| sabin89 a întrebat:

Vă spun o poveste, gen polițist, luată din istorie, să văd cine ce înțelege din ea. Numele le dau cu inițiale, care însă corespund numelor reale. Deci,
...Și-a petrecut ultimii 34 de ani din viață în închisoare. De fapt, în închisori, pentru că au fost patru, ultima fiind Bastilia, unde a și murit. În toți acești ani a fost cunoscut ca E.D., dar a fost înmormântat ca M. Din documentele vremii nu rezultă că ar fi fost condamnat în urma unei sentințe judecătorești. S-a păstrat doar o scrisoare trimisă de secretarul de stat pentru război, F-M le T, marquis de V. către guvernatorul închisorii, un anume B.D. de S-M, prin care i se spune acestuia că în curând îi va fi trimis un nou deținut, numit E.D. La aceeași închisoare se mai afla la acea vreme fostul ministru de finanțe, N.F., condamnat și el pe viață. Se mai afla de asemenea și un anume conte de L. Pe toată perioada celor 34 de ani, E.D. a fost ținut în condiții de maximă siguranță, ne având voie să vorbească nimic în afară de cele strict necesare și ne corespondând cu nimeni din exterior. Singurul care venea la el era guvernatorul S-M, și acesta doar o dată pe zi pentru a-i aduce cele de trebuință. Fostului ministru de finanțe i se permitea, datorită rangului pe care îl avusese, să fie servit de un valet chiar și în închisoare, iar acest valet a fost la un moment dat omul nostru E.D. Ministrul a murit înaintea lui E.D. și, chiar dacă a aflat ceva de la acesta din urmă, a dus cu el secretul în mormânt. În anumite circumstanțe, fostul ministru a putut comunica cu contele L. și nu se știe dacă i-a spus ceva contelui despre misterul care îl învăluia pe E.D. Contele a fost eliberat ulterior și redat societății.
Dacă ați recunoscut la cine se referă povestea, vă întreb: Care dintre ipotezele lansate de diverși istorici, oameni politici sau scriitori cu privire la identitatea acestui deținut și la motivul arestării lui vi se pare cea mai plauzibilă?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

O enigma intr-o enigma...
Ce e urat, este ca ai facut atat de multa risipa de nume, incat e super simplu sa iti dai seama de cine este eroul principal.
Pacat ca nimeni nu stie cine a fost in realitate Eustache Dauger, iar cronologic, lucrurile sunt destul de incurcate.
Dintre putin plauzibilele identitati, Eustache Dauger de Cavoye, James Cloche, un fiu al lui Carol II, locotenentul general al muschetarilor d'Artagnan, fratele geaman al lui Ludovic XIV, fratele vitreg al lui Ludovic XIV, ducele de Beaufort sau chiar o substituire a lui Fouquet, cred ca cea mai aproape de realitate se afla O IDEE a guvernatorului Saint-Mars, care dupa ce a pierdut cativa detinuti de vaza, s-a pomenit cu veniturile drastic diminuate, si atunci ar fi inventat importanta detinutului E.D.
Trebuie stiut faptul ca guvernatorii castelelor-inchisoare primeau buget in conformitate cu importanta si rangul nobiliar al detinutilor pe care ii aveau incarcerati in respectivele castele-inchisori.
Este de asemenea putin probabil ca un astfel de personaj, chiar daca era stiutor de carte, sa fi fost la curent cu intrigile politice si religioase dintre Anglia si Franta, sa fi avut cunostinta despre deficitele cauzate de Mazarin si Fouquet, sa fie implicat in tranzactiile dintre ducele de Mantova si Ludovic XIV...sau alte astfel de "vini" ce i-au fost atribuite drept motiv pentru lunga lui intemnitare.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Și eu m-am mirat cum de nu recunosc oamenii povestea, la atâtea detalii pe care le-am dat. Poate mai trebuia să spun că decesul "inculpatului" s-a produs în anul 1703. happy Povestea este una fascinantă, judecând și numai după faptul că s-au ocupat de ea atât de mulți istorici (și nu numai istorici), că s-au scris cărți și s-au făcut filme.
Interesant cum de nu s-a elucidat nici până acum misterul. Poate dacă securitatea română din vremea comunismului sau cea sovietică de pe timpul lui Lenin ar fi fost interesată de problemă, ar fi găsit răspunsul. happy
La ideea că ar putea fi o invenție a lui Saint-Mars, chiar nu m-am gândit. Dar, mai știi? Orice este posibil.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CuStimaSiRespect a răspuns:

Cred că cel mai probabil motiv al arestării este că era implicat în vreun complot împotriva regelui Franței.
De ce era forțat să își ascundă identitatea? E greu de spus, dar intuiția ne spune că era ori o persoană foarte importantă, ori avea o puternică susținere diplomatică externă.

| sabin89 explică (pentru CuStimaSiRespect):

Ce crezi că corespunde inițialelor E.D? Dar N.F. (ministrul)?

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru sabin89):

N-am vrut să dau spoilere, dar acum nu mai contează.

| sabin89 explică (pentru CuStimaSiRespect):

Îmi dădusem seama că știi despre ce este vorba.