| Inferno a întrebat:

Se pedepsesc cu închisoare poliţienească dela 5 la 20 zile şi amendă dela 100 la 500 lei transportul de păsări sau alte animale mici, legate de picioare şi atârnate cu capul în jos.

Parca a innebunit lumea. De ce nu avem voie sa legam de picioare pasarile si animalele mici si sa le transportam cu capul in jos? In vreo 5 ani or sa ne spuna si ca nu avem voie sa legam morcovii sau telina. laughing

Ce parere aveti? Care e scopul acestor legi? Ajuta in vreun fel societatea?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Animalele pentru consum trebuiesc transportate si ele ca atare, is pana la urma niste fiinte vii, vad, aud, au o pozitie normala in care stau si se simt bine.

Sincer nu vad ce ti se pare normal sa tii pasari legate de picioare cu capul in jos.
Da ate leaga careva si pe tine asa, o sa te simti bine? Asa ca nici acele pasari nu se simti bine legate si in acea pozitie.

Eu pe aici vad ca pasarile is transportate la abator in camioane unde stau pe picioarele lor, nu-s atirnate ca ramurile unui copac.

Morcovii si telina poate sta in orice pozitie, aia e ideea.
Daca ajuta societatea legea asta? Normal ca ajuta.Cind transporti ceva, o faci public adica in public vad si alte persoane, iar la unia nu le face bine sa vada ca tu omori, atirni, chinui animale in felul asta, pentru ca sa tii pasarile cum arati, asta inseaman, le chinui, chiar daca le duci la taiat.

Omu inainte pe vremuri, cand erau dusi la spinzuratoare, erau cumva chinuiti? Nicidecum, chiar li se acorda si conditii mai bune, daca careva avea o cerere, stiu si eu sa vada pe careva, sa manince ceva i se indeplinea cererea.

Tu se pare arati ca esti o persoana care are ceva lipsuri sau sentimente lipsa, ori foarte subtiri, nu uita ca oamenii is diferiti, arata, gindesc, se manifesta diferit.

Tu cum zic, ai sentimentele astea morale, sau cum sa le zic, mai atenuate decat ar fi normal, de aia ti se pare atirnatu pasarilor cu capu in jos ceva normal.

Stiam eu ca ceva ceva ai tu, dar nu credeam ca e ceva serios laughing

| Inferno explică (pentru relian):

Nu vad de ce m-ar interesa pe mine ce se intampla in interiorul acelei rate.

Dar presupunand ca ai dreptate, si avem motive sa ne intereseze faptul ca animalele respective sufera.

Atunci de ce nu avem motive sa ne intereseze si faptul ca vor fi ucise?

Clar sa fii ucis este mai rau decat sa stai cu capul in jos.

Ca sa iti raspund si la intrebare, putin mi-ar pasa ca as fi legat cu capul in jos sau ca stau pe cel mai confortabil fotoliu daca stiu ca a doua zi urmeaza sa fiu omorat.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Animalele alea nu stiu ca or sa fie omorite.Nu gindi in locul lor.De ce le omorim totusi? Pentru hrana, de aia.

Omu omoara animale pentru mincare, putini pentru distractie, dar alora le cam lipseste ceva, dar nu vorbeam de oamenii genul ala.Asa poti sa spui si de un Leu, de ce omoara animale ierbivore.Un leu nu le face nimic daca e satul laughing stau alea pe linga ei, nu au treaba.Lumea vire se consuma una pe alta, asta e viata.

Conteaza daca chinui un animal? Conteaza, nici animalele nu se chinuie intre ele, un pradator rapid is ucide prada, nu sta sa o chinuie.

Putin ti-ar pasa daca nu stiu ce urmeaza, spui tu. Da asa spui acum cand nu ai fost in situatia aia.De vorbit vorbim de toate, sintem toti viteji, dar ia sa vad citi mai is asa cand is pusi in situatii complicate.
Bine depinde si de om, cum spjn, oamenii is diferiti si ca gindire, ca sentimente, unora le lipeste cate ceva, de aia ucid din placere, de aia fac chestii pentru care nu le pasa.
Sentimentul ala la astfel de persoane e cam diminuat sau cum am spus le cam lipseste.
Daca ai vazut, pana si oamenii din antichitate transportau pasarile in cusca laughing

| Inferno explică (pentru relian):

Nu e vorba de distractie. Sa transporti pasarile legate de picioare este eficient si simplu. Asta e motivul.

Le omoram sa le mancam si le transportam legate de picioare pentru ca e simplu si usor.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Ai transportat tu vreodata pasari? Vorbesti fara sa stii.Si daca ai o pasare si o atirni asa cum fac unia, pasarea aia se zbate la un mom dat de face ca trenu.

Iara cei care le transporta de la ferma la abatoare o fac in tiruri cu nivele, exteriorul este gaurit, la tir, le vezi acolo inauntru.Deci sa intre aer sa nu ajungi cu mortaciuni la abator.

Nu este eficient deloc sa transporti o pasare legata de picioatre si atirnata.Nu stiu de unde scoti tu motivul asta laughing probabil asa crezi.
Pune o gaina asa si transporto de la piata acasa si dupa sa spui cum a fost.
Se zbate aia de zici ca acu is da duhu laughingDupa pune-o iontro sacosa de pinza si sa vezi ca sta linistita.

| vlllaaddd a răspuns:

Doamne ferește, cum sa legi pasarile si sa le pui cu capul in jos, sa le vina sangele in creier sa moara

| Inferno explică (pentru vlllaaddd):

Este vorba de animalele pentru consum, nu de cele de companie.