| MxM222 a întrebat:

Care dintre nemetalele de mai jos au celule monoatomice? Crom
Brom
Azot
Gazele rare?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Celule? Poate te referi la numărul de atomi pe care îi formează.
Elementele monoatomice din cele pe care le-ai dat tu sunt gazele rare. Bromul și azotul sunt gaze diatomice.

| MxM222 explică (pentru VladConstantin20):

Multumesc mult da ma refeream la molecule

| MxM222 explică (pentru VladConstantin20):

Ma mai poti ajuta cu ceva? cum se afla nr de atomi dintr-o molecula?

| VladConstantin20 a răspuns (pentru MxM222):

Depinde de compus. Dacă de exemplu e apă (H2O), numărul de atomi dintr-o moleculă de apă e 3, fiindcă hidrogenul are doi atomi iar oxigenul un singur atom în acest compus.

| MxM222 explică (pentru VladConstantin20):

Aha! Iti multumesc foare mult!

| MxM222 explică (pentru VladConstantin20):

Dar de exemplu cum aflu numarul de atomi dintr-o molecula de fosfor, care e element simplu nu combinatio de hidrogen si oxigen?

7 răspunsuri:
| leuzzz a răspuns:

Copile nu.ti mai face tema pe TPU ca te raportez

| MxM222 explică (pentru leuzzz):

Hai sa te vad