adevarul si tot ce e ascuns.