| draand28 a întrebat:

Am o problema cu procesorul de la laptopul meu Sony Vaio.
Accea fiind: Cand nu am nici un program deschis, nimic, chiar daca procesorul este 1-3% consum are 60 de grade celsius. Daca bag si eu un joc imi pune vreo 85 de grade si daca doar randez imi baga 96 de grade! Ce naiba? Am un Intel Core i7 620M cu 2, 67GHz si 3333mhz turbo, cu 2 nuclee si 4 threads. Stiu ca se pune problema ca nu-i curat, dar este, chiar acum 2 saptamani am desfacut tot laptopul, piesa cu piesa, si l-am curatat de tot praful. Coolerul merge foarte bine dupa pararea mea, aveti cumva un program ceva de vazut viteza coolerului sa stiu daca e bun si nu-i defect. Laptopul are 4 ani vechime... Va rog, help me...

19 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Si cand l-ai desfacut ce ai facut cu pasta termoconductoare?

| draand28 explică (pentru sltlp):

Am lasat-o asa vreo 15min si dupa ce am terminat cu curatenia in partea aia, am montat coolerul la loc, totodata cu pasta termica.

| sltlp a răspuns (pentru draand28):

Pai foarte prost. Cand ai scos cooler-ul si ai ajuns la pasta, aia trebuia sa o schimbi. Aia nu se lasa acolo sa o "lipesti" de 2 ori.
Cumpara : http://www.pcgarage.ro/pasta-termoconductoare/arctic-cooling/mx-4-4-grame/. Are 4 grame. Cureti vechea pasta de acolo, cu acool etilic si vata, sa lasi procesorul si gpu-ul perfect curate. Stergi bine si zona de contact de la cooler. Sa fie perfect curate. Proceosrul arata ceva de gen: http://i01.i.aliimg.com/img/pb/337/875/386/386875337_511.jpg. Tu ai sa aplici si ai sa intinzi cu un card mai vechi, pasta(folosesti maxim 0.5-1 gram de acolo), si seringa are 4grame. Deci se foloseste extrem de putina)nu masori, aproximezi!). Si intinzi pasta aia perfect. Idem si pentru gpu.
Si cand asezi cooler-ul peste, pai fix sa fie, nu te iei sa il misti in toate directiile!
2. Legat de cooler, daca a imbatranit nitel, cumpara un ulei de mecanisme fine si pune fix o picatura, nu mai mult acolo in centru.

| draand28 explică (pentru sltlp):

Eu nu am GPU(placa video) la laptop decat cel integrat. Poza nu merge.

| sltlp a răspuns (pentru draand28):

Vezi ca am pus un punct dupa poza(jpg.) sterge acel punct.

| draand28 explică (pentru sltlp):

Astai CPU, si care-i GPU?

| sltlp a răspuns (pentru draand28):

Daca ai integrata nu ai gpu. E in cpu. Ideea e sa cumperi pasta si sa aplici cum ti-am zis.

| draand28 explică (pentru sltlp):

Am schimbat exact cum mi-ai zis, acum e cam la fel poate chiar putin mai rau... Ai putea sa imi spui niste temperaturi NORMALE pentru procesoru meu (avand in vedere cai laptop si e un procesor bunicel).

| sltlp a răspuns (pentru draand28):

In full load atinge si 100 de grade. Asa e la i7. De asta nu e recomandat sa ai i7 pe laptop, pentru ca efectiv "Arde". O temperatura ok e undeva insa in full load la 80-90 de grade daca se poate.

| draand28 explică (pentru sltlp):

Aham. pei am testat acum in idle si merge cu 54 de grade, ce zici e bine?

| sltlp a răspuns (pentru draand28):

Da, e bine pentru generatia aia(eu am generatia II, care e mai eficienta, dar tot cam asa am in idle).

| valentin75 a răspuns:

Salut! Verifica coolerul de racire, chiar daca se invarte poate sa lucreze sub parametrii tehnici, ai ceva la sistemul de racire (ventilatie). Verifica pe net ce caracteristici tehnice are sistemul tau de racire! Banuiesc ca pasta de la procesor este inlocuita! Bafta!

| draand28 explică (pentru valentin75):

Pasta termica nu este inlocuita din fabrica.

| valentin75 a răspuns (pentru draand28):

De obicei cand se umbla la sistemul de ventilatie (cooler) se inlocuieste si pasta de la procesor. Trebuie sa cauti ceva de calitate, sa fie buna! Ai umblat la acele suruburi care prind sistemul de racire? Bafta!

| draand28 explică (pentru valentin75):

Normal ca da, tu cum ai vrea sa-l scot? lol?

| valentin75 a răspuns (pentru draand28):

Cauta pasta de calitate.

| AntonioDumeIoan a răspuns:

Schimbai coolerul sau pune pasta termoconductoare ai grija cum o pui

| Mario2002 a răspuns:

Mai,nu sunt sigur dar totusi "sltlp" si "valentin" chiar au dreptate. Asta mi s-a intamplat la al meu. Tot asa era destul de vechi, l-am desfacut si am vazut cooler-ul topit.normal fiind vechi.problema ta prietene e destul de cunoscuta...

| draand28 explică (pentru Mario2002):

Pei si eu unde sa gasesc pasta termica si cooler de laptop? P.S. Nu dau comanda in afara Romaniei.