| sabin89 a întrebat:

Știți să dezlegați enigme?
Suntem în Franța în timpul ocupației naziste. Într-un compartiment de tren călătoreau: un ofițer german, o tânără de vreo 20 de ani, o doamnă la vreo 40 de ani și un francez de o vârstă mijlocie. Cei patru nu se cunoșteau, nu discutau. Intră trenul într-un tunel și se face întuneric beznă, în care timp se aude zgomotul unui sărut urmat de o lovitură de pumn în obrazul cuiva. Iese trenul din tunel și se face lumină. Toți erau pe aceeași poziție, nimic nu se schimbase, cu excepția că ofițerul german avea o vânătaie sub ochi.
Ce gândea doamna: "Sigur că ofițerul a sărutat-o pe fată și aceasta i-a dat un pumn. Bine i-a făcut!". Fata gândea ceva asemănător: "Ofițerul a sărutat-o pe doamna și doamna i-a dat un pumn". Ce gândea ofițerul: "Francezul a sărutat pe una din doamne și doamna din greșeală m-a nimerit pe mine".
Ce gândea francezul și se întâmplase de fapt?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

"Nazistul nu a spus nimic, asa ca banuieste ca l-a lovit una dintre femei".
Francezul a facut zgomotul cu sarutul si l-a lovit pe ofiterul german.

| Inferno a răspuns:

"Ce destept sunt, mi-am sarutat mana si i-am dat un pumn ofiterului."
Parca asa era poanta.

| sabin89 explică:

Da, francezul și-a sărutat propriul pumn și apoi s-a repezit spre obrazul nazistului happy
S-a răspuns bine.

| minrest a răspuns:

Francezul, cu prezenta de spirit, s-a sarutat singur pe brat si l-a lovit pe ofiter. Francezul nu facea parte din Rezistenta; nu se pune in pericol reteaua pentru o farsa.

| mastadont a răspuns:

E clar, francezul s-a făcut că sărută pe cineva pentru a-l induce pe neamț în eroare după care i-a dat o perversă, o fi fost din rezistență.
Francezul gândea ceva de genu, na ce l-am păcălit pe neamțul ăsta împuțit... laughing înjurături mai adăugați voi laughing

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Okay, știm că ofițerul crede că doamna i-a dat un pumn, dar știm că doamna n-a făcut-o, nici domnișoara. Rezultă că francezul a fost cel care l-a lovit pe ofițer.
Știm, de-asemenea, că niciuna dintre femei n-a fost sărutată, din moment ce fiecare se gândea la cealaltă, dar în același timp știm că s-a auzit un sărut, deci cineva a sărutat pe cineva, iar ofițerul pare inocent.
M-am blocat. laughing

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Iti recomand serialele cu tematica politista/criminalista : Moarte in Paradis, Parintele Brown, Doamna Marleau, Murdock, Detectivul Morse, George Gently,etc. Le stiu ca le mai urmaream cu mama din cand in cand, sunt interesante si bine facute, dar nu ma simt extrem de atrasa de ele, le-am vazut doar ca sa stiu ce e ala un serial politist, sa am o idee despre ce e vorba. Poate pe tine te vor fascina si-ti vor satisface curiozitatile.

| sabin89 explică (pentru InAfaraTiparelor):

Mulțumesc de sugestie.

| calmazin a răspuns:

"De-ar mai veni un tunel sa-i mai dau un pumn frantuzului!"

| calmazin a răspuns (pentru calmazin):

Pardon, un pumn ofiterului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru calmazin):

Neamtului!