Întrebare recomandată | sabin89 a întrebat:

Un paradox al parintilor 'iubitori'. Parintii isi iubesc copiii; nu cred ca se indoieste nimeni de acest adevar. Este un lucru obisnuit sa auzi un tanar ajuns la varsta maturitatii ca isi doreste sa intemeieze o familie si sa aiba copii pe care sa ii iubeasca. Asta una. Sa privim acum in trecut si sa vedem ce invatam de la lectiile de istorie. Care a fost soarta finala a omului in toate generatiile care s-au succedat pana la noi? A fost fiecare pus cu grija intr-o cutie de lemn si coborat putin sub nivelul solului. Cimitirele sunt pline, subsolul este pavat cu oase. Avand in vedere toate astea, ii putem numi 'iubitori' pe parinti, cand ei, cu buna stiinta, decid sa aduca pe lume noi candidati la aceasta soarta? Sunt ei animati de iubire atunci cand iau decizia, stiind ca odorul lor va fi in final asezat intr-un loc unde viermii abia asteapta sa il devoreze? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Când această decizie este luată în mod conştient (fiind planificată, nu doar o întâmplare), cred că cel mai des şi în primul rând ţine de egoism (dorinţa de a putea fi părinte, de a avea experienţe noi, de a-l lega pe partener de sine pe viaţă, de a avea o copie îmbunătăţită de-a sa, un urmaş, un elev, un moştenitor, un sprijin la bătrâneţe, o şansă la materializarea viselor şi speranţelor sale prin altcineva, de a avea o sursă de iubire necondiţionată, o motivaţie în plus, o şansă la o a doua şansă... puţini se întreabă dacă este şi spre binele potenţialului copil şi ce şi-ar fi dorit el; cunosc mulţi oameni care preferă să nu se fi născut şi, dacă aprofundăm un pic, decizia celor ce i-au adus pe lume, fără acordul lor, şi mai ales a celor care au făcut-o ştiind că nu sunt în stare să asigure copiilor o viaţă fericită - foarte puţini sunt, majoritatea doar cred că sunt -, este o decizie destul de egoistă).

69 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns (pentru Alphawolf):

Probabil e o neînţelegere la mijloc, atât din partea mea, cât şi din partea ta.
Dacă pe undeva am interpretat greşit, am exagerat, inclusiv în exprimare şi poate ţi-am atins orgoliul, fiind nedreaptă, îmi cer scuze. Nu a fost ceva voit. Doar discutam discuţii, iar simţind că în răspunsul tău e ceva ce mă deranjează, ceva cu ce nu pot fi de acord, am încercat s-o redau în cuvinte, de dragul dialogului şi împărtăşirii experienţei, raţionalizării.

Alphawolf: "Eu cunosc mai multe exceptii de la "adevarul" tau, dar am evitat s-o spun."

Eu nu deţin vreun adevăr, Alpha (deşi pe alocuri poate par mult prea sigură pe raţionamentele mele), doar încerc să zăresc unul (plauzibil, imparţial, convingător...) şi chiar te invit să mă contrazici cu argumente pe unde poţi, să nu te abţii, să fii nemilos. Te ştiu printre cei mai capabili de aşa ceva, de aia mă şi adresam ţie în mod special, sperând să-mi ataci raţionamentele cu ceva solid, să le pun la încercare şi ori să le dărâm, ori să le întăresc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru KhludCiprian):

laughing "be nice to everyone you need", mda, egoismul ne face altruisti. Citeam acum ceva timp un articol numit "evolutia pedepseste egoistii"; ideea era ca cei care se ajuta intre ei au sanse mai mari sa supravietuiasca, deci natura are nevoie de altruisti pentru a supravietui, dar acel altruism nu e decat un egoism mascat. La urma urmei, incerci sa te intelegi cu altii pentru binele tau in primul rand. Chiar si empatia e egoism, "iubirea" la fel. Chestii, trestii, smechereli.

| sabin89 explică (pentru Mădă0611):

Prea de tot, impingi lucrurile la extrem. Nu mai avem nimic de valoare, totul este egoism. Dupa tine, si categoria "Cauze nobile" de pe site este impropriu numita asa; ar tebui numita "Cauze egoiste". raised eyebrows

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Nu sunt singura care stie asta. laughing Asa ar trebui, dar egoismul e un defect, cica, si "egoistule!" e una dintre cele mai grave insulte. Ia gandeste-te, de ce nu ai liniste "sufleteasca" daca poti sa ajuti pe cineva si n-o faci?

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Apropo, https://www.youtube.com/watch?v=n8C-ntwUpzM (recomandarea lui Ciprian) Pam pam.
Ar fi culmea sa nu fie asa, instincul de supravietuire si altruismul nu se pupa, iar din astea doua, stim ca primul exista sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar pana sa ajunga acolo...

| AndreeaGhiorghita a răspuns:

Cand iti intemeiezi o familie si iti doresti copii nu trebuie sa te gandesti ce se va intampla dupa ce nu vei mi fi sau dupa ce nu vor mai fi ei. Bucuria sta in faptul ca ii vezi crescand si intemeindu-si si ei o familie. I-ati gandul de la faptul ca intr-o zi indepartata nu vor mai fi! Bucura-te de prezent!

NOname
| NOname a răspuns:

Continuare:
http://www.tpu.ro/......i-mie-imi/

| lastOne a răspuns:

Daca tu consideri ca esti reprezentat doar de forma pe care o ai acum (corpul fizic pe care il ocupi pentru moment) Universul si-a irosit energia cu tine, te poti considera un esec. Insa tocmai asta e frumusetea, ti-a fost data o sansa (atunci cand te-ai nascut) insa tu o refuzi, e dreptul tau. happy