| danutzu14 a întrebat:

Va-ti intrebat vreodata ce este timpul? Daca da, spuneti-mi si mie la ce raspunsuri va-ti gandit. Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| camryn a răspuns:

Nu exista notiunea de timp. Oamenii au inventat-o. Cred ca stii citatul acela: "Timpul nu trece, noi trecem prin timp." Adica in fiecare an sunt 4 anotimpuri, fiecarei zile i se succede noaptea, si fiecarei nopti ziua... doar omul (si orice alta fiinta vie) e trecator (se naste, creste, traieste, imbatraneste si moare); timpul e intotdeauna acelasi, doar vremurile se schimba...

| iEmonel a răspuns (pentru camryn):

Serios? Atunci nici zi nu exista ca tot omul a inventat notiunea asta. E doar o perioada cand o parte din Terra e luminata de Soare.
Daca timpul nu trece nici noi nu treceam prin el [ stii tu, se opreste timpul, se opreste tot ].

11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Notiunea de timp este teoretica...dar nu poate fi pusa in practica si probata! ...totusi se stie ca exista!
Practic timpul este forta in jurul careia se invarte totul. Este maleabil si relativ.dar fiind faptul ca se cunoaste ideea ca la 99, 99999...99 % din viteza luminii timpul incetineste pentru ca acea viteza sa nu fie depasita!
Mai pe scurt.nu poti clasifica timpul, si nu ii poti da o definitie!
Este pe scurt fundatia universului. controlezi timpul, controlezi totul de la inceput pana la sfarsit...

| harciog a răspuns:

Ma copleseste viteza lui.Este tot ce pot sa-ti spun acum.

regis
| regis a răspuns:

Timpul este chestia aia care nu permite lucrurilor sa se intample toate deodata. Nu m-am gandit eu la raspunsul asta, doar l-am citit pe undeva.

| Nolkyz a răspuns:

Mi-ai amintit de un citat "Destinul este acea parte din Timp în care Istoria își imprimă voința ei asupra noastră. De aceea trebuie să-i rezistăm, să fugim de el, să ne refugiem în Spectacol."

| cal3star a răspuns:

Timpul pentru mine nu stiu, e folosit pentru a tine evidenta anilor,lunilor,saptamaniilor, zilelor, orelor, secundelor si minisecundelor, insa cred ca joaca un rol foarte important si in toate materiile care le invatam la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul nu există. Timpul este creat de oameni şi măsurat prin ani, luni, săptămâni, zile, ore, minute, secunde pentru a stabili un program, ca totul să nu se petreacă haotic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru lolosaurus):

Mă depăşeste teoria asta. Chiar nu ştiam, mersi de informaţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine nu exista timp / sunt atatea teorii / daca ar exista cei? cine la creat? omul la inventat da real nu exista timp

| danutzu14 explică:

Cel mai greu lucru este sa definesti timpul. Datorita faptului ca nu s-a putut da o definitie concreta a timpului exista o lupta intre fizicieni si sociologi. Fizicienii au dat o definitie matematica a timpului cum ca el ar exista dintotdeauna, iar sociologii au dat o definitie de genul: daca omul nu ar exista nici timpul nu ar exista, si au dat exemplu: daca un copac cade in jungla amazoniana si face un zgomot infernal, dar nimeni nu e acolo ca sa-l auda a existat sau nu acel zgomot? Oricum multumesc celor care au raspuns, si as fi vrut sa dau la toti funda happy