| 334499 a întrebat:

Voi cum credeti ca a aparut Dumnezeu?batting eyelashes

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu a aparut. el ESTE dintotdeauna.trilule? nu a fost nu va fi. el ESTE dintotdeauna.

36 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Paiii... pe Dumnezeu la facut "designerul inteligent" si aia suntem noi, pe mine m-a facut mama, pe mama bunica si asa mai departe pana ajungem la cei care a scris biblia.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dumnezeu ăsta e ilustrat de comunicatele de presă gen biblie ca fiind aşa... un fel de Chuck Norris.
El nu a apărut el a făcut să apară.
El când face baie, dumnezeu nu se udă, apa se dumneizează.

Eh... ce ţi-e şi cu aburelile bisericeşti.

| Vizitiul a răspuns:

Ce intrebare, dar cred ca aveti exacerbat de mult timp liber! De unde sa stie un simplu pamantean cum a aparut Dumnezeu-Creatorul?! Sunteti grozavi!

| Alphawolf a răspuns:

Cei care puteau sa-ti raspunda la intrebarea ta sunt in "Rai" demult.

| cristi202 a răspuns:

Intrebare gresita.
Dumnezeu este in afara Universului in care traim. Si, pentru ca timpul e o caracteristica a acestui Univers, e clar ca El este in afara timpului.
Se vede ca nici macar Numele nu I-l cunosti.happy Numele lui Dumnezeu in Biblie este YHWH. Unii ii zic Iahweh, altii Iehova. Tradus inseamna "Eu sunt", si arata una din cele mai importante caracteristici ale lui Dumnezeu - El este mereu. El nu a fost cind Universul a fost creat. El nu va fi peste o suta de ani. Pentru El, momentul inceperii Universului, sau acel moment de peste 100 de ani, ca si momentul de azi, este prezentul, pentru ca este in afara timpului.
In momentul in care te gindesti cum a aparut, automat L-ai raportat la timp, deci cumva l-ai limitat la Universul in care traim, pentru ca a fost un timp cind El nu a existat, a fost un moment in care a aparut, si a fost un timp al existentei Sale. Ori, daca El este in afara timpului, nu mai poti pune o asemenea intrebare legata de un anumit timp. E oarecum ca si cind ai intreba citi pui a nascut o data o gaina. Gaina nu naste pui, ea face oua, si cite unul odata, deci intrebarea ar fi gresita.

| Arthur a răspuns:

Sunt întrebări pe care mintea omenească nu le poate cuprinde, sunt mistere la care nu putem răspunde.
'' Existenţa lui Dumnezeu trebuie considerată ca un fapt recunoscut de toţi şi care nu are nevoie de a fi discutat şi dovedit din punct de vedere al raţionamentului practic''.(Immanuel Kant)

| Arthur a răspuns:

@cristi202 - Spunemi şi mie cu ce ţi-a căzut greu la stomac răspunsul meu de ai dat stupid? Ce nu ai înţeles? Sau nu ştii cine e Kant? Până acum m-am străduit să-ţi mai dau inteligenţi la răspunsurile tale pentru a te încuraja ca nou venit, dar trebuie să le citesc mai cu atenţie pe viitor.
Succes!

| syme a răspuns:

Trilulilu89,
Intrebarea porneste inca din bun inceput de la o premisa falsa, si anume de la faptul ca Dumnezeu a inceput.
Pe tine nu te macina intrebarea daca Dumnezeu a inceput ori nu, deja ai rezolvat problema asta. Tu vrei sa stii doar cum a inceput.
La fel as putea intreba si eu: "De ce danseaza crenvustiul la nunta?". Si sa nu ma preocupe daca danseaza ori nu, ci pur si simplu sa cred ca el danseaza cu siguranta si acum sa vreau sa stiu doar motivul pentru care danseaza (de ce danseaza).

| Razvan a răspuns:

Cand haosul a atins apogeul.Atunci a fost momentul in care a fost nevoie de restabilirea linistii publicelaughing
Dumnezeu e atat de plastic descris, atat de desfintat in anumite opere, atat de blamat incat nici nu iti vine sa crezi ca mai suporta atatea orori de la proprii lui fii.Rabdarea lui e infinita, dar totusithinking

nony
| nony a răspuns:

Cand omul a inceput sa scrie.

| Gospell a răspuns:

Dumnezeu este din totdeauna.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Este o enigma a omenirii, conform bibliei Dumnexeu a aparut odata cu religia crestina in urma cu 2000 de ani in urma.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Dacă vei citi ''Istoria credinţelor...'' a lui Mircea Eliade, vei vedea cum a apărut.
Omul a creat toate divinităţile după chipul şi asemănarea sa.

| daddy a răspuns:

Pai asa simplu din senin happy
cum ar spune becali : " pac-pac " m-ai inteles?

| BeT a răspuns:

EL, a existat dintodeauna doar ca mintile noastre nu pot percepe asta "deocamdata". EL, este totul.

| Filip23 a răspuns:

Nu ar fi mai util sa te intrebi unde vei disparea tu?

| Alien a răspuns:

Dumnezeu a aparut atunci cand noi nu ne-am putut explica existenta!
Tot mai multi oameni pun intrebarii retorice despre existenta Dumnezeului e si normal sa fim sceptici atat timp cat nu il putem percepe prin cele 5 simturi el exista doar in imaginatia noastra!
Daca Dumnezeu exista cu adevarat noi oameni l-am creat pentru ca producem realitate si dupa cate se vede o putem edita(modifica)!

| z8 a răspuns:

Este in afara timpului si al spatiului. El le-a creat. Just sayin'.

| bnj a răspuns:

Cum e mai putin important. Cea mai importanta intrebare este Cand a aparut Dumnezeu. Si raspunsul este unul simplu: dintotdeauna. Nu are sens ce am scris? asta pentru ca incerci sa gasesti sens pamantesc in lucruri care sfideaza insusi timpul

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

A aparut?! Nu am gasit nici o dovada palpabila

| siegfried182005 a răspuns:

Nu are cum sa fii aparut ceva ce nu exista.

| LittleandLiars a răspuns:

DUMNEZEU a existat din tot deauna

| LCD a răspuns:

A fost mereu, din totdeauna.
Nu te chinui sa gasesti un raspuns intrebarii tale

| veronyka a răspuns:

Nu e neapărat să ştii, e suficient să crezi în el, să aculţi de cuvintele lui.

| Allegria a răspuns:

Da`. si cum intelegi faptul ca la inceput nu era nimic...adica
nu era aer, nu era negru...nu era nici o culoare...nu era nimic.de fapt nici nimic nu era laughing

| Cory89 a răspuns:

Hard question! Si eu ma intreb asta cateodata... Si ma mai intreb ce a fost inainte ca Dumnezeu sa faca cerul si pamantul, lumina si intunericul? Ceva ceva tot trebuia sa fie.Sunt religioasa, dar sunt constienta de faptul ca facem un pacat f mare daca ne indoim de D-zeu, dar cred ca multa lume se intreaba chestiile astea si mai cred ca nici o minte umana nu e atat de inteligenta ca sa isi dea seama cum a aparut sau ce a fost inainte ca Dumnezeu sa creeze lumea.

| 7Dany a răspuns:

Dumnezeu nu a aparut. Tu ai aparut si de-aceea crezi ca toti au un inceput. Mintea omeneasca nu poate sa inteleaga ce este vesnicia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este din totdeauna, este greu de crezut dar asa este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A aparut? unde? Cred ca la origine traducereanu nu s-a facut corect, de unde stim noi ca Dumnezeu a insemnat ce credem noi astazi?, marul lui Adam de fapt nu este mar in traducere este cu totul altceva, asa si cu Dumnezeu.
Si de ce ne dai stupid si nu ne lasi sa avem opinii, ar trebui sa-ti dau eu stupid tie,