| EfraimAshdothabediahKochBar a întrebat:

Romania anului 2011 e similara celei din 1989:faliment ideologic, economic, social, cultural(4 din 6 elevi au luat bacul+plus o societata fara identitate, tributara (sub)culturii de masa, mental colectiv specific perioadei anterevolutiei decembriste). Cam aici se opresc asemanarile. Daca dupa 89 clasa politica a urmat modelul occidental, reusind sa atinga doua obiective importante(integrarea in structurile euroatlantice, uniunea europeana- cei drept din al doilea val )acum clasa politica se confrunta cu lipsa unui model de urmat, ceea ce a condus (in opinia mea)la situatia actuala a Romaniei.
Care credeti ca este cauza marasmului romanesc? Mai avem resurse sa iesim din aceasta metastaza generala care a cuprins Romania?

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Prea multe plansete si slabiciuni, nu inteleg de ce asimilam si cântăm aproape toti neputinta!? Marasmul nostru este acela de complacere si jălituri iar povestea cu dropul de sare ne apartine. Ne tine vreo forta exterioara noua sa schimbam lucrurile? Nu, in noi este puterea, insa ne place mai mult sa pozam in victime decat sa fim luptatori, sa ne dam la temelie unii altora. Fugiti afara, ascundeti-va, pierdeti-va indentitatea, tot un drac, tot victime sunteti oriunde ati fi vitejilor in neputinta.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu îţi pun altă întrebare: Mai vrem?!
Încetul cu încetul, cei care mai gândim în ţara asta, vom ajunge la capătul puterilor şi pur şi simplu nu vom mai vrea.
Eu am vrut, dar încet încet îmi trece şi curând nu voi mai vrea.

La prima ocazie am tirat-o de-aici şi nu mă voi mai întoarce. Pur şi simplu nu am la ce.

April
| April a răspuns:

Arista,stim cu totii ca esti un baiat inteligent,informat,insetat de cunoastere si capabil de a intelege multe lucruri care, altora de aceeasi varsta cu tine, le-ar pune probleme.Te felicit din toata inima pentru rezultatul de la bac si nu ma indoiesc ca ai un viitor pe masura talentelor tale.In privinta intrebarii de astazi,insa, daca-mi permiti, te sfatuiesc sa nu imprumuti niciodata atitudini ale altora si nici vocabular de politician mediocru.Incearca sa fii autentic, sa gandesti cu propria ta minte, sa alegi cuvinte pe masura propriilor tale ganduri si idei.Intrebarea asta e un loc comun al tuturor detractorilor de tara,care acuza societatea uitand ca ei insisi fac parte din ea.Ce marasm? Ce metastaza? De unde acest limbaj apocaliptic la un barbat atat de tanar ca tine? N-am uitat ca-ti place istoria,n-am uitat ca iti place singuratatea,semn al sufletelor puternice; de ce atunci sa nu astepti sa se consolideze propria-ti conceptie despre lume,despre viata,despre tot ce se intampla acestei tari pe care o iubim foarte mult altminteri nu am privi cu o durere atat de sfasietoare tot ce i se intampla in ultimii ani? Eu cred ca acesta minumnata tara va iesi din aceasta deplorabila stare tocmai datorita unor tineri ca tine:seriosi, studiosi, perseverenti si dornici sa munceasca potrivit talentelor fiecaruia.Cauza decaderii culturale,morale,spirituale sau cum vrei tu,e arivismul egoist al unei generatii ce a trait in saracie si tragica lipsa de orizont; speranta si resursa,daca vrei, e generatia ta.Voi aveti o sansa mesianica, as zice:sa restabiliti adevaratele valori intr-o societate ce si-a pierdut reperele.Am toata increderea ca asa va fi.In speranta ca ma vei intelege corect,am scris aceasta adevarata scrisoare, pe care, daca n-as fi plina de respect pentru marile carti ale omenirii as intitula-o "Epistola catre tinerii romani". Numai bine.

| harciog a răspuns:

Mai pardon'don'soara Arista, timp de 20 de ani a fost acelasi sistem numai ca eram cu numele de capitalism dar nu priveam spre vest ci tot spre rasarit.Deabia acum se ia masuri serioase pentru schimbare.Deci vorbeste cu cu aia care care au fost 20 de ani la conducere caci rezultatul amintit de tine are drept cauze gindirea comunista.Astora de acum nu le putem imputa decit ca am fost loviti de criza mondiala iar un sistem bolnav, cum era al nostru, greu isi mai revine.

| NoChanceForUs a răspuns:

În ritmul ăsta vom fi asimilați,nu crezi?
Personal împărtășesc planurile lui @kongeriket, termin facultatea și plec imediat, sau chiar mai devreme dacă am noroc de o facultate afară.

| MMihai a răspuns:

În 1989 era cu mult mai bine!
Care credeti ca este cauza marasmului romanesc?=vrei să scriu zeci de pagini?
Mai avem resurse sa iesim din aceasta metastaza generala care a cuprins România?= sper că da

| Malphas a răspuns:

Eu aştept să termin odată şcoala, şi să plec naibii de aici cât mai am ocazia. De menţionat că planurile astea le am de pe la 13 ani, deci şi un copil realizează acum că nu ai ce face în România. Cum nu mai rămân oameni de valoare în ţară, nu mai are cine să facă faţă prostimii (vorba lui V).

| Hăgiul a răspuns:

Bai teoria ca teoria, dar practica ne omoara. Ai facut tu vreun pas ca sa pui intrebarea asta nesimtita de parca ar fi doar vina noastra? Consider ca doar persoanele care au facut un pas cat de mic au dreptul la asa o intrebare...

Răspuns utilizator avertizat
| Raphael a răspuns:

Nu stiu citi ani ai, dar scrii numai prostii. Daca te-ai nascut dupa (sau putin inainte de '89) de ce te arunci in aprecieri dupa ureche? Sa pari mai cult?
Inainte de momentul '89 in nici un caz nu era faliment ideologic! Dimpotriva, comunistii aveau o "industrie" a propagandei si demagogiei de partid. Uite China sau Cuba! Inca mai au ce spune prostimii.
Iar despre falimentul economic... cu sustinerea CAER, cu munca silnica impusa de Partid, Romania avea totusi industrie, agricultura cinematografie si altele care abia acum sint falimentare!
Pina si proletcultismul era mai folositor (daca stiai sa faci slalom si sa extragi) decit lipsa totala a culturii generatiilor actuale, cind cel care stie sa se exprime este fara indoiala... accident. Indraznesti sa spui ca era lipsa de cultura! Fiindca nu era analfabetismul de azi, fiindca nu erau manele sau d.j., fiindca nu erau etnobotanice, fiindca nu erau motociclete (pe care cu snobism si ilogic le numiti "motoare"?
Probabil ai orientare FSN-ista dupa cum lauzi criminalii care au dat istoriei Romaniei o pagina numita Mineriada, care au intrat in structurile de care amintesti doar impinsi si fortati de opinia publica generala, care l-au tinut pe M.S. Regele Mihai pe aeroport, care si-au facut imperii, uitind ca pe vremuri aveau pseudonime ca Felix, de exemplu...
Cauza marasmului romanesc? Tocmai cei pe care ii lauzi, specialistii in manipulare ai Securitatii (care n-au fost nici o clipa someri si nici nu si-au schimbat multi dintre ei orientarea politica). Acestia au dat pamintul inapoi lasind vraiste inclusiv amenajarile facute de acest popor tocmai pentru a fi furate sau a se degrada, in speranta ca astfel vor fi regretati si doriti din nou, tot ei au vindut apartamentele populatiei la preturi incredibil de mici, incercind sa stringa voturi, au volatilizat patrimoniul si conturile UTC, BTT sau ale lui Ceausescu, au instigat populatia de calitatea ta impotriva unor personalitati ale Romaniei ca Ion Ratiu si Corneliu Coposu.
Specialistii de care spuneam, inspaimintati de ideia pluripartitismului au infiintat tocmai ei partide. Multe! Si fara calitate sau doctrina, sa avem, sa ne saturam, sa ne scirbim si sa visam la... partidul unic! Sau gindit si la voi, la tineret, doar voi erati speranta sau potential adversarii lor; si atunci au desfiintat uniformele, au modificat si remodificat programa si legea invatamintului si incet-incet au ingropat si invatamintul. Iar o populatie inculta, dezbinata si debusolata cum are Romania din anii pe care tu - culmea - ii lauzi, poate fi manipulata si condusa mult mai usor spre prapastia al carei ecou sinistru nu-l auzim din cauza dezbaterilor despre Elodia!
Aceeasi activisti au sprijinit si incurajat pina la exagerare pornografia in filme si spectacole - in general au mers pe principiul cofetarilor interbelici care nu opreau ucenicul sa manince, dimpotriva ii dadeau, acesta pica in capcana si baga, si baga... pina voma, si pina la pensie nu mai punea gura pe dulciuri.
Acesti Mihăila Mihai - daca intelegi - fac legea si azi si tot ei sint cauza "marasmului romanesc"!

| YuliaNhO a răspuns:

O sa iesim. peste vreo 50 de ani