| Sawarekh a întrebat:

Sunt singurul care observa, in general ca femeile mai urate si barbatii mai urati, sunt mai inteligenti?

Iar cei frumosi sunt cu un pic cu un iq mai mic?

Un exemplu pe care il vad, este la modelele barbati/femei care arata bine dar nu prea stiu sa se exprime, si nu prea ai ce vorbi cu ei.

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Niciodata inteligenta nu tine de frumusete.

| Sawarekh explică (pentru darrio2007):

Mai dar e prea mare coincidenta, imi pare rau.

| RAY a răspuns:

Ai observat că oameni inteligenți emoțional au mai mult succes in viață? Un om frumos are parte de o viață socială, are o stima de sine mai mare, un om urat primește mai mult bulling, nu are parte de iubire, este depresiv și anexios, frumusețea contează foarte mult in viața dar și inteligența emoțională

| Sawarekh explică (pentru RAY):

Corect, oamenii frumosi au succes dar pe alte planuri, niciodata n-am vazut un om frumos it-ist de exemplu.
In orice caz, eu inteleg ce spui, insa eu am primit un bulling foarte puternic doar fiindca am fost diferit, timid si anxios si ca ma imbracam cu haine ieftine, dar la fata aratam complet normal, tipele din afara scolii ma placeau nu aveam o problema legat de asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, e doar o generalizare. Că te uiți tu la modele e irelevant, că asta au ales ei.

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Stiu si alte exemple din viata reala, oameni cu care am vorbit eu, atat femei cat si barbati.

| relian a răspuns:

Tu acum ai observat, alti stiu asta de cand aparu omenirea laughing asa ca doart ti se pare ca numa tu ai observat, acu te-ai trezit tu, ori acu ai descoperit tu america.

Este ceva normal, adica nu poti sa fii si frumos si cu de toate si destept, ori sa fii urit si toate la fel de slabe.

Caracterele sau aceste insusiri, ori cum sa le spunem se transmit nu fiecare separat, exiosta grupuri de gene care se tyransmit.

Asa ca daca caraterul ala sa fii frumos se afla linga cele care da si sa fii prost laughing atunci se vor transmite impreuna.

De aia persoane frumoase is mai sarace cu duhu, sa nu zic proaste comparativ cu cei care arata mai putin bine.

E ceva la niovel de gene si cum se transmit ele la urmasi.Is chestii ce se transmit in grup, sau un caracter, este lega de un altul si doar asa se transmite.

Observi axceleasi chestii si la plante, ai vazut sunt fructe frumoase, dar fara gust, pepeni fara semminte dar la care gustul nu mai este ca la cei cu seminte.

Cum spun, acele gene se transmit impreuna cu altele, faci ceva sa obtii ceva frumos, dar pierzi in alta parte, pentru ca nu poti transmite totul la un organism.

Cred ca stii ca jumate primesti de la tactu, jumate de la maicata, dar si acea jumate la fel se transmit asa grupuri, si se pare ca astea legate, cam asa se leaga, frumos cu prost, uriot cu destept laughing de ce/ Habar nu am, nu-s genetician, banui ca nici aia nu au un raspuns clar, genetica e dopar la inceput, o sa mai dureze ceva pana se va afla mai multe.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu ești singurul dar cu siguranță nu e așa.Sunt destui oameni frumoși și inteligenți.Angelina Jolie, Brad Pitt, Taylor Swift, Selena Gomez etc etc.

| relian a răspuns (pentru J0B0MAT):

Astia ce ai enumarat tu sigur is toti niste genii laughing pfff selena gomez laughing Brad Pitt, wow angelina jolie, tu pe astia ii consideri oameni destepti? E bun, pana la urma fiecare trage la grupul caruia ii seamana laughing Astia xce i-ai enumerat tu, nu stiu nici in ce oras locuiesc, sai numesti si persoane inteligente, cred ca ii jignesti laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru relian):

Cu siguranță habar nu ai ce au făcut oamenii ăia, cât ajută, cât se implică în probleme globale, ce studii au.Un lucru ce ar trebui să fie limpede de văzut de către orice idiot este că excelează în domeniul lor, care nu ține doar de o față frumoasă. Sunt actori, cântăreți extrem de buni, iar asta pe lângă talent, necesită inteligență, muncă, studii.Un prost nu ajunge niciodată acolo, dar ne-am obișnuit cu ideile tale exact pe invers.

| relian a răspuns (pentru J0B0MAT):

Si manelistii au talent laughing exceleaza chiar, asta nu-i face genii, dar probabil pentru tine orice prost este un destept laughing e bun si asa rau, fiecare cu cel doare, se pare pe tione te doare destul de rau laughing Nu astiam ca manelistii au asa studii, dar mai stii, poate oi fi ramas eu in urma.

Daca ai un talent aia nu bte face destept, talentu e ceva ce te nasti cu el, nu este destaptaciune, agarici care esti laughing nu are rost sa discutam chestii care te depasesc.

| gabicoo a răspuns:

Cum ți-ai dat seama? Te-ai uitat în oglindă?

| Sawarekh explică (pentru gabicoo):

Mai eu sunt nice cum sunt, nu i au in seama rautatile altora.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e adevărat.
Da, oamenii frumoși cam abuzează de frumusețea naturală pe care au primit-o și o exploatează la maxim, însă sunt și oameni frumoși care sunt deștepți, dar și oameni urâți care sunt mai slab pregătite.
Așa că ipoteza ta pica.
Cat despre exemplul tau, ce mai contează că nu știi să te exprimi, banul să iasă.winking

| Lioana a răspuns:

Eu cunosc oameni frumosi si inteligenti asa ca nu e o regula generala ce spui tu.

| Sawarekh explică (pentru Lioana):

Eu n-am cunoscut in viata mea o femeie frumoasa foc dar sa faca si ceva cu viata ei, sa investeasca intr-o vocatie.
Si am cunoscut zeci de fete in toate cercurile sociale.

| CleanHeart a răspuns:

Din miliarde de oameni sunt si categoria ce au si frumusete, si minte, si frumusete interioara asta tine de dezvoltarea personala a omului si nimeni nu ar sta cu cineva doar ca e frumos sa-l tina pe post de bibelou asa ca pana la urma si narcisistii ajung sa-si puna mintea la contributie

| DeMicUnCălător a răspuns:

Când ești frumos, majoritatea ușilor ți se deschid. Si atunci e logic, nu-i nevoie să-ți mai pui și minte la contribuție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să compenseze fiecare cu ceva, nu?

| LisaJulie a răspuns:

Cred ca doar se ocupa mai mult cu studiul și cu cititul decât cu aspectul fizic.

| Darius50boss a răspuns:

Este și invers

| stonequistman a răspuns:

În primul rând că sunt urâți sau frumoși ai decis tu. În al doilea rând că sunt inteligenți sau proști ai decis tot tu, bazându-se pe faptul că nu ai avut despre ce să vorbești cu ei.
Vorbești de chestii vagi și subiectivi. De unde ai luat că dacă nu au ce vorbi cu tine înseamnă că nu sunt inteligenți? Poate nu vor, din diferite motive. Mai ales modelele au sfera de preocupări al lor și poate nu te încadrai în interesele lor, cine știe. Poate or fi ei mai închiși și introvertiți, că nu spui condițiile cu care ai vorbit cu ei.
Dacă ar exista ca în fizică o mărime a intelectului și a frumuseții pe care ar putea noi să o măsurăm atunci am putea face așa concluzii.
Până la urmă avem doar o afirmație sigură: Oamenii pe care tu le crezi frumoși sunt plictisitori pentru tine, iar oamenii pe care tu le crezi urâți sunt mai interesanți pentru tine.