| SecretKiss a întrebat:

Vreau sa dau la filohappy ce meserii pot practica din filologie? fundita cele mai multe jobburi, dar sa nu le inventati. mersi >anticipat:

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Intrebarea este: vrei sa dai la filologie ca profil de liceu sau Facultatea de filologie? Daca te referi la profilul de liceu, atunci afla ca poti urma orice facultate doresti si, ca urmare, poti practica orice meserie. Daca insa ai facut referire la Facultatea de Filologie, aceasta cuprinde mai multe sectii (profile), cum ar fi: 1.Lb. si literatura romana - Lb. si literatura straina (franceza, engleza, italiana, germana, rusa, spaniola, latina; 2. Limba si literatura franceza - Limba si literatura romana sau Limba si literatura straina (engleza, germana, rusa, italiana, spaniola, latina); 3. Limba si literatura engleza - Limba si literatura romana sau Limba si literatura straina (franceza, germana, rusa, italiana, spaniola, latina); 4. Traducere si interpretare pentru limba franceza si engleza. In acest caz lista meseriilor se reduce la: profesor cu 2 specializari (romana - si o limba straina; franceza - romana sau alte limbi straine; engleza - romana sau alte limbi straine), jurnalist, traducator sau interpret.

| SecretAgentLyla a răspuns:

Voi inainte sa postati kva nu verifikati daca au mai postat sim altii!?
Doar 2 din multi de la prima kautare pe gooogle:
http://www.tpu.ro/......au-romana/
http://www.tpu.ro/......-dau-teze/

| Krpsuu a răspuns:

Pai poti sa te faci stewardesa daca inveti limbi straine.sau cu romana poti sa te faci profesoara.thinking