| vlllaaddd a întrebat:

Salut, Cernobîl mai este contagios daca mergi acolo? Adica poti sa mori? Si cu ce poti ajunge acolo? Inca mai este dezastru sau este totul curat? Vreau cat mai multe detalii despre acest loc deoarece am si un referat la geografie despre Cernobîl

9 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu mi-a venit sa cred, dar se organizeaza excursii in zona aia. E un grad mai mare de radiatii, intr-adevar, dar la radiatii oricum suntem expusi mereu. Daca nu stai mult, in sensul de a te muta acolo sau ceva de genul, si nu mergi fix in zonele unde au dus molozul de la fabrica etc. nu ai avea de ce sa-ti faci foarte foarte foarte multe griji.

Eu nu m-as duce, totusi laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu contagios, ci contaminant. 2. Nu mori imediat, dar dacă ești iradiat, mori mai repede. 3. Cu avionul și cu trenul și cu autobuzul.
Dar poți ajunge doar până în zonă, iar apoi pe jos, căci este o zonă ne locuită. 3. Este dezastru total, căci de atunci nu a mai reparat nimeni nimic. Găsești reportaje pe You Tube pentru referatul tău.

| vodami92 a răspuns:

Nu dar nu poti merge de unul singur! ai nevoie de cineva sa mearga cu tine! si trebuie sa fii si imbracat adecvat! gen cu maneci lungi! iar cand intri in centrala! la fel! trebuie sa porti! ochelari de protectie! halat! manusi! bocanci! cizme! nu e de glumit deloc! trebuie toata protectia necesara!

| MrAM a răspuns:

A-si folosi termenul radioctiv, nu contagioslaughing
Si da sunt zone puternic radioactive in special zonele cu padure si evident cele din jorul reactorului.
Si da poți sa mori prin iradiere indelungata. Zona nu e locuibila de oameni insa fauna prospera.
Gasesti materiale o gramada pe google/Youtube.

| sabin89 a răspuns (pentru MrAM):

Iar eu aș scrie "aș folosi" în loc de "a-și folosi" happy

| MrAM a răspuns (pentru sabin89):

"A-si" face meditații cu tine la romana insa ma tem ca am nevoie de ea doar ocazionallaughing in schimb ma pricep destul de bine si cu alte limbi, asta fiind compensator xd

| sabin89 a răspuns (pentru MrAM):

Forma "aș" nu îți este familiară? (Nu ne certăm, doar discutăm) Aș pleca, aș citi, aș mânca, aș vrea...Cu cratimă scriem numai când vrem să-l eliminăm pe î din își. De exemplu, zicem "a-și da seama de asta înseamnă să recunoască..."; deci în loc să zic "a își da seama" am zis a-și da seama. La fel e cu a-ți în propoziția "a-ți face temele este datoria ta de elev". Scriem însă fără cratimă când spunem, de exemplu, "ați văzut filmul acela?"
Nu sunt eu specialist în gramatică, dar cred că e corect ce am scris mai sus.

| EliLeli a răspuns:

Nu poti merge.

| Tputpu35 a răspuns:

E una dintre cele mai radioactive zone din lume, deci, da laughing