| User252426 a întrebat:

Salut. V-ați gândit vreodată să puneți bucăți de pământ în spațiu zilnic? Adică cantități cât Everest. Fundă.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Pentru că:

1) Cu cele mai noi progrese în domeniul rachetelor refolosibile, costă 1500 de dolari să urci 1kg pe orbita Pământului. Muntele Everest cântărește aproximativ 161 de miliarde de tone. Asta ar însemna că pentru a urca o cantitate de pământ echivalentă cu Everestul pe orbita Pământului, costurile are fi de 241.500.000.000.000.000 de dolari. Știi să citești suma aia? Înseamnă cam de 2800 de ori mai mulți bani decât există pe tot Pământul.

Iar astea sunt doar costurile pentru a urca acea cantitate pe orbita Pământului, adică la aproximativ 400 de Km altitudine.

Dacă mai iei în calcul și faptul că distanța minimă dintre Pământ și Marte este de 54 de milioane de km, cifrele astronomice devin astronomic de astronomice.

2) Asteroizii nu se formează peste noapte aruncând pământ în spațiu, și nici nu ajung unde vrei tu.

3) Chiar dacă prin absurd am putea să urcăm un munte Everest în spațiu, chiar dacă prin absurd acesta s-ar transforma în asteroid iar asteroidul ar lovi Planeta Marte, nu există absolut nicio garanție că vreun microorganism ar supraviețui acestui proces și ar putea face Marte "propice vieții".

Acum este puțin mai clar de ce ar trebui să-ți faci un control?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu m-am gândit, dar nu e târziu să mă gândesc acum. Bună idee. O să-mi fac rost de un târnăcop și o lopată și o să mă apuc.

| mODIN a răspuns:

Sincer, chiar cred ca esti singurul care se gandeste la asta

| gabicoo a răspuns (pentru mODIN):

A mai fost unul Ursachi - cred că îl chema. Poet. Care a scris următoarele: "Un om din Tecuci/Avea un motor/Dar nu i-a folosit la nimic". Uite că s-a găsit utilizare pentru motorul ăluia: Să arunce bucăți de pământ în spațiu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Huh?

| johnnny123 a răspuns:

Tu te-ai gândit vreodată să-ți faci un control?

| User252426 explică (pentru johnnny123):

Nu. Dar de ce să nu pui pământ în spațiu. Poate cade pe marte ca un asteroid şi o face propice vieții

| johnnny123 a răspuns (pentru User252426):

Pentru că:

1) Cu cele mai noi progrese în domeniul rachetelor refolosibile, costă 1500 de dolari să urci 1kg pe orbita Pământului. Muntele Everest cântărește aproximativ 161 de miliarde de tone. Asta ar însemna că pentru a urca o cantitate de pământ echivalentă cu Everestul pe orbita Pământului, costurile are fi de 241.500.000.000.000.000 de dolari. Știi să citești suma aia? Înseamnă cam de 2800 de ori mai mulți bani decât există pe tot Pământul.

Iar astea sunt doar costurile pentru a urca acea cantitate pe orbita Pământului, adică la aproximativ 400 de Km altitudine.

Dacă mai iei în calcul și faptul că distanța minimă dintre Pământ și Marte este de 54 de milioane de km, cifrele astronomice devin astronomic de astronomice.

2) Asteroizii nu se formează peste noapte aruncând pământ în spațiu, și nici nu ajung unde vrei tu.

3) Chiar dacă prin absurd am putea să urcăm un munte Everest în spațiu, chiar dacă prin absurd acesta s-ar transforma în asteroid iar asteroidul ar lovi Planeta Marte, nu există absolut nicio garanție că vreun microorganism ar supraviețui acestui proces și ar putea face Marte "propice vieții".

Acum este puțin mai clar de ce ar trebui să-ți faci un control?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudată întrebarea