| Vizitiul a întrebat:

Spunandu-i unui copil ca viata nu-i poveste, ucidem oare copilul din el?

28 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

E bine totusi ca fiecare sa traiasca cu visurile lui si sa se maturizeze natural, fara alte artificii din partea altora.

| DorelSudoru a răspuns:

Il ucizi daca ii tai gatu'. Stiu ca era doar o expresie dar mi se pare ca se folosesc prea usor niste cuvinte ale carui sens real este imens

| Vizitiul explică (pentru DorelSudoru):

Pe tine ar trebui sa te doara in 1 de tot ce este in jurul tau...

| Dumnezău a răspuns:

Paradigma asta a "copilului" este un cretinism de proportii epocale.Omul,nu trebuie tarat, cat pare mai prost si mai inocent, intr-un vartej din asta de minciunile, flower-power, iepurasi pufosi, unicorni si curcubee.Realitatea si ciocnirea(cat mai puternica) cu aceasta este benefica, pentru dezvoltarea psihologica a oricui.Doar pentru ca pare inocent, nu se merita sa il pacalesti, ca mai tarziu, sa te chinui sa ii recreezi Universul, mai bine ii spui una si buna, de mic.Vad multa ipocrizie pe aici, cum ca ucizi copilul din el, bla-bla-bla, nonsensuri alb pe negru.Nu exista sintagmele astea trepanate pe care le aduceti voi in discutie, ma! Exista doar omul, cu variatii mentale, ce trebuie corectate, ca sa nu ajunga un detasat complet de realitate pe la 20 de ani, ca il prosteau ai lui de mic, cu Fantastic Four si Ileana Cosanzeana.Realism sa fie, ca oamenii or sa progreseze conceptual, si vor invata sa accepte niste lucruri, sa nu mai creada in vise(si nu visuri) irealizabile si fantasmagorice.

| Vizitiul explică (pentru Dumnezău):

Eu gandeam asa: lasati copiii sa-si traiasca nemijlocit copilaria; cu sau fara interventia voastra, ei vor progresa multumita inaintarii varstei si se vor desprinde treptat de trecutul juvenil.

| Dumnezău a răspuns (pentru Vizitiul):

Dar este gresit, sa ii creezi un Univers, atunci cand e mic, si el sa fie nevoit, sa abandoeze resturile acelui univers, cand creste, si sa creeze un altul, nu este echitabil, fata de kinder.Si,oricum ai da-o, contactul cu realitatea iti da posibiliati noi de privire a lumii, pe cand un copil crescut numai in spiritul asta utopic, priveste lumea eronat.Niciodata nu e prea devreme sa accepti realitatea, luata la rece.

| Dumnezău a răspuns:

Hell no, she isn't! She's just a southern racist, hillbily, redneck, blonde(!) chick. Ce e cu adevarat important in "The Help"? Emma Stone, ladies and gents!

| shadovv a răspuns:

Ucizi doar prostia din el.

| Shammal a răspuns:

Nu. ai ucis copilul din tine

| Woodenpints91 a răspuns:

Mie poţi să-mi spui că viaţa nu-i o poveste, că oricum nu te cred.

| pwp a răspuns:

Nu, il pregatesti pentru realitate.

| Zartbitter a răspuns:

Nu, dar poți face asta dacă îi interzici să se comporte ca un copil.

| 93Anna93 a răspuns:

Nu cred. Mie mi s-a zis de nu stiu cate ori asta si tot ma consider copil.

| Archangells a răspuns:

Nu. deloc. copilul trebuie sa faca diferenta intre fantezie si lumea ireala din basme. Exista cazuri de copii care credeau atat de mult in ceea ce au vazut la tv sau din povesti incat aceste chestii le-au facut mai mult rau decat bine. Exista cazuri de sinucideri datorate acestor chestii. Un copil se credea spiderman si s-a spanzurat crezand ca are puterea de a se salva folosind panza. Altul s-a aruncat de la balcon crezand ca poate zbura ca superman. Deci, mai bine sa il faci sa inteleaga diferenta dintre aceste 2 lumi.

| sabin89 a răspuns (pentru Archangells):

Diferenta intre fantezie si lumea ireala? Pai astea doua sunt cam acelesi lucru. Trebuie sa pui fata-n fata doua elemente contrare. Poate ai vrut sa zici: diferenta intre fantezie (care este in basme) si lumea reala.

| Archangells a răspuns (pentru sabin89):

Nu. voiam sa zic ca sa faca difereta intre( fantezie si lumea ireala din basme ) (luate impreuna )si realitate..am omis deoarece m-am grabittongue

| foxsilver a răspuns:

Nu, nu vei ucide copilul din el pentru ca varsta isi spune cuvantul intotdeauna, indiferent de situatie. Dar exista riscul sa-i ranesti sufletul si puterea de a percepe frumosul din jurul lui intr-un mod pur, si se va comporta ca atare.Va analiza altfel lucrurile ce-l inconjoara, intr-un alt mod si dintr-o alta perspectiva.
Nu o sa-i dispara dorinta de a se juca, dar va selecta un alt mod de joaca.Nu o sa-i dispara imaginatia infantila, dar va alege subiecte mai complexe, asupra carora sa-si exercite aceasta imaginatie.
In acest fel, va deveni un copil putin mai matur, dar tot copil va ramane.

| KARINA2012 a răspuns:

Nu.Copiii ar trebui sa stie ca povestile sunt scrise de oamenii mari pentru ei.In povesti totdeauna binele invinge raul, dreptatea-nedreptatea, adevarul triumfa asupra minciunii.Ar trebui sa-i facem sa intelega mesajul pe care-l transmite fiecare poveste.
Desi in povesti se impleteste realul cu miraculosul, povestile au intodeauna partea lor de adevar, rupta din viata.Bine faci, bine gasesti, cine sapa groapa altuia cade singur in ea, etc.
In concluzie, cred ca micutii trebuie sa stie ca povestile sunt scrise de oameni pentru a le face lor viata frumoasa.

| doctorandus a răspuns (pentru KARINA2012):

Nu toate povestile pentru copii au happy end. Vezi un exemplu pe http://www.npr.org/......ldrens-lit

| KARINA2012 a răspuns (pentru doctorandus):

Ai dreptate, trebuia sa scriu fara adverbul,, totdeauna''. Dar vreau sa-ti spun ca eu am crescut cu povesti cu final fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai important lucru la Jocurile Olimpice nu este sa castigi, ci sa participi, asa cum in viata nu conteaza triumful, ci lupta. Esential nu e sa cuceresti, ci sa lupti bine.
Important in viata nu e cum se incepe, ci cum se continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. De fapt nu il ucidem, il zapacim numai. Se cheama maturizare.
Bine ca nu-i ucidem si visele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da ilogici mai sunteti toooti absolut toooti cum naiba sa aiba un copil un alt copil in el. e ilogic! si cum naibii sa il ucizi cu o vorba..doar daca face infarct si moare dar la varsta lui e imosibil..numa prostiii!

| Pitzipoanca a răspuns:

Nu. Maturizarea e un proces cu 2 benzi. Pierzi si castigi in acelasi timp. Si e mai bine sa se desfasoare intr-un cadru familiar, cu persoane cunoscute, decat sa se trezeasca brusc la realitate.

| CadeamiarMaseaua a răspuns:

Da...ai grija sa nu faci asta. dupa aia vor avea dreptate cand prietenii ii vor spune distrusule laughing

| Illvix a răspuns:

Te nasti ca sa inveti ceva in viata, nu sa ramai "caine pana la moarte".

| sillvia6 a răspuns:

Nu, doar ii dai de gandit

| Ctin_Francisc_Lupu_1978 a răspuns:

Nu-l va ucide doar va plange un pic dar i poti face fericit de viata big grin tongue ^_^