| SecretKiss a întrebat:

Vreau sa dau la filohappy ce meserii pot practica din filologie? fundita cele mai multe jobburi, dar sa nu le inventati. Ms anticipat!

Răspuns Câştigător
| bee_2378 a răspuns:

Politist,ghid turistic,profesoara,notar,avocat,sau orice alceva ce tine de facultatea de drept,translator,jurnalist, psiholog, si alte meserii umaniste in care trebuie sa stii mai mult sa te exprimi corect si alte chestii decat teoremele la chimie sau fizica
Eu sunt la filo.primul an. oricum notele la filo vor fi putin mai mari ca la real pentru ca trebuie mai mult sa tocesti,va trebuii sa citesti multe cartii,dai bacul la istorie/geografie, romana, franceza/engleza/sau alte limbi in functie de ce specialitata ai si la latina daca nu ma insel
sper ca ti-am fost de ajutor... fundita?

4 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Nu faci nimic cu filologia. Suntem in epoca calculatoarelor, iti trebuie informatica.

| giuly a răspuns:

Nu prea e de viitor filologia. Mai dine dai la real, ai mai multe optiuni de viitor. La filo faci foare multa istorie, geografie, latina, e o cantitate imensa de informatie. Matematica aproape deloc, iar daca te razgandesti pe parcurs si iti alegi un domeniu in care iti trebuie mate iti va fi foarte greu pentru ca vei avea de recuperat mult. Parerea mea este ca mai bine dai la real sau, daca nu, stiinte sociale.

| Pastiluţă a răspuns:

Şi eu vreau să dau la filo şi am aceeaşi dilemă thinking

| Elenuca3567 a răspuns:

Eu sunt in clasa a zecea, si ma gandesc ca dupa filologie sa dau la actorie ori la psihologie happy nu dispera, trebuie sa gasesti domeniul la care te pricepi. Important e sa iti placa ceea ce vrei faci, sa stii ca limbile straine te vor ajuta in orice domeniu ai lucra. Deci, succes!