| 1234568807 a întrebat:

Salut TPU, voi credeti in destin? Adica de exemplu daca cineva s-a imbolnavit de cancer, inseamna ca asa i-a fost soarta? Sau daca azi o duci bine financiar si maine esti la sapa de lemn, e tot din cauza destinului? Voi ce credeti, sunt toate prescrise sa se intample?

Răspuns Câştigător
| RainbowD a răspuns:

Nu. Nu cred în destin. Hai să îți dau un exemplu. Dacă fumezi 5 pachete de țigări pe zi și ajungi să faci cancer la plămâni, cum poți zice că așa a fost să fie destinul tău, să faci cancer? Eu, cred, că omul își face singur viața mai ușoară sau mai grea. E adevărat că nu toți pornim cu același bagaj în viață, dar putem să ne facem viața mult mai ușoară și mai bună dacă avem ambiție și voință.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, eu cred in destin.
Alegerile pe care le facem in viata duc uneori la situatii bune, alteori la dezastre, dar nu este nimeni vinovat pentru situatia in care suntem, decat noi, pentru ca asa am ales sa traim si asa am ales sa decidem.
Cat esti copilas decid parintii pentru tine, dar din momentul in care devii major si adult, este doar decizia ta si esti direct responsabil de destinul pe care ti-l faci.

| Frank51 a răspuns:

Unele chestii sunt subiective, îmi pot exprima părerea legat de frumusețea unei persoane, altele sunt obiective, adică general valabile. Unul dintre chestiile obiective este inexistența destinului.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Ideea de destin e o prostie pagana.

| NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai nu avea Iisus Hristos destinul de a fi crucificat?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri):

Nu. Avea dorinta de a fi crucificat. Destinului nu îi pasă de dorinta ta. Nu îl poti controla. E ceva ce ti se intampla fara voia ta.
Dar Hristos a fost in control si s-a intamplat ce a vrut El, nu ce a vrut destinul.

| Zuzu1991 a răspuns:

In armata americana exista o vorba:
odata = rahat se intampla
doua ori = coincidenta
trei ori = NU conteaza ce vezi, ce crezi si ce crezi ca stii... E ACTIUNE INAMICA... ***IA MASURI***

pentru toti cei care nu cred in destin/soarta, va sfatuiesc SINCER sa cautati documentarul: 42 ways to kill Hitler, MUUUULT peste 3 coincidente, mai ales ultima a fost cusuta cu ata alba, RAU!
daca nici ala nu e o dovada CLARA ca soarta exista, atunci sunteti incuiati rau da'tot!

https://youtu.be/XogzGNXpRoM?t=53

| Furnicuta000 a răspuns:

In viata trebuie sa existe un echilibru, nu poti sa le ai pe toate, cel putin nu pentru mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine pentru sanatatea mentala sa credem in destin, mai ales daca e vorba de boli incurabile sau de decese ale persoanelor dragi.
Insa ma tem ca asta cu destinul este mai mult o amagire ca sa nu regretam, că,, asa a fost dat sa fie". sad

| MetisuI a răspuns:

Nu

| anonima2617181 a răspuns:

Nu, nu cred

| Marcus99 a răspuns:

Nu

| Andrei226035 a răspuns:

Nu cred