| anonim_4396 a întrebat:

Ti-ar placea un al treilea razboi mondial? S-ar schimba ceva? Cine crezi ca ar castiga, americanii, rusii sau chinezii?

12 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Nu mi-ar placea, sun pacifista!

| alexandra2859 a răspuns:

Din cauza rasboaielor avem tehnologia din ziua de azi si categoric am evolua mai mult.
da mi-ar placeabig grin

cred ca americanii ar castiga dar nici rusii nici chinezii nu sunt prea prosti.

| Oana92 a răspuns:

Trebuie sa ai niste probleme sa poti sa spui ca ti-ar placea un razboi. in opinia mea singurii invingatori in razboaie sunt cei care nu se baga(statele neutre), restul oricum au multe de pierdut comparativ cu ce au de castigat. iar de schimbat nu poate schimba un razboi mentalitatea oamenilor si nu le poate diminua rautatea, asta o face doar credinta!

| dragos9234 a răspuns:

Nu va castiga nimeni, daca americanii, rusii si chinezi incep sa se bombardeze reciproc toti vor pierde.

| fadnox a răspuns:

Cum sa-ti `placa` un razboi?!

| Hevnoraak a răspuns:

Da mi-ar plăcea, eu un rău necesar, caștigatori nu vor fi, doar, cei rămași.Arsenalul nuclear iși va spune cuvântul, personal nu imi este frică, că vreo rachetă intercontinentală cade în apropierea mea, imi e frică de proști și idioți ce trăiesc în lumea asta și care otrăvesc universul. După ce schimbul nuclear se va termina iarna nucleară va fi la putere toată planeta va fi acoperită cu pulberi radioactive și iradiată extrem, toată viața va fi distrusă chiar dacă nu ar fi in zona impactului.Curenți de aer vor purat nori morti peste tot.Ne-o merităm, am întărziat sfarșitul dar va veni, un an, 50, 150 e o chestiune doar o chestiune de timp.

| unul1 a răspuns:

E frumos ca joc pe calcultor sau sa citesti ca un scenariu posibil ca altceva nu. Nu stiu cat ti-ar placea sa fi chemat la lupta. Acolo nu ai mai multe vieti, sau 100 HP.

Si sa raspund la a 2-a intrebare: da s-ar schimba. Intotdeauna au exista un fel de imperii care au colonizat lumea dar care usor usor s-au destramat (Roma, Imperiul Otoman, Marea Britanie, Germania, URSS). Acum si USA are un imperiu (NATO) dar in multe razboaie a demonstrat ca nu e foarte eficienta. Razboiul din Vietnam, Corea, Afganistan, Iraq au fost mai mult pierdute. Daca nici in fata acestor tari nu a reusit mare lucru in fata unor puteri ca Rusia, China. Nu cred ca cineva ii va invada pe americani dar daca isi pierd influenta economica in afara continentului lor sunt egali cu 0.

Rusia, China, USA au cam aceleasi strategii de colonizare a lumii. Rusia se implica in sectoarele energie si materie prima (matalurgie in special) prin oligarhi, SUA prin marile corporatii in special care se ocupa de hrana si tehnologie si mai nou China isi trimite bogatii in sectoarele industriei.

Eu nu prea cred ca mericanii, rusii sau chinezii si-au dori asa ceva. Ar fi prea mare posibilitate de declansare a unui razboi nuclear. Dar nu cred ca Rusia si China le va da voie la americani sa intervina in mai toate tarile arabe.

Razboiul absolut mondial daca ar fi posbil asa ceva s-ar castiga de cei care au cele mai performante tehnologii. Totusi americanii ar fi pe primul loc la tehnologii secrete. Un razboi mondial nu se castiga cu rachete nucleare.

Problema cu tehnologia este ca ea a evoluat dar noi din punct de vedere moral/spiritual nu am facut un pas inainte.

| freebiker a răspuns:

In orice razboi castiga doar bancile

| rose21 a răspuns:

Extraterestrii! Vor castiga extraterestrii straight face.

| sousabo a răspuns:

Nu,nu mi-ar placea.Si a doua intrebare:Gandacii de bucatarie, pentru ca ar avea hrana din belsug si pentru ca sunt cei mai rezistenti la radiatii.

| Nastase_Andrei_1997 a răspuns:

Iti recomand seria de romane Sven Hassel sa vezi ce inseamna cu ADEVARAT razboiul.winking

| TryHarder a răspuns:

Cum sa ti placa un razboi? Dar daca ar fi un razboi toti am suferi din cauza ca daca va exista va fi 100% nuclear.