| MissLilith a întrebat:

Din cate am verificat pe internet faptul de a fi stangace/i nu era ceva prea bine vazut in nici o cultura medievala/antica. Am gasit si niste explicatii legate de o inversare a functiilor din cele doua emisfere ale creierului. Am mai aflat si ca un mare procent din pedofili sunt stangaci.
Are cineva idee cam ce ar putea insemna, sau de ce in traditia multor popoare stangacii erau chiar ucisi la nastere?
Orice referinte sunt binevenite.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei ce au scrierea de la dreapta la stinga (arabii, de exemplu) sint indreptatiti sa foloseasca mina stinga. Americanii au luat-o initial ca pe o moda si apoi s-a generalizat. Acum, ca sa nu dea inapoi scot tot felul de "studiii" cum ca ar fi indicat sa facem asta.
Am vazut prea multe persoane care scriu mai greu si mai indescifrabil cu stinga, incit sa mai cred in studiile americanesti. Iata aici o dovada: @andreirapid a copiat rapid ceva de pe un site. Dar ce a scris el, e departe de a fi scrierea unui copil destept. O fi dreptaci dupa logica sa? Pentru ca gramatica sa...

| MissLilith explică (pentru anonim_4396):

Informatia cum ca ei isi indeamna copii sa foloseasca mana stanga este neadevarata. Din contra, la fel ca in toate culturile, incurajeaza folosirea mainii drepte si considera stanga "necurata". Si la ei, la fel ca si la noi in timpul comunismului, copii chiar au fost fortati sa scrie cu dreapta desi ei erau stangaci. Dupa cum spuneam, fiecare cultura- araba, chineza, europeana, africana a condamnat stangacii. Si totusi, din cate am reusit sa aflu acesta nu este un element comun tuturor religiilor pe care Eliade sa-l fi identificat. Deci posibil ca e ceva foarte vechi dar cred ca spune multe de moment ce este element comun tuturor culturilor. Alt element comun tuturor culturilor este ca a rade, a plange, a zambi, inseamna acelasi lucru in toate civilizatiile. Deci, de asta ma gandesc ca un sambure de adevar este in ceea ce apare ca fiind comun umanitatii in general.

| MissLilith explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt stangace si scriam mai greu pentru ca foloseam stilou pentru draptaci. Intr-adevar, directia de la stanga la dreapta conteaza. Este mai greu dpdv fizic sa fi stangace, si asta se vede in general intr-o lume in care totul este construit pentru dreptaci -sa zicem foarfecele de exemplu). Poate asa se explica faptul ca stangacii scriu mai urat de obicei, prin faptul ca scrisul este inventat de dreptaci pentru dreptaci si cam la fel e totul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissLilith):

Stilou si foarfece pentru dreptaci si stingaci?! Daca spuneai de masina de tocat carne (de exemplu), intelegeam. Pentru ca se invirte invers. Dar de obiecte pe care le poti folosi oricum... iata manipularea!

| MissLilith explică (pentru anonim_4396):

O singura concluzie pot trage si anume ca nu esti stangace. Atat foarfecele cat si stiloul sunt facute pentru dreptaci (adica majoritatea, ca exista si pentru stangaci). Dca invarti stiloul invers ce te faci cu unghiul in care trebuie sa-l ti? Nu vei putea scrie asa mai mult de 2-3 minute ca iti oboseste mana. (vorbim de stilourile alea chinezesti pe care le foloseam toti). Cat despre foarfece... ce sa-ti mai explic...incearca tu sa ti unul cu stanga.
Las-o mai moale cu manipularea...sunt unii dintre noi care chiar gandesc inainte inainte sa dea un raspuns (si cam de asta e nevoie ca sa nu fi manipulat- sa gandesti).

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissLilith):

O singura concluzie pot trage si anume ca nu esti stangace. Atat foarfecele cat si stiloul sunt facute pentru dreptaci (adica majoritatea, ca exista si pentru stangaci). Dca invarti stiloul invers ce te faci cu unghiul in care trebuie sa-l ti (sa-l TII)? Nu vei putea scrie asa mai mult de 2-3 minute ca iti oboseste mana. (vorbim de stilourile alea chinezesti pe care le foloseam toti). Cat despre foarfece... ce sa-ti mai explic...incearca tu sa ti (sa TII) unul cu stanga.
Las-o mai moale cu manipularea...sunt unii dintre noi care chiar gandesc inainte inainte sa dea un raspuns (si cam de asta e nevoie ca sa nu fi (sa u FII) manipulat- sa gandesti).

Chiar ai gindit?! La stilou, acel unghi se formeaza in urma folosirii. Initial nu are nimic. Iar cu foarfecele, Doamne iarta! dar e perfect simetric. Insa cum stam cu gramatica pentru dreptaci si stingaci?

| MissLilith explică (pentru anonim_4396):

Pai dupa cum vezi, nu stam prea bine cu gramatica. Tot nu ai inteles ce zic eu referitor la stilou si la foarfece.
https://www.youtube.com/watch?v=_jxrEXdkl2k - aici poti vede ca trebuie sa mergi in sens invers cand cand folosesti stiloul. Si daca il folosesti cum arata tipul ala tot il vei strica intr-o saptamana doua.

https://www.youtube.com/watch?v=wyGCvSCnkWk

Sper ca te descurci in engleza.

18 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Nu stiu ce spuneau stramosii nostri despre stangaci, dar stiu ca psihologia moderna interzice categoric pedepsirea/atentionarea copiilor care folosesc mana stanga in loc de cea dreapta. Timiditatea, retinerea, anxietatea multor copii are la baza si un comportament agresiv din partea parintilor in momentul in care observa ca au un copil stangaci. Sunt la fel de normali ca cei dreptaci, iar asta cu pedofilia e o absurditate... daca iei criminalii in serie, pedofilii, violatorii, teroristii si ii analizezi din punct de vedere psihologic vei gasi la ei multe lucruri in comun cu restul populatiei, la fel de banale ca mana pe care o folosesc cand mananca.

| MissLilith explică (pentru Oana92):

Sper ca te descurci in engleza.Este dovedit experimental la nivel procentual ca exista o legatura clara intre a fi stngaci si pedofilie http://articles.latimes.com/2013/jan/14/local/la-me-pedophiles-20130115

http://christopherfountain.wordpress.com/......l-midgets/

si mai gasesti detalii si pe multe alte site-uri.
Personal, pun mare pret pe intelepciunea populara...acuma ca sunt stangace...n-am ce face, dar ma intreb ce diferente sunt.

| ErrorFound a răspuns:

Treaba vine in felul asta:
Daca esti pedofil, esti stangaci, nu daca esti stangaci esti pedofil. laughing
Desigur, asta nu inseamna ca numai stangacii sunt pedofili sau ca TOTI stangacii sunt pedofili.

| MissLilith explică (pentru ErrorFound):

Corect! Ma bucur ca cineva a inteles. Mai bine nu mai puneam detaliul ala ca vad ca s-a deviat de la ce ma intereseaza pe mine. Poate chiar nu stie nimeni raspunsul, la fel ca in cazul multor alte intrebari legate de om.

| ErrorFound a răspuns (pentru MissLilith):

Aaa, acelea sunt deceptii induse de prostie. Alte tampenii de genul:

-In India, vaca e sfanta. La noi, daca ii spui unei femei: "esti o vaca" e o insulta(in Germania se plateste amenda pentru asta).

-In evul mediu, daca faceai experimente, biserica te acuza de vrajitorie.

-In antichitate se considera ca cometele sunt aruncate de Dumnezeu. laughing

Toate acestea sunt bazate pe povesti(interpretate gresit) sau de realitati alterate(Sa luam exemplul cu biserica si vrajitoria: inainte, stiinta nu era un lucru la indemana oricui, si fiindca unele adevaruri stiintifice contraziceau ce spuneau preotii, savantii erau acuzati de erezie fiindca tot ce stiau preotii era Biblia, si ei o considerau adevarata 100%, intelegi?)
Poate ca a fost o astfel de deceptie si in traditia Romaneasca.

| MissLilith explică (pentru ErrorFound):

Nu.Eu asa cred ca raspunsul la aceasta intrebare chiar ma va ajuta sa inteleg mai bine omul. Ca este un miste omul.

| andreirapid a răspuns:

Ti-e frica laughing?
Dimpotriva, studiile arata ca stangaci sunt mai inteligenti decat dreptaci!
Si nu, functiile din cele doua emisfere nu se schimba! misfera stanga este sediul limbajului, cuvantului, implica aspectele lingvistice ale scrierii, este sediul calculului logic, cifrelor, rationamentelor, capacitatii de analiza si abstarctizare. Prin ea, orice perceptie se traduce in reprezentare logica, semantica si fonetica. Emisfera stanga este logica, rationala, matematica, aristotelica, stiintifica, calculata.

Persoana dominata de emisfera stanga comunica cu exteriorul pe baza unui cod logico-analitic, are gust pentru dictionare, vocabular, are grija de a numi obiectele si clasele, prefera detaliile, prezinta logic faptele, are preferinta pentru relatiile cauzale unilaterale (cauza – efect), poseda arta de a structura frazele. Ea cauta de asemenea sa aiba explicatii pentru orice, gandirea fiind metodica si structurata. Inexplicabilul pentru astfel de persoane este o slabiciune.

Emisfera dreapta este sediul gandirii fara limbaj, al intelegerii nonverbale, al recunoasterii formelor, perceptiilor spatiale. Ea este responsabila pentru tonul si intonatiile vocii, pentru ritm, muzica, imaginatie, simtul culorilor, visarii. Emisfera dreapta este intuitiva, ilogica, irationala, poetica, platonica, imaginativa, romantica, mitica, religioasa.

| MissLilith explică (pentru andreirapid):

Experimenta,din informatiile pe care le-am gasit, s-a dovedit doar ca reusesc sa gandeasca mai rapid stangacii si ca abordeaza diferit rezolvarea problemelor. Insa dpdv IQ se pare ca nu sunt diferente. Si cu toate astea sunt multe chestii ciudate gen romanii se stergeau la fund doar cu mana stanga, gen mirenii folosesc exprimari sarutdreapta parinte!, gen este la moda pentru presedintii americani sa fie stangaci (si chiar unii desi sunt dreptaci semneaza cu mana stanga la intalnirile oficiale, etc). de asta ma intereseaza mai mult pareri, sa spunem, metafizice.

Apreciez raspunsul tau, voi incerca sa inteleg mai multe facand niste corelatii cu informatiile din el.

| estangaci a răspuns (pentru andreirapid):

O gama variata de produse pentru stangaci gasiti pe www.e-stangaci.ro.
De la stilouri pentru stangaci pana la foarfece si chitara pentru stangaci.

| andreirapid a răspuns (pentru estangaci):

Multumesc dar nu e pentru mine... Pentru site-ul dumneavoastra exista mai multe modalitati de promovare, cea pe TPU nu cred ca e tocmai indicata. Pentru mai multe detalii, dati-mi va rog un PM

| Xtasy_Marshal_1992 a răspuns:

Sincer acu nu stiu cat de exacte sunt acele articole citite de tine (deoarece sunt pe net unde oricine poate scrie orice), explicatia o gasesti in culturile vechi. Si aceasta este urmatoarea ca mana stanga este cea "satanica" si cea dreapta "divina". M-ai mult de atat nu te pot ajuta, nu cred ca exista vreo conectiune directa. E logic ca daca iei 6 oameni de pe planeta la intamplare 3 dintre ei o sa fie asiatici 2 de culoare si 1 alb, nu e o regula treaba este urmatoarea intro cateogrie oricefel de categorie ar fi, o sa existe intotdeauna una cu un procentaj mai mare, si repet nu este o regula dar statisticile se bazeaza pe cine sunt mai multi...De ex daca i-ai intreba pe pedofili daca le place fotbalul si ar fi 20% pro 80% contra asta nu inseamna neaparat ca pedofililor nu le place fotbalul este doar o generalizare

| MissLilith explică (pentru Xtasy_Marshal_1992):

Nu,nu.Am verificat din sursa sigura. Informatia ref la corelatia dintre pedofili si a fi stangaci este un adevar stiintific.
Raspunsul tau chiar mi-a inspirat o teorie si am facut niste conexiuni interesante. Merci.