| WhatheWow a întrebat:

Voi chiar credeti ca Viata noastra e doar un test care in functie de rezultat ne pregateste altceva, ca tot ce ne inconjoara e doar recuzita a acestuia fara nici o alta insemnatate?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Tot ceea ce gandesc crestinii este viata vesnica si Dumnezeu.
Ei "risipesc viata curenta" in schimbul eternizarii de care nu constientizeaza de fapt ce inseamna. De ce sa continui sa speri la ceva ce nu exista cand te poti bucura de viata ta...
Este mai mult decat ilogic...este aberant.

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu este nici un test totul e hazard si intamplare.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| harciog a răspuns:

As prefera sa nu avem timp sa credem nimic si sa luam viata pur simplu asa cum este, pierduti in contemplarea portilor noi.

| WhatheWow explică (pentru harciog):

Ce bine ar fi!

| harciog a răspuns (pentru WhatheWow):

Fara gluma, dar in situatii limita rationamentul nu face decit sa tina frina cind se cade sa fie spontaneitate.

| WhatheWow explică (pentru harciog):

Eu ti-am dat dreptate si am spus ca ce bine ar fi sa putem doar sa ne traim viata si atit, fara sa ne punem atitea intrebari.

| Arthur a răspuns:

Totul este o trecere pe care ne străduim din răsputeri să o complicăm într-un mod maladiv iar bucuria clipei ne scapă printre degete la fel ca pulberea de ţărână de care suntem atât de mândri, de felul cum aceasta întrupează o nălucă născută de visul frumos al materiei pentru o clipă de trezire din somnul cosmic.

| WhatheWow explică (pentru Arthur):

E adevarat, dar oare nu toata aceasta complicatie, cautarea neoprita de raspunsuri ne ajuta sa evoluam, bine poate ca pentru noi ca indivizi e cursa cu obstacole ce singuri le-am creat insa pentru omenire, in ansamblu ei nu sint pina la urma benefice?

| Arthur a răspuns (pentru WhatheWow):

Prietene, din păcate ne scapă esenţialul de cele mai multe ori şi ne pierdem în amănunte.

| WhatheWow explică (pentru Arthur):

Amanuntele formeaza esentialul, dragule si daca nu reusim sa descoperim aceste amanunte se poate ca esentialul sa fie gresit inteles!

| Arthur a răspuns (pentru WhatheWow):

Prietene, cred că pleacă de la esenţial şi se pierd în detalii. Cred că ai auzit şi de faptul că : " Diavolul se ascunde în detalii."

| andrei a răspuns:

Nu.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Da.Viata este plina de victorii dar si de esecuri si in functie de rezultat acestea pot da nastere unor noi conceptii. Daca iti dai seama de rezultatul negativ, testul iti va pregati altceva iar daca nu, ei bine, stagnezi in inconstienta pana iti vei da seama...

| WhatheWow explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Conform dogmei crestine, viata noastra e doar un test pe care trebuie sa-l dam fata de Dumnezeu; daca il trecem primim ca recompensa nemurirea iar daca nu pedeapsa chinurilor eterne. Tot ceea ce ne inconjoara e doar recuzita care sa ne ajute pe noi in acest test, fara alt scop sau utilitate.
Tu vezi vreun pic de logica in asta?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru WhatheWow):

Tot ceea ce gandesc crestinii este viata vesnica si Dumnezeu.
Ei "risipesc viata curenta" in schimbul eternizarii de care nu constientizeaza de fapt ce inseamna. De ce sa continui sa speri la ceva ce nu exista cand te poti bucura de viata ta...
Este mai mult decat ilogic...este aberant.

| OOOLEOOO a răspuns:

Viata noastra, realitatea in care suntem convisi ca este una adevarata, nu este decat jocul minti noastre.Nu exista nici un test si nici o realitate in care traim si putem fii convinsi ca este reala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. un test pentru ce?

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Pentru viata vesnica!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Si de ce as fi testat pentru asta? Sa vad daca merit viata vesnica? Nu prea are sens.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Intreaba un crestin si el iti va spune!

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Eu cind am asemenea intrebari mai bine iau o Aspirina...sau doua! Pardon'!

| WhatheWow explică (pentru Acidacetilsalicilic):

Tu da, altii insa cauta si raspunsuri! laughing

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru WhatheWow):

Scuze!