| Mary012 a întrebat:

A avut cineva sau are prolbleme cu temperaturile la laptop? Eu am cautat foarte mult un program cu care sa maresc viteza coolerului. Si am gasit un program care cica nu era comaptibil cu laptopul meu dar totusi l-am instalat. Intr-adevar nu am gasit modelul laptopului meu dar am pus alt model tot de la ASUS si a mers. Am dat la maxim coolerul iar acum in loc de 50 de grade am 20-25. Daca doriti programul spuneti-mi.

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am rezolvat altfel. Am cumparat un suport pentru laptop, cu cooler. De ce sa fortez laptopul si sa se strice pentru 70 lei?

| Mary012 explică (pentru Salontanul):

Am si cooler si nu se forteaza cel putin al meu. Are 4800RPM duce mai mult de 6000 de RPM stiu sigur.

| RAY a răspuns:

Exista se numeste overclock

https://www.youtube.com/watch?v=c66inwtS8_E

| K0sti a răspuns:

Viteza se mareste automat, istetimea ta, in functie de temperatura, la toate laptopurile! Degeaba creste turatia daca nu are unde sa refuleze ca e plin de praf...

| Mary012 explică (pentru K0sti):

Istetimea dumneavoastra. Nu e plin de praf sunt sigur de asta ca nu e laptop nou sa aiba gauri sub cooler acolo unde e carcasa. E de acum 5 ani.E decent merge ok gta iv. Am bagat in el si solutie de geamuri in cooler nu e praf e curat. Daca pun o hartie un servetel il sufla. Si eu am vrut sa fie mereu turat ca sa nu mai stea la 65-70 de grade sa sta la 45 50.

| K0sti a răspuns (pentru Mary012):

Sta cum vrea el, cum l-a gandit producatorul, nu cum vrei tu! Nu poti sa maresti turatia unui motor decat fizic, daca modifici bobinele sau modifici tensiunea! Daca modifici tensiunea, arzi bobinele! Ce scoala faceti fratilor...

| Mary012 explică (pentru K0sti):

Mai daca eu iti spun ca merge voi ziceti ca sunt nebun. Merge programul a marit rotatiile ventilatorului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu instala programe de marit viteza cooler-ului sau alte prostii dinatea.Inainte de toate nu mai juca jocuri mai mari decat poate duce laptopul. Chiar daca cerintele jocului sunt la limita configuratiei laptopului, din nou se infierbanta. Daca se infierbanta stand degeaba e clar ca e plin de praf si coler si tot laptopul.pasta termoconductoare poate fi uscata si nu mai face racirea bine.Deci il duci la un service sa ti-l curete si sa schimbe pasta termoconductoare.Si nu mai joci jocuri mari daca nu suporta laptopul.

| Mary012 explică (pentru anonim_4396):

Sunt maiestrul incingeri. Maxim i-am dat 92 de grade si nu s-a oprit. Am un program in rusa care functioneaza dupa muzica. Si acela merge pe placa video. Deci asta inseamna ca odata ce se incinge nVIDIA se incinge si Intel pentru ca sunt aproape unul de celalalt si sunt si placa video si procesorul pe aceeasi bucata de cupru.Ce sa zic i-am dat si gta v. Am facut tot felul de experimente pe el. Dar e chiar foarte ok. Laptopul arata ca nou.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mary012):

Cum a zis si Kosti, nu poti mari turatia daca atat poate el.Ce vrei tu, baga tensiune mai multa si normal ca se arde.Cauta,poate gasesti dar curand nu o sa mai ai cu ce te juca. Nu e de ajuns ca sufla servetelul cand il pui langa aerisire, daca sufla fierbinte rau de tot, atunci dupa 100 de grade se topesc componentele in laptop. Daca nu are activat autoprotejarea sa se inchida singur.

| Rommeo a răspuns:

Chiar m-ai facut curios, lasa te rog un link cu programelu sau numele lui.

| Rommeo a răspuns (pentru Mary012):

Dar nu e bun link-ul.

| Salontanul a răspuns (pentru Rommeo):

Intra in raspunsurile lui si ia-l de acolo. Nu se afiseaza corect aici dar mie mi-a mers cand l-am copiat de acolo.

| Black13LoL a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Cred ca poate duce la defectiuni programul dar totusi o sa-l probez pe laptopul vechi. Daca esti dragut lasa-mi un link.

| Mary012 explică (pentru Black13LoL):

Https://github.com/.......setup.exe

Cum am spus nu merge pe toate. Cred ca am avut noroc sa mearga chiar daca nu se nimerea modelul.