| GeorgeMihai a întrebat:

Salutare!
Îmi poate recomanda careva vreo carte pentru testarea psihologică la admiterea în școlile M.A.I?

Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Pot sa iti recomand mai multe dar nu te vor ajuta la nimic. Nu stiu exact daca aplica chestionare sau au alte tipuri de testari dar daca sunt aplicate de oameni bine pregatiti nu merge decat daca stii testul si scalele pe de rost incat sa dai raspunsuri dezirabile consistente + ca trebuie sa stii itemii de control.

Daca se confrunta rezultatul testului cu un interviu atunci e si mai greu.

| GeorgeMihai explică (pentru RoCkKiD):

Faza este ca eu am mai sustinut testarea psihologica dar am picat-o. Drept urmare vreau sa stiu daca ai idee de vreo carte care sa aiba un continut consistent in rationament abstract, spatial, intelegere verbala si numerica dar in mare parte rationament abstract pentru ca cel mai mult se pune accent pe acest tip de rationament avand in vedere faptul ca la asta pica multi asa cum am picat si eu si la asta este un scor destul de mare pentru a fi admis la testarea psihologica.

| RoCkKiD a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Nu vreau sa fiu nepoliticos, dar daca ai picat testarea probabil esti sub standardele cerute de MAI. Scorurile mari la testarile pentru rationament abstract inseamna un IQ ridicat si probabil sunt cautati doar candidati care un un IQ peste un anumit nivel.

Sincer, singurul mod in care poti trisa e sa stii itemii..si nu cred ca e frumos sa ajungi sa ai un post la ministerul de interne in acest fel.

Faza e ca treaba asta e din nastere, nu poti invata ca sa iti cresti nivelul IQului.