| BogdanTheo a întrebat:

Salutare, ma si eu o rugaminte la amatorii de chimie sau celor care stiu. As vrea sa stiu ce culori corescund simbolurilor chimice, sau moleculelor lor. Adica ce culoare i-ar corespunde unei molecule de Aluminiu. Dar vreau pentru cat mai multe elemente

Mersi anticipat.

1 răspuns:
| mellabella a răspuns:

Simbolurile chimice nu au culori corespunzatoare. Sistemele Periodice sunt colorate pentru a deosebi metale de nemetale sau blocurile de elemente intre ele (blocul s, p, d, f). Daca te referi la culorile corespunzatoare unor elemente in seturile de modelare a moleculelor (seturile acelea cu bilu'e colorate folosite pentru a crea molecule in 3D) vei gasi aici ce ai nevoie http://www.toysforscience.com/......s-0-0.jpg.