| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Ce sunt vulcanii? Ce fenomene produc ei? Ce influenta au asupra Terrei?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pamantul la exterior este solid, iar in interior lichid(magma)Acum cine face ca in interior sa fie asa nu prea am un raspuns.As banui si as zice poate pamantul a fost cald, fierbinte imediat dupa ce s-a format ca apoi in timp sa se fi racit si sa devina asa cum il stim noi astazi la exterior si asa cum banuim ca ar fi la interior.Cu astea spuse vulcanii ar rezulta datorita acumularii de presiuni foarte mari la nivelul acestui miez lichid sau magma.Scoarta terestra impreuna cu oceanele apasa pe miz supunandul la presiuni foarte mari.Aceste presiuni se acumuleaza in timp ca la un moment dat sa rabufneasca spre exterior acolo unde gaseste zone mai slabe.Cam asa imi explic eu aparitia unui vulcan.Ca fenomene produse de ei as enumera mici cutremure, poluarea atmosferei prin cenusa si ploi acide, uneori poate duce la disparitii in masa a vietuitoarelor si etc.Referitor la influenta asupra planetei ar fi o racire a miezului in timp.Presupun doar pentru ca nimeni nu a masurat sau sa stie exact daca miezul scade pe timp ce anii trec.Pana cand? poate pina cand se va raci total ceea ce va duce intr-un final la pierderea campului magnetic.Asta daca campul magnetic are legatura cu miezul planetei.Parerea mea. Poate daca nu ar fi vulcanii miezul incandescent ar sta ca intr-un fel de termos.Zic si eu

| Bogdan_9316 a răspuns:

Prin vulcan se înțelege atât formația geologică de formă conică formată prin erupția lavelor, cenușelor și gazelor dintr-un focar cu topituri magmatice situate în adâncime cât și deschizătura din scoarța terestră care emite rocă topită sau parțial topită (lava), cenușă și gaze.[1] Deschizătura poate fi o crăpătură sau o gaură (mai mult sau puțin rotundă), caz în care se numește „crater". O caldeiră este bazinul în formă de căldare format prin așezarea părții de sus a conului vulcanic, ea având uneori crăpături sau crater(e).

| andrutza1000 a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Vreau si eu opinii despre importanta vulcanilor

| AaNdYy a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Vulcan_(geografie) ai aici tot ce iti trebuie:p