| Alecsaandrra a întrebat:

Niste intrebari legate de chimie, de exemplu cum erup vulcanii sau cum se produc cutremurele as vrea si eu. Doar intrebari, fara raspuns.

4 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Nu inteleg ce treaba are sina de cale ferata cu fotosinteza?

| vangaelis a răspuns:

Explicatie geofizica:

Scoarta pamantului are multe placi rigide, care plutesc.
Presiunea creata de curentii cauzati de energia termica din centrul scoartei pamantului este cea care provoaca miscarea placilor tectonice. Atunci cand presiunea devine intensa, placile fie se apropie fie se departeaza una de cealalta in plan orizontal. Atunci cand doua placi se ciocnesc, una dintre ele trece sub celelalta. Acest lucru provoaca o frictiune in scoarta terestra. Presiunea cauzata de aceasta frecare va determina topirea rocilor si cresterea magmei. Astfel, lava fierbinte, portocaliu-rosiatica, este aruncata in afara muntelui.

Explicatia chimica:

Magma contine substante dizolvate, cum ar fi apa, dioxid de sulf si dioxid de carbon. Solubilitatea gazelor creste pe masura ce creste presiunea. Solubilitatea apei scade pe masura ce magma ajunge mai aproape de suprafata pamantului si eventual apa se separa de magma. Cand raportul de gaze creste are loc dezintegrarea magmei in piroclaste, o combinatie de fragmente partial topite si solide, iar vulcanul erupe exploziv.

| Alecsaandrra explică (pentru vangaelis):

Am zis ca vreau intrebari doar!

| SkyNets a răspuns:

Cum se produce fotosinteza, stratul de ozon, in cat timp se v-a descoperii eleportarea, in ca timp oameni vor putea "zbura prin univers" cand nu v-a mai exista ura. sunt bune? ca altceva din intrebarea ta nu prea inteleg