| Bpr_Vlas_1997 a întrebat:

Sa presupunem un corp material de marimea Soarelui. Corpul dat este in totalmente din roca metamorfica. In epicentrul acestui corp, se gaseste o pestera"" in forma de sfera, cu diametrul de 2 m.In interiorul gaurii, se aseaza o piatra sferica cu diametrul de 1m. Pentru frumusete, punem corpul nostru material in locul Soarelui, astfel creand un Sistem Solar complex.
Intrebare: Care este comportamentului sferei inscrise in corpul material de forma si marimea Soarelui?

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu e suficient sa fie in centrul corpului, trebuie sa fie in baricentru pentru ca momentul cinetic sa fie nul, deci masa corpului sa nu afecteze miscarea sferei.

| Bpr_Vlas_1997 explică (pentru Inferno):

Pai desigur ca e in baricentru

| Inferno a răspuns (pentru Bpr_Vlas_1997):

"EPICÉNTRU ~e n. 1) Punct de pe suprafața pământului, situat deasupra focarului unui cutremur de pământ, unde intensitatea zguduirii este maximă. 2) Proiecție pe suprafața pământului a centrului unei explozii nucleare. 3) fig. Parte esențială în procesul desfășurării unei activități, a unei acțiuni sau a unui eveniment."

"BARICÉNTRU, baricentre, s. n. 1. Centru de greutate. 2. Punctul de întâlnire a medianelor unui triunghi. "

Sursa: Dex online.
Nu e tot una.

| Teardrop a răspuns:

Ahm...sunt cand of convinsă că s-ar autodistruge..adică..toate corpuzrile mari sunt făcute din materiale uşoare...o rocă de dimensiunea soarelui ar avea o masă efectiv imensp, de câteva ori (dacă nu chia zeci de ori) mai mare decât soarele.

| DuDDy24 a răspuns:

Stiu ca in centru Pamantului gravitatia este 0, deci presupun ca si in centrul corpului material de forma si marimea Soarelui e la fel, asadar sfera din centru nu ar trebui sa pateasca nimic, sa ramana in baricentru fara sa loveasca "peretii pesterii"
Eu asa ma gandesc, care e raspunsul?big grin

| BenWilde a răspuns:

Sfera ar ceda sub presiunea corpului material, impreuna cu acesta, miscorandu-si dimensiunea, si transformand energia creata in timpul deformarii in caldura si lumina. P.S. Sunt lispit de orice cunostinte in domeniu, nu m-am informat absolut deloc inainte de a raspunde (habar n-am ce este o roca metamorfica), am raspuns astfel ca sa vad de ce e in stare sa creeze mintea mea cu 0 informatii.

| Bpr_Vlas_1997 explică (pentru BenWilde):

Trebuie sa mentionez ca corpurile se afla in vid happy

| BenWilde a răspuns (pentru Bpr_Vlas_1997):

Da, dar din cauza masei imense, nu se creeaza automat un centru de gravitate? Intreb din curiozitate, pentru. ca nu stiu sigur.

| Bpr_Vlas_1997 explică (pentru BenWilde):

Desigur, forta de gravitate e total dependenta de masa corpului

| Bpr_Vlas_1997 explică (pentru BenWilde):

Oricum e putin valida varianta ta

| BenWilde a răspuns (pentru Bpr_Vlas_1997):

Da, ma gandeam eu c-o sa dau cu batu' in balta. Astept raspunsul happy