| Inferno a întrebat:

Un adevar incontestabil este acela ca multi oameni vad doar umbra realitatii dar cu toate acestea nu ezita sa traga concluzii pripite asupra modului in care trebuie sa arate ea.
Un alt adevar incontestabil este acela ca realitatea functioneaza in concordanta cu niste legi, nu exista nimic fabulos aici, nu spirite, nu demoni, nu forte supranaturale, exista doar cauze si efecte ale acestora.

Cum se explica faptul ca am ajuns la un nivel atat de avansat in ceea ce priveste intelegerea lumii, dar in ciuda acestui lucru exista multi oameni care nu stiu nici cine se roteste in jurul cui: Soarele sau Pamantul?

Răspuns Câştigător
| Swan39 a răspuns:

Sunt mai multe motive pentru care se întâmpla asta.
Unul dintre ele ar fi indiferenţa/nepăsarea. Superficialitatea cuprinde din ce în ce mai mult lumea asta, mai ales la nivelul tineretului, lucru care nu e greu de observat (exemple sunt destule şi pe TPU). Pe mulţi nu-i interesează nici cât de puţin să mai afle lucruri interesante, pe care nu le ştiau înainte, despre lumea din jur, despre realitate, viaţă. Nu sunt interesaţi decât de nimicuri "de supraţă", de lucruri şi activităţi uşor de asimilat şi "digerat", gata puse pe tavă.
Alt motiv ar fi teama aceea care a dat naştere religiilor şi superstiţilor, basmelor, amăgirilor, prejudecăţilor care vin la pachet cu acestea. Teama de moarte, teama de a nu avea un scop, teama de a realiza şi accepta că, până la urmă, viaţa e absurdă şi grea, plină de suferinţe şi momente dificile, şi la sfârşitul ei nu ne aşteaptă decât "somnul de veci", trecerea în nefiinţă... şi nu există nimeni sau nimic care să ne salveze de la asta, nu e nimeni sus în cer care ne veghează şi care ia aminte de faptele noastre bune ca mai apoi să ne răsplătească pentru asta la sfârşitul vieţii noastre cu un "bilet" către rai, unde totul e roz, numai fericire şi bucurii...

Totul porneşte de la educaţie; felul în care creştem şi ne dezvoltăm determină baza caracterului nostru şi, implicit, modul în care ajungem să vedem, percepem lumea.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Stai că ştiu...Luna în jurul Soarelui. tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Ntz, ntz, ntz, universul in jurul Pamantului. b-) E suficient sa te uiti noaptea pe cer, tot ce exista se misca si noi nu.

| Leocerba a răspuns:

Of, te miri si dumneata acum...
Pentru genul de spirit de care dispun acesti oameni care-si devoreaza vietile atat de rudimentar in comparatie cu marile descoperiri, stiinta de care vorbesti e absolut inexistenta, nu-i vorba ca acesti oameni sunt niste ignoranti, uneori parca intreg universul conspira pentru ca unii dintre noi sa ramana cu veceul in gradina si sa se stearga cu o frunza de brusture.
Si pentru ca lucrurile sa fie cu adevarat incalcite, exista chiar printre noi unii care se dau cu deodorant pe piele, nu peste tricou, si mesteca Orbit dupa fiecare masa, totusi sunt in stare cu multa brutalitate sa-ti spuna ca ei stiu adevarul, ei stiu cel mai bine cine se invarte si in jurul cui, daaa?!
Mie mi-au fost sterse raspunsuri pe TPU pentru punctul meu de vedere care nu coincidea cu al celor care au painea si cutitul pe aici, altii au fost suspendati pentru ca nu aveau punctul de vedere "care trebuie".
Ei? Aceasta nu se pote numi o lume prea avansata, cred ca ignorantii care nu stiu faza cu Pamantul si Soarele isi devoreaza vietile la fel de barbar, la fel de precar ca si cei pe care ti i-am dat ca exemplu.
Avansat nu-i tocmai cuvantul care sa descrie intelegerea lumii.
Of, mai e de lucru pana acolo...

| sublime89 a răspuns:

Exista oameni care nici macar nu stiu numele planetei pe care traiesc, sau ce e aia o planeta macar. Pana intr-o vreme, eu traiam in iluzia ca prostia nu poate sa ajunga la un asemenea nivel. Traim intr-o societate bazata pe stiinta, dar in care aproape nimeni nu intelege sau apreciaza stiinta. Iar pentru asta nu exista alt vinovat decat religia. Astfel se explica "paradoxul" din intrebarea ta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Pai da. Aia sunt batrani, de obicei, parca e acceptabil, iar daca sunt tineri, sunt credinciosi. Daca Pamantul nu e in centrul Universului, deci nici Soarele nu se roteste in jurul lui, ce autoritate/credibilitate mai are biblia? Cum poti crede ca dumnezeu nu exista? Exista, si biblia spune adevarul, deci restul sunt minciuni.

| Radu284 a răspuns:

"Un alt adevar incontestabil este acela ca realitatea functioneaza in concordanta cu niste legi, nu exista nimic fabulos aici, nu spirite, nu demoni, nu forte supranaturale, exista doar cauze si efecte ale acestora."

Umm, si tu crezi ca tu cunosti TOATE legile universului? Ca nu exista forte 'supranaturale'? De curand m-am uitat la niste lecturi despre niste neni care au lucrat la un program, pe atunci secret, despre remote viewing. Programul ala a durat vreo 20 ani, si a fost in cadrul CIA/DoD. Au avut niste rezultate extrem de bune, care nu pot fi explicate prin legile fizicii pe care le intelegem acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce zici de acesti oameni? :)
http://www.youtube.com/watch?v=eJ1l7CN6tdw
Nu stiu sincer cum sa reactionez sa rad sau sa plang! :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bummer!

| Swan39 a răspuns:

Am uitat să menţionez ceva.

Nu înseamnă că trebuie să fii nu ştiu cât de deştept, cult, "dotat" cu multe informaţii ca să fii "cineva"... ci doar interesat de diverse lucruri, să ai capacitatea de a percepe ceea ce e în jurul tău într-un mod mai profund, ca să zic aşa. A fi deştept nu e totuna cu a fi înţelept; şi această "deşteptăciune" are şi ea avantaje, evident, dar nu te face om.

| MihaiN a răspuns:

E simplu: ignoranta.Eu m-as intreba insa in ce masura noi suntem ignoranti cu privire la atatea lucruri, si de cate ori nu tratam cu superficialitate lucrurile.Cand intreb oamenii o chestie simpla "ce e constiinta?", constat ca multi oameni inteligenti si educati pur si simplu nu si-au pus intrebarea asta, nu au cautat, nu s-au gandit.Si cu asta nu critic pe nimeni, ci doar constat un fapt.

| DatMikassa a răspuns:

Pentru ca in esenta noastra toti suntem ignoranti, dar incercam sa ne definim prin intrebari si raspunsuri.
Cei ce sunt ignoranti raman in esenta.