| Inferno a întrebat:

Sa presupunem ca exista o tabla de sah infinita in lungime, fiecare patratel avand latura de 2.

Mai avem o moneda cu diametrul de 1.

Care e probabilitatea ca aruncând intamplator moneda pe tabla de sah aceasta sa aterizeze atat deasupra culorii albe cat si a celei negre?

3 răspunsuri:
| TudyCFR a răspuns:

Pai daca ai o tabla infinita inseamna ca si patratelele sunt infinite si ca sa cada in acelasi timp pe ambele culori inseamna ca trebuie sa cada pe linia dintre ele. Deoarece patratelele sunt infinite si liniile sunt infinite, atunci nu cred ca se poate calcula o probabilitate ca nu ai cazuri favorabile si cazuri probabile.