| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Vi se pare normal ca omul să asocieze dimensiunea și forma entităților vii cu prioritatea de a trăi? Să spunem că există o furnică normală,dar cu o inteligență similară unui câine,și un câine cu inteligența unei furnici,câinele fiind de mărime medie, să zicem. Un om cu o gândire "normală" este supus unui test - este nevoit să strivească una dintre aceste două creaturi. Pe care credeți că ar nimici-o? Întrebarea este valabilă și pentru fiecare dintre voi - cum ați proceda?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Empatie-Capacitatea organismului de se identifica cu alte organisme.
Este mult mai usor sa te identifici cu organisme ce seamana mai mult cu tine, in acest caz un caine seamana mai bine cu un om decat o furnica.
Asa cum un cimpanzeu seamana mai bine cu un om decat un caine, si probabil ca marea majoritate a oamenilor daca ar fi pusi sa ucida un animal dintre cele doua ar prefera cainele.

Si asta nu se aplica numai entitatilor biologice. Una e sa topesti un cub de plastic, alta sa topesti o papusa din plastic.

In principal orice entitate fie ea vie sau nu, ce seamana destul de bine cu o fiinta vie, trezeste empatia.

Poate candva empatia va fi inlocuita de ratiune, iar atunci atat furnica, cat si cainele ar fi evaluate la adevarata lor calitate, insa pana atunci trebuie sa ne multumim cu ceea ce suntem: 90% instinct, 10 % ratiune.

12 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Furnica, pentru ca fiind mica, deci greu de observat, se poate strecura oriunde si sa ma deranjeze apoi; nu cred ca marimea sau inteligenta conteaza, ci siguranta ta. Daca ai avea de ales intre a omori un om simplu, sincer, bun atat cat poate, si unul inteligent, dar meschin (nu ar impartasi cu tine cunostintele lui), pe cine ai alege? sincer.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu de exemplu te-as trimite la munca, pari sa ai mintea destul de odihnita.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Bun sfat și interesantă perspectivă, dar este irelevant ceea ce spui cu ceea ce am postat.Îmi poți spune astfel de chestii în privat, sau vrei să pari inteligent cu astfel de replici afumate pe un oarecare site? Idiot.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Imi place sa par interesant si de asemenea imi place sa tai macaroana bagatorilor in seama. La postarea asta am gasit un mediu prielnic sa le fac pe amandoua.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Funny guy. Take a cookie.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Multan'

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Si crezi ca daca furnica ar avea inteligenta unui caine, asta m-ar face sa nu o strivesc?
Nici macar nu-mi pot imagina o furinca dand din coara asemenea unui caine, asta pentru ca din punct de vedere biologic sunt diferiti.Nu are legatura in niciun fel cu inteligenta.
Si oricum, e mult mai usor sa-i dai o carte-n cap unei insecte, oricat de inteligenta ar fi, decat sa omori un mamifer.

| Duucu a răspuns:

E egal cu zero ca pe lumea asta mai moare un caine.
Problema e ca ti-e mai greu sa vezi cum el se zbate, sau sa vezi cum i se scurge umplutura... pe cand la furnica nici nu realizezi cand e strivita.
Asta e opinia mea, dar se poate la fel de mult sa fie diferenta de marime.

| suffarstar a răspuns:

Mi se pare o aberatie. Nici inteligenta, nici marimea vreuneia nu-i revoca sau ofera vreuneia dreptul de a trai. Ele pur si simplu traiesc si percep realitatea, mai redus, dar tot o percep. Daca m-as fi aflat intr-o situatie de a alege pe care din ele sa ucid fiind constrans de niste imprejurari, as da cu banul.

| adryang78 a răspuns:

In mod garantat va strivi furnica.
In primul rand pentru ca nu exista niciun pericol imediat iar instinctul de conservare al omului nu intra in alerta. Un caine poate musca, o furnica...
Motivul: furnica este mai potrivita pentru nevoia permanenta a omului de a-si sublinia superioritatea ca specie.

| ubox7007 a răspuns:

"asocieze dimensiunea și forma entităților vii cu prioritatea de a trăi" premisa e gresita, e mai usor sa omori o furnica decat un caine, nu are furnica prioritate ca este mai mica, dar ai indeplinit sarcina ceruta cu un efort minim.

| Djnicnr a răspuns:

Probabil va strivi furnica..cred ca asta as face si eu, deoarece cred ca oamenii au o anumita sensibilitate in privinta cainilor!