| anonim_4396 a întrebat:

Confirmati sau infirmati?
-Conform anumitor studii, oamenii dreptaci traiesc in medie cu 9 ani mai mult decat cei stangaci.
-In ceea ce priveste personalitatea persoanelor stangace, psihologii sunt de parere ca acestia sunt mai independenti, mai flexibili si mai adaptabili, mai rezistenti in fata presiunilor sociale decat oamenii dreptaci.
-Mai putin de 10% din populatia lumii este stangace, iar procentul oamenilor stangaci a crescut de la 5% la 10% in ultimii 100 de ani.
Noi cercetari arata ca oamenii stangaci sunt mai creativi, mai eficienti si mai rapizi in indeplinirea sarcinilor dificile, acumularea de informatii. Stangacii au performante bune la activitati precum jocurile pe calculator, sunt mai capabili sa desfasoare activitati simultane (spre ex. vorbitul la telefon in timpul sofatului) si activitati a caror performare implica ambele emisfere ale creierului si o procesare rapida a informatiei.
-Exista cu 50% mai multi barbati stangaci decat femei stangace.
-Stangacii se folosesc mai mult de partea dreapta a creierului care este folosita in activitati in care sunt solicitate mai mult emotiile, imaginatia si creativitatea.
-In unele civilizatii si culturi este considerat drept nepoliticos obiceiul de a manca cu mana stanga.
-Oamenii stangaci deschid mai usor borcanele si sticlele decat cei care utilizeaza mana dreapta.
-In Evul Mediul, pedeapsa pentru persoanele care scriau cu mana stanga era moartea!
eu sunt stangace, confirm ca sunt experta la deschiul de borcane-ma solicita tot familionul, sunt creativa-cel putin asa se presupune pentru ca am facut o facultate de arte, confirm ca ma descurc de minune in conditii de stres cand de regula esti obligat la actiuni simultane si confirm ca sunt o raritate:adica o femeie stangace.
Voi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara pis ca nu chemi mata.

28 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

O sa va spun un mare secret eu pot face o anumita chestie si cu mana dreapta si cu mana stanga. rolling on the floor Eu unde ma incadrez?

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Iau exemplul lui BitterSweet: Dacă eşti ambidextru?

| moonY a răspuns:

...sunt ambidextra.acum inteleg de ce am 2 sau chiar mai multe personalitati

| alexutzu00791 a răspuns:

Te felicit, parca ti ai promova un brand laughing. GO STANGACII. Fiind in inferioritate e ceva normal ca latura sociala sa se transforme in interioara, d asta sunteti "artisti". Daca ar fi sa ne luam dupa astea, inseamna ca maine castig la loto ca am o zodie smechera, imi deschid un bordel cu cele mai tari actrite porno, ca sunt dreptaci si dreptacii o au mai mare ca stangacii, nu mi mai trebuie permis ca pretind ca sunt stangaci, imi declar mana stanga-mana dreapta a mea--->ca este indreptata spre inovatie. Nu mai platesc impozite ca piciorul meu de baza e stangul si sunt confundat cu hagi, si cred ca daca fac o cerere am sa primesc si un teren pe luna ca sa cultiv marijuana. In fine, fiecare crede in ce vrea, eu n am dreptul sa judec, insa acum faza asta cu diferenta dintre stangaci si dreptaci chiar m a amuzatlaughing. Oke dar daca ma nasc stangaci si sunt obligat sa scriu cu dreapta, imi scad calitatile?

| Alex_7297 a răspuns:

Discriminarea dreptacilor!

| ionoion a răspuns:

Eu sunt dreptaci, dar deschid borcanele cu stanga, merge mai bine.

| Mariusrap91 a răspuns:

Prostii.
Eu cred ca chestia cu "stanga, dreapta" este doar o mare prostie. Deschis borcane? fiti seriosi rolling on the floor. Este doar o chestie care ii face pe stangaci sa se simta "speciali". Nu conteaza ce esti stangaci sau dreptaci, conteaza ce fel de personalitate ai. Ganditi-va mai bine si lasati prostiile astea de-oparte.

| yoyodedeea a răspuns:

Si eu sunt dreptace si pot sa desfac borcane...sunt si foarte creativa.
deci, nu m-am prins.care-i smecherialaughing
esti doar STANGACE... nu si FEMEIA MINUNElaughing

| yoyodedeea a răspuns:

Ca nu faci dif intre elelaughing

| anda1313 a răspuns:

Confirm, cunosc trei barbati stangaci si o femeie stangace deci confirm "-Exista cu 50% mai multi barbati stangaci decat femei stangace."

| Nuuu a răspuns:

Si eu sunt stangacii.Si imi place.

Asta am auzit si eu despre stangaci.

| ralukyn23 a răspuns:

Si eu sunt stangace...am fost obligata de la gradinita sa scriu cu dreapta... a draq educatoarelaughing si a trebuit sa scriu cu dreapta, dar pot sa scriu si cu stanga f bine.numai ca scriu mai urat ceea ce e si normalbig grin. dar in rest tot tot fac cu stanga absolut tot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wanna marry me?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amice amibotea, esti invidios?
eu am fost obligata de invatatoare sa scriu cu dreapta, dar "stangacia" iese ca untul la suprafata, n-o poti tu combate!
eu, fiind o minoritate-o stangace, as putea fi mai ocrotita, nu crezi? esti cam extremist.auci.
tu-strivesc-mebre-n-menghine-bla, bla bla: tu ce strivesti? cumva mainile stangi?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moony rooles!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yoyodedeea:nu-s o minune, sunt o raritate... dar am zis-o ironic...
si uitassee, pot nu doar sa deschid borcane dar pot si sa le incurc! de astta ce spui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

'Exista cu 50% mai multi barbati stangaci decat femei stangace.'-Cunosc 2 stangace si 2 stangaci.

'Noi cercetari arata ca oamenii stangaci sunt mai creativi, mai eficienti si mai rapizi in indeplinirea sarcinilor dificile, acumularea de informatii. Stangacii au performante bune la activitati precum jocurile pe calculator, sunt mai capabili sa desfasoare activitati simultane (spre ex. vorbitul la telefon in timpul sofatului) si activitati a caror performare implica ambele emisfere ale creierului si o procesare rapida a informatiei.'-

Care sunt chiar pe dos de cum scrie aici.
Mith busted!

PS-Deci nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar si daca ai afla despre Canibus ca-i stangaci? menghele? ai mai combate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar, mariusrap, despre asta e vorba:unii folosesc mai mult o emisfera cerebrala, altii -cealalta emisfera.(ma rog, eu ma refeream strict la cei care o au). in functie de emisfera folosita te conturezi ca individ, capeti culori in personalitatea ta...asta si spun, cum influenteaza treaba asta individualitatea noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@pluscus
Canibus e geniu.Ca scrie cu dreapta sau cu stanga nu ma importa.Nu combat nimic, doar ca astfel de catalogari gen stangacii sunt mai buni ca-s mai putini(daca dreptacii erau minoritari se inversa situatia)mi se par aiurea.Nu vezi? Ne-am invatat sa facem tot felul de teste doar ca sa aratam diferentele dintre oameni.Pentru ce? De ce trebuie sa disecam fiecare detaliu? Sa spui ca stangacii sunt mai creativi e ca si cum ai spune ca blondele-s mai proaste. E acelasi lucru. Daca esti roscat nu inseamna ca iti plac morcovii asa cum daca esti surd nu inseamna ca vezi mai bine. N-am negat cum ca tu esti cum ai zis, nu te cunosc, dar teoriile astea mi se par lipsite de sens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E doar o incercare de clasificare, de intelegere, de explicare(incompleta, e drept, dar merita sa pornesti de la ceva), dar pana si mengele al tau a facut teste ca sa diferentieze niste oameni.
tu spui ca n-au sens pentru tine incercarile oamenilor de stiinta, daca sunt in felul asta.eu spun ca-mi place sa combat-unu la mana si nu poti sti sensul unei banalitati pana nu cade marul in capul unui Newton-doi la mana.
so, peace mann!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gata? cedezi? pai asta chiar ca-i argument, ai o fundita.neata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-am dat seama ca esti genul de persoana care functioneaza dupa stereotipuri, nu prea discut cu genul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inchid intrebarea mea multumindu-va pentru atentie si adaugand, in loc de concluzie:
13 august este Ziua Internationala a Stangacilor si a fost instituita in 1976 de Lefthanders International pentru a atrage atentia asupra inconvenientelor cu care se confrunta stangacii intr-o lume dominata de dreptaci.
Evident, calitati si defecte avem toti, eu am vorbit despre stangaci pentru ca subiectul asta ma innteresa. Daca vreti informatii despre dreptaci luati-va "tainul" de pe net!
Stingacii din Romania ar avea toate motivele sa fie nemultumiti daca ar sti ca li se cuvine un tratament preferential, cum se intimpla in toate tarile dezvoltate. Majoritatea se confrunta zilnic cu probleme care pentru un dreptaci sint firesti, banale chiar: instrumentele de scris de la ghisee sint legate si asezate in asa fel incit, pentru a semna un document, un stingaci e obligat sa ia pozitii de yoghin; regulamentul ii obliga pe politisti sa poarte pistolul in partea dreapta a soldului, asa ca pentru angajatii stingaci ai Ministerului Internelor e destul de anevoios sa reactioneze prompt cind e nevoie de interventie imediata; un copil stingaci care invata sa scrie cu stiloul va fi atentionat de educator pentru ca sterge cu palma textul pe care tocmai l-a scris; acelasi disconfort il creeaza pentru majoritatea stingacilor si liniarul, cheile de contact, ibricul, storcatorul de lamii sau masuta rabatabila a scaunelor din salile de conferinta.
Stangaci celebri:Iulius Cezar, Ayrton Senna, Pele, Nietzsche, Maradona, Nicolae Linca (campion olimpic in 1956), Larry Bird, Angelina Jolie, Harry S. Truman, Gheorghe Gruia (campion mondial in 1970), Leonardo da Vinci, Winston Churchill, Marilyn Monroe, Ramses al II-lea, Bruce Willis, Paul Klee, Simon Bolivar, Ionel Drimba (campion olimpic in 1978), Ronald Reagan ("convertit" mai tirziu la dreptaci), Gheorghe Hagi, Aristotel, Jessica Parker, Bill Clinton, Michelangelo, Peter Ustinov, Mark Spitz, Laura Badea (campioana olimpica in 1996), Valentino Rossi (motociclist), Fidel Castro, George Bush Sr., Napoleon Bonaparte, Eminem, Albert Einstein, Mihai Viteazul, Jimi Hendrix, Leonardo Da Vinci s. a.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@raul 9004
inseamna ca esti indemanatecwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lefties will rule the worldlaughing stati chill

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt o femeie stangace insa nu stiu ce sa spun despre faptul ca sunt mai multi barbati stangaci decat femei deoarece eu cunosc 1 baiat stangaci si 3 fete stangace, iar cu mine 4.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gasesti detalii pe http://desprestangaci.blogspot.com