| Jeremy1 a întrebat:

Topul stereotipurilor si comportamentelor de prost gust a marii majoritati a crestinilor:

1. Daca moare un crestin, ei spun ca dumnezeu avea nevoie de el "acolo sus". Daca moare un ateu, ei spun stapanul lor l-a omorat pentru ca era pacatos, necredincios si toata lista de "defecte" morale. Si chiar si aici nu pricep unele lucruri. Se spune ca toti oamenii sunt fiii lui d-zeu. Eu, in mintea obscura si morbida, nu mi-as putea ucide copilul indiferent cat nu m-a ascultat. Banuiesc ca un zeu atot binevoitor ucide cu sange rece mult mai usor...

2. Ateii sunt inchisi la minte, nu pot intelege ce e aia a fi "crestin". Majoritatea, daca nu intreaga totalitate, a ateilor s-au nascut in familii crestine si au fost o mare parte a copilariei (sau a vietii) crestini. Insa, fiind in biserica cu familia mea cand eram mic si se tot citeau chestii din biblie, pur si simplu imi dadeam seama ca multe lucruri nu se prind, iar cand imi intrebam parintii/rudele, de multe ori primeam doar raspunsuri tip "nu e bine sa intrebi asa ceva". De parca eram pe vremea comunismului si intrebam de Ceausescu...

3. "Ah, tu esti roacher d-ala satanist, pleaca de aici pana nu te scuip". Inca din start, a pune intre genul de muzica rock si satanism un mare egal e total absurd si stupid. O mare partea a rockului nici nu aboardeaza subiectul religiei pentru ca stiu cum unii crestini rastalmacesc orice cuvant si incep avalansa de injuraturi si amenintari. In plus, folosirea cuvintelor religioase de multe ori au sens metaforic, insa atunci cand cauti nod in papura, nu mai esti capabili sa-ti folosesti logica sub niciun fel.

4. "Tu esti ateu, esti malefic si violent". Eu inca n-am vazut la tv sa fie arestat vreun ateu sub vreo acuzatie tip "omucidere". De fapt, n-am vazut vreodata sa fie arestat vreun ateu... Insa cea mai violenta "specie" probabil estea cea crestinopata... sau poate ca musulmanii sunt chiar si mai habotnici (deci si mai violenti), dar cu putin. Ce-i cert e ca s-a omorat mai mult pentru biserica, de mana crestinilor si chiar a lui d-zeu cu mult pe langa ce au ucis ateii vreodata.

5. Nu o sa inteleg niciodata de ce crestinii romani isi fac mii de cruci cand trece autobuzul prin fata unei biserici, nici de ce se sfintesc cladirile, si nici de ce se bat toti crestinii pe apa sfintita si ramuri de salcie la biserica de a devenit un lucru obligatoriu sa vina jandarmeria la fiecare ritual crestin de acest tip. Un concert de metal este muuuuult muult mai pasnic decat o impartire de apa sfintita in randul crestinilor.

Cu siguranta sunt mai multe, insa doar atatea am eu in minte in acest moment. Intrebarea mea ar suna asa: Care dintre punctele de mai sus raman in picioare din punct de vedere logic si care este, pana la urma, baza lor reala?

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om moare cand moare el. dumnezeu nu e crestin sau ateu.dar cred ca tu stii asta ca esti logic nu? de fapt tu nu crezi in dumnezeu ca esti ateu. putem face abstractie de asta fiindca,cainii latra caravana trece, deci oricum murim, chiar daca bu prea am vrea.si ce crede unul despre celalalt ateu sau crestin prea putin conteaza.nu sant decat barfe TPU-iste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La faza cu ''nu am vazut ateu arestat'' am ras... laughing
Mai nou, se recomanda inainte? ''Ateul Vasile al Sulii, din comuna Creata cu Ghirlande Jos, si-a ucis, in mod salbatic de ateist, consoarta, intr-un ritual ce avea ca scop slavirea nimicului...''
Sau cum e? Vine reporterul cu vesnica si lipsita de sens intrebare (la fel ca asta de fata) ''De ce ati facut asta?'' si faptasul raspunde, inainte sa dea drumul la declaratii:
''-Sa stiti ca sunt ateu...
-Ateu, teist, prea putin mai conteaza in momentul de fata...
-Oricum, vreau sa apara asta pe post!''

Hai, c-ai fost simpatique. Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hehe, nu-s crestin, copile. Dar imi place sa iau la misto orice atitudine zeloasa zadarnica, afisata doar pentru dat in stamba. Singurul stereotip de prin zona esti tu. Culca-te!batting eyelashes

PS - inchis la minte esti tu, si ingustimea orizontului care te tine captiv ti-a interzis sa iti dai seama de ironia din raspunsul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intocmai, ca n-a fost o ironie (deloc) subtila, si totusi n-ai prins-o, iar, prin raspunsul tau, te auto-descalifici.
Of, te plictisesc... Si totusi imi raspunzi.