| sunshine28 a întrebat:

Salut la toti. Ce parere aveti despre O.Z.N-uri si extraterestri? Credeti ca exista? Credeti ca guvernul american ne ascunde secrete despre ei? Ati intalnit fenomene stranii? Credeti ca suntem singuri in acest univers? Credeti ca extraterestri au construit piramidele in Egipt si alte monumente care au ramas un mister chiar si in ziua de azi exsadPuma Punku)?

Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| muhyool a răspuns:

Sincer sunt si eu fan al chestiilor stranii...si nu cred ca suntem singuri in tot universul asta..si cred ca NASA ne ascunde destule chestii despre extraterestrii.

| sunshine28 explică (pentru muhyool):

Asa ma gandeam si eu, mai ales ca FBI a confirmat ca intr-adevar la Roswell un O.Z.N s-a prabusit si au fost recuperate corpuri extraterestre.
O alta dovada ar fi ca unul sau mai multe avioane de lupta au doborat un O.Z.N si ca au fost recuperate corpuri extraterestre iar intr-un video arata si autopsia. Eu sunt sigur ca ei exista dar intrebarea mea este daca ei sunt prieteni sau dusmani?

25 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Fenomenul O.Z.N. este cat se poate de real, existenta sa nu poate fi negata decat neglijand sutele de marturii si dovezi ce-i atesta existenta,deci numai prin ignoranta.
In plus termenul O.Z.N. nu este folosit in mod exclusiv pentru nave extraterestre,ci doar pentru a desemna acele corpuri ceresti a caror identitate nu poate fi verificata.
Probabilitatea sa fim singuri in univers este atat de mica,incat este neglijabila. Asta nu inseamna ca Universul este impanzit de extraterestrii desprinsi din filmele Star Wars,nu,inseamna ca in Univers poate exista viata sub forma de bacterii si alte entitati microscoopice.
Nu au construit extraterestrii piramidele in Egipt,deoarece extraterestrii de care vorbesc eu,tare ma tem ca nu au degete opozabile,de fapt,tare ma tem,ca nu au nici degete,nici maini, nici un sistem nervos atat de bine dezvoltat incat sa poata crea ceva.
Piramidele au fost construite de oameni. Cum? Nu stiu, exista roci metamorfice a caror taiere si prelucarare reprezinta o adevarata provocare chiar si pentru tehnologia secolului prezent. Exista blocuri de piatra cu o greutate atat de mare incat este nevoie de un numar foarte mare de oameni pentru a fi ridicate, mult prea mare pentru a incapea sub el. Mai vreau sa punctez urmatoarele:
Termenul EXTRATERÉSTRU are, in conformitate cu DEX-ul, urmatoarea definitie: (Ființă) care se află în afara globului terestru.
Prin urmare extraterestra este orice forma de viata, indiferent cat de primitiva este aceasta.

OZN, OZN-uri, s. n. Denumire dată obiectelor zburătoare neidentificate; farfurie zburătoare.
Prin urmare OZN poate fi si un avion Airbus.

| sublime89 a răspuns:

Te uiti mult la History? laughing

Pot exista multe civilizatii in Univers, pentru ca e suficient de mare pentru asta, dar nu inseamna ca ne-au si vizitat. Eu cred ca nu exista pana acum nicio dovada ca extraterestri ne-ar fi ajutat sa construim piramidele sau alte monumente. Cred ca oamenii de atunci erau perfect capabili pentru asta, si nu e bine sa-i subestimam spunand ca au venit altii si le-au spus ce si cum sa faca.

Stiu ca acest raspuns nu va fi pe placul tau, probabil, si e de inteles, dar e mai bine sa fim realisti decat sa credem in ceva doar pentru ca ne-ar placea sa fie adevarat. Si eu as vrea sa aflu ca nu suntem singuri, si sa stiu cu siguranta acest lucru. Mai demult si eu eram atat de dornic sa cred ca extraterestri ne viziteaza, incat ma enervau la culme explicatiile scepticilor laughing Dar in timp mi-am dat seama ca ei aveau dreptate, si ca eu eram cel care gresea crezand in ceva doar pentru ca-mi satisfacea nevoia de senzational. Oricum, cu totii cred ca ne dorim sa aflam in timpul vietii noastre daca suntem singuri in Univers sau nu, dar inca nu am facut-o. Cautarea continua.

| Wøodenpints a răspuns:

Trebuie să fii cretin și mult prea încuiat ca să crezi că suntem singura formă de viață din universul ăsta.

Iar chestia cu piramidele, nu-s decât născocirea unor arhitecți și ingineri mult prea incompetenți și mult prea îngâmfați să recunoască inferioritatea față de constructorii piramidelor de acum câteva mii de ani.

| Inferno a răspuns (pentru Wøodenpints):

Tare ma indoiesc ca o forma de viata inteligenta a venit din spatiu pe Pamant, a inceput sa construiasca monumente precum piramidele si dupa s-au neantizat. De fapt, daca ar fi sa tinem cont si de programul S.E.T.I, si de faptul ca s-a dovedit a fi incapabil in a stabili orice legatura cu asemena fiinte, ajungem doar la doua concluzii: 1. Nu exista viata extraterestra inteligenta in apropierea sistemului nostru solar. 2. Extraterestrii ne evita, din motive lipsite de orice logica.
Realmente S.E.T.I este un esec tat de mare, incat, daca ar mai trai, Carl Sagan ar recunoaste-o.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Inferno):

Cine a spus că dacă există forme de viață pe alte planete, acelea trebuie să fie mai inteligente decât noi?
Probabil ei încă mai locuiesc în gropi și jupoaie animale cu bucăți de silex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca exista.
Sunt printre noi.
Eram disparuti de mult daca nu interveneau ei.
Sa speram ca mai au rabdare cu noi.
Suntem supranumiti tiganii universului sau recolta pierduta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ce a filmat roverul de pe marte.se pare ca ar fi un ozen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Bni7s3Y95kA

Serviciile de informatii, alaturi de diverse grupuri care ar conduce lumea din umbra, sunt singurele entitati organizatorice care cunosc adevarul despre fenomenul OZN, cu toate implicatiile acestuia în trecutul, prezentul si, mai ales, viitorul omenirii. Aceasta este o ipoteza des invocata de catre adeptii teoriei conspiratiei.
Teoria presupuselor colaborari secrete intre guvernul SUA si extraterestrii a fost sustinuta, mai ales in anii 80, si de catre Milton William (Bill) Cooper, subofiter in Air Force. El afirma ca in perioada 1970-1973, pe cand lucra pentru comandamentul flotei militare din Pacific, a avut acces la doua materiale: Raportul nr.13 al proiectului Grudge/Blue Book si un rezumat privind operatiunea „Majority" – care ar fi fost legata de un grup oficial ultrasecret MJ-12, pentru gestionarea relatiilor cu extraterestrii). In „Raportul 13" s-ar fi gasit date privind prabusiri de OZN-uri, cadavre recuperate, extraterestri vii, fotografii, rapiri, analize ale OZN-urilor, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tehnologie in schimbul oamenilor

Conform declaratiilor lui Cooper, ar exista trei rase de extraterestri cu care americanii ar fi in contact. Declaratiile lui se alatura surselor cotate a fi "cu credibilitate indoielnica", care au sustinut, de-a lungul timpului, ca structuri din CIA si departamente speciale ale U.S. Army au o indelungata relatie cu trei specii de fiinte extraterestre care, dintre toate natiunile lumii, ar fi ales sa intre in contact doar cu americanii: Reptilienii (botezati astfel datorita pielii lor), "Conformatorii" (fiinte vii "bazate" pe siliciu), si "Micii Cenusii" (cunoscuti si sub numele de Ebeni, care ar fi originari din sistemul solar Zeta Reticuli, umanoizi mici de inaltime, cu pielea cenusie, capul voluminos si ochi mari, asemanatori cu aceia ai unei insecte).

Bill English, ofiter de contrainformatii in cadrul „Beretelor Verzi", afirma si el ca a vazut Raportul 13, un material de 624 pagini, realizat aparent in 1953 si "adus la zi" in 1969. Cooper si English sustin ca in 1964, la baza Holloman, s-a incheiat o intelegere prin care extraterestrii promisesera un aport de tehnologie, in schimbul permisiunii de "a rapi" oameni in vederea unor experiente. In virtutea aceleiasi intelegeri, guvernul american urma sa construiasca un numar de baze subterane in care sa fie gazduiti extraterestrii, impreuna cu navele lor, si unde sa aiba loc schimburile de informatii tehnologice.

Marelui public nu trebuia sa i se divulge nimic despre toate acestea. Cooper afirma ca in 1972, extraterestrii se aflau deja in cinci baze subterane ale armatei din SUA: New Mexico, Nevada, Utah, Colorado, Dulce (New Mexico). Guvernul ar mai fi realizat, in acelasi scop, zeci de orasele subterane, amplasate la mare adancime sub pamant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mutanti sau hibrizi

Aviatorul John Lear declara, în anii 80, ca detine informatii ca guvernul SUA "a vândut rasa umana unor extraterestri care ne vor raul". Lear, fiu al unui faimos inventator si constructor de avioane, a zburat cu peste 160 de tipuri de avioane, a participat la mai multe misiuni CIA, a doborât de repetate ori recorduri de viteza si era singurul pilot din lume care detinea toate tipurile de certificate de zbor eliberate de Federal Aviation Administration. El sustinea ca în laboratoarele subpamantene multietajate de la Dulce, din nordul statului New Mexico, dar si în alte baze, se afla mii de extraterestri, care efectueaza experimente sinistre pe oameni si pe animale, între care "crearea unor mutanti sau hibrizi între fiinte umane si extraterestre". Tot acolo ar trai conform lui Lear, un mare numar de specialisti pamanteni, "închisi probabil pentru totdeauna" (conform spuselor aviatorului, în 1979, la baza Dulce ar fi izbucnit chiar o revolta, inabusita in sange).

Conform declaratiilor aviatorului, între 1979 si 1983, grupul MJ-12 a început sa regrete colaborarea cu extraterestrii, dar era prea tarziu. Rapirile erau mult mai numeroase decat se convenise, în schimb tehnologiile primite erau simple surogate, foarte departe de performantele vehiculelor si ale armelor de care dispuneau rasele din Univers. În consecinta, guvernantii ar fi luat decizia realizarii unor arme defensive, prin care pamântenii sa poata distruge navele venite din Cosmos. Acesta ar fi fost adevaratul mobil al programului Initiativa de Aparare Strategica „Razboiul Stelelor" ("interfata" programului fiind apararea contra rachetelor nucleare sovietice). Conform blogurilor si forumurilor adeptilor teoriei conspiratiei, în ultimii 50 de ani ar fi existat peste 300 de întâlniri cu caracter confidential între extraterestri si reprezentanti ai guvernului american.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Eu nu cred ca suntem singuri in univers dar mi se pare cel putin ciudat faptul ca toti extraterestrii aterizeaza doar in SUA (si eventual in Rusia)

| pbsolver a răspuns:

Un subiect mult prea greu pentru media de varsta a TPU (14 ani)

| Wehrmacht a răspuns (pentru pbsolver):

Si cum ai facut tu acea statistica?

| Wehrmacht a răspuns (pentru pbsolver):

De ce guvernul american? De ce nu rusii, chinezii sau altii? Putin imi pasa daca ascund aia ceva.
Singurul fenomen straniu pe care l-am intalnit deocamdata este mentalitatea majoritatii profesorilor si alora care se ocupa cu legea.
De ce sa fim singuri? Cred ca-i imposibil sa fim singuri in tot universul asta.
Habar n-am cine le-a construi si putin imi pasa.

| pbsolver a răspuns:

M-am uitat putin pe site

| Wehrmacht a răspuns (pentru pbsolver):

Al doilea raspuns(cu americanii) nu iti era adresat tie.Are site-ul un "neajuns".

| pbsolver a răspuns:

Sigur ca da papusel, iti dau mesaj privat cu numarul meu. te pup

| Peaches a răspuns:

Eu sunt absolut sigura ca, undeva, in acest enorm Univers, exista viata in afara de noi. Si stiu ca americanii cunosc mult mai mult decat vor sa arate.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Si mie imi plac misterele, mai ales faza cu Area 51. Singuri in univers, hmm?! Nu stiu, poate.

| OMEGALIN a răspuns:

Normal ca ne este ascuns,chiar foarte multe si da exista si alte fiinte,doar nu crezi ca aceasta e singura planeta din tot universul care e locuita,sa fim seriosi, la marimea universului...
Nu doar americanii, toti cei mari ne mint pentru ca noi le permitem, daca ai putea deschide ochii sa vezi cate se intampla ai fi uimit de viata asta si de cate ne sunt ascunse, gandeste putin logic si vei ajunge sa poti sa iti raspunzi singur la intrebari...

| Rührselig a răspuns:

Abureli pe bandă rulantă. E de-ajuns să te gândeşti logic doar 2 minute şi-ţi dai seama de ce.
Extratereştri există, nu suntem singuri ( şi bacteriile sunt forme de viaţă), dar sunt la prea mare distanţă de noi să-i putem contacta în vreun fel sau ei pe noi.
Dacă ar fi o rasă extraterestră ce a reuşit să folosească călătoria prin spaţiu cu viteza luminii, îţi dai seama că ar fi aşa de dezvoltată încât pe noi oamenii ne-ar considera nişte gândaci, aşa de inferiori. Chiar crezi că cineva care a călătorit ani lumină vine să joace v-aţi-ascunselea cu o civilizaţie net inferioară? Dacă ar fi să ne găsească, şi personal n-aş vrea, ar fi două scenarii: 1. Ne-ar extermina, pentru că probabil vor să ne colonizeze planeta. 2. Sunt paşnici şi vor să ne înveţe câteva trucuri", să împartă tehnologia cu noi, ceea ce e foarte greu de crezut.

| vegeta a răspuns:

Normal ca exista prietene tu ai vazut prea putine despre extraterestri dar exista mult prea multe despre ei pa net si pa Youtube uitate pa youtube sa vezi un extraterestru mort pe care lau gasit rusi sil tin la morga pa masa...

| Inferno a răspuns (pentru vegeta):

Sigur, extraterestrul acela cu piele ce are consistenta si proprietatile cauciucului. Exact, ai totalmente dreptate. Asta e dovada suprema.
Unde mai pui ca acei chirurgi utilizeaza instrumentele de parca ar fi la un concurs de croitorie.

| StDrOg a răspuns:

Buna, crede-ma nu suntem singuri ....am vazut o multime de lucruri la care nu pot gasi raspuns. Poate nu ma vei crede insa ce rost ar avea sa te mint? Deci eram intr-o seara cu 3 amici si mergeam pe strada, ara vara ora 23:20 cam asa si am inceput sa vorbim despre O.Z.N -URI extraterestri etc si am zis sa ne uitam la cer poate vemed O.Z.N-URI noi glumeam dar la un moment dat am vazut un soi de avion dar nu era avion nu stiu ce era si se invartea in cerc era la o inaltime destul de mare dar se vedea ca avea culoarea neagra cu putin alb daca nu ma insel si avea luminite care luminau timp de 2-3 secunde apoi se opreau 1 minut... Poate spuneti ca era avion dar ce avion se invarte in cerc timp de 30 de minute am stat si ne-am uitat un timp apoi parca se apropia de pamant poate era imaginatia insa ce stiu este ca am fugit cu toti ajungand aproape de casa am inceput sa plangem asa speriati eram si eu sa ajung acasa trebuia sa mai merg singur inca 5 minute aproximativ ..man am luat o zoneta pana acasa eram tot rosu la fata si respiram intr-un hal inima imi batea ..mama nu stia ce am patit ceva, dar tata ma cunoaste si a stiut ca eram speriat. Mo si mirosit sa vada daca nu cumva am baut. fumat drogat. Doamne fereste sa patiti ce am patit eu inca sunt marcat sincer.