| itscloudyoutside a întrebat:

Voi ce credeţi: există universuri paralele?

Răspuns Câştigător
| AlexXxander a răspuns:

Acum multi ani, pe vremea cand Einestein inca mai traia, a mai existat inca un cercetator a carui teorii au pus bazele la mai tot ce exista in materie de televiziune, cipuri etc. El a descoperit particula schwarz despre care spunea ceva de genul : Ca nu i se pot identifica proprietati deoarece aceasta particula se schimba conform celui care o priveste.Adica mai pe inteles, particula schwarz este schimbata de perceptia noastra, de creierul nostru.Asta ar putea logic insemna ca orice gand exista, orice idee da nastere la acea idee in lumea materiala chiar daca inca nu sa descoperit. Lucrul asta este cat se poate de real deoarece, inainte de a creea ceva, omul intai isi imagineaza, iar apoi manipuleaza materia in asa fel incat sa arate cu lucrul imaginat de el. Oamenii si-au dorit sa zboare, au reusit; In james bond regizorii si-au imaginat un aparat care iti putea arata locatia ta pe glob (ceea ce la vremea respectiva era o nebunie laughing ), dupa cativa ani insa de la aceasta idee a aparut gps -ul, si ideiile pot continua. Mintea noastra este ca un fel de "Creator" numai ca noi nu stim cum sa il controlam in totalitate.Cred ca odata ce ideea de univers paralel a aparut, acesta exista, numai ca acum va trebui sa dezvoltam modalitate prin care noi vom controla materia pentru a dovedi acest lucru. De fapt deja sunt niste experimente promitatoare care au demonstrat ca gravitatia scapa din universul nostru in alte universuri si se intoarce inapoi; asta explica de ce in teorie gravitatia nu este cea mai puternica (din moment ce magnetul poate atrage obiectul spre el) si totusi gravitatia este cea care pune bazele universului nostru. Sper ca am putut sa ma fac inteles. Bafta!

24 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Pentru cei care nu s-au prins: imi bateam joc de acest post, nu agatam pe nimenilaughing. Avand in vedere ca s-a discutam enorm pe tema asta (aici pe chat), consider aceasta intrebare ca fiind irelevanta.

| itscloudyoutside explică (pentru Vizitiul):

Având în vedere că eu nu intru niciodată pe chat, nu aveam de unde să ştiu că s-a mai discutat despre asta. Mă rog, dacă pe tine nu te interesează subiectul, poţi să ignori întrebarea în loc să faci troll. That awkward moment when kids are more mature than older people.

| Vizitiul a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Ce se intampla dacar refuz? N-ai ce-mi face, sunt incapatanatlaughing.

| itscloudyoutside explică (pentru Vizitiul):

Asta înseamnă că nu ai pic de respect.

| Vizitiul a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Se mai intampla.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

Eu cred că există, dar nu pot argumenta. Momentan nu sunt decât speculaţii, nu există dovezi tangibile.

| shadovv a răspuns:

Da... iad si rai.

| sabin89 a răspuns:

Mai intai ar trebui identificat un punct prin care, conform axiomei lui Euclid, sa putem duce un univers paralel cu al nostru.

| Supps a răspuns:

Cred ca daca ai norocul sa traiesti inca vreo 200-300 de ani de acum incolo ai sa afli cu siguranta.

| itscloudyoutside explică (pentru Supps):

Asta e foarte adevărat, mai este mult până când ştiinţa va avansa suficient de mult încât să rezolve astfel de mistere.

| Purec a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Cel mai probabil nu se va sti niciodata clar. Chiar daca ar exista nu ar putea niciodata "comunica" intre ele. As numi insa mai degraba multiunivers...paralele sigur nu sunt happy. Cel putin in teorie, fizica cuantica a demonstrat ca big bangul nu este posibil sa fie un eveniment singular, ci ca cel mai probabil se succes la intervale de timp relativ scurt happy Practic ar putea exista un infinit de universuri care insa nu vor avea niciodata niciun fel de interactiune happy Dar pana la a demonstra asa ceva fara echivoc mai este cale lunga. Trebuie mai intai sa aflam cum anume ia nastere materia.

| bbykka a răspuns:

Da

| CookIEz a răspuns (pentru bbykka):

Poate nu e sigur deoarece un este demonstrat straight face

| Pufi1999 a răspuns:

Pufi1999 va raspunde inteligent:

Depinde...

| Vizitiul a răspuns (pentru Pufi1999):

Custiii! Anna, tu ce crezi, exista?

| itscloudyoutside explică (pentru Vizitiul):

Nu prea ştiu ce să zic. Tocmai m-am uitat pe National Geographic la un documentar foarte convingător despre universurile paralele, şi asta m-a determinat să pun întrebarea. Pot să spun că m-a pus puţin pe gânduri, dar încă nu pot spune dacă cred sau nu.

| Vizitiul a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Si eu stau pe ganduri. Daca e putem sta amandoi pe ganduri...in acelasi pat.

| itscloudyoutside explică (pentru Vizitiul):

Dacă n-aş fi avut 14 ani, aş fi spus că eşti amuzant.

| Vizitiul a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Varsta n-are treaba...

| itscloudyoutside explică (pentru Vizitiul):

Poate că nu, dar dacă nu te superi, eu aştept răspunsuri la întrebarea mea. Mulţumesc.

| Pufi1999 a răspuns (pentru Vizitiul):

Interesting

| DWDT a răspuns:

Vroiam sa dau aproximativ acelasi raspuns ca a lui AlexXxander. Am vazut asta intr-un documentar

| twodoor20 a răspuns:

Si eu am vazut documentarul pe la 11-12.Eu sunt de parere ca poate exista.Dar fiecare intelege ce vrea prin "universuri paralele". Majoritatea se gandesc la ideea ca poate ar mai exista fiinte care arata exact ca ei,dar au o personalitate complet diferita,cum aveau oamenii din documentar.
Si pentru "Inuman",nu stiu daca ai observat dar acesta nu e un loc de "agatat", cum numiti voi, fete sau baieti(depinde de inclinatiile fiecaruia). happy